Vieta: Helsinkis, Suomija
Įgyvendinta: 2020 m.
Architektūra: „Verstas Architects“
Fotografijų autorius: Pyry Kantonen

Birželio 11 d. – rugsėjo 17 d. Suomijoje vyksta Helsinkio bienalė ir jau trečius metus iš eilės lankytojai turi galimybę įsigyti bilietus unikaliame paviljone. 2020 m. „Verstas Architects“ suprojektuotas statinys tapo įėjimo į Helsinkio bienalės meno festivalį tašku, o 2022 m. gavo „Architecture MasterPrize“ (AMP) apdovanojimą. Juo pagerbiami tarptautiniai įvairių architektūros disciplinų projektai. Pripažinimą „Architektūrinio dizaino – kultūrinės architektūros“ kategorijoje pelnė Helsinkio bienalės paviljonas.

Pirmoji meno bienalės erdvė

Helsinkio bienalės meno festivalis kasmet vyksta Valisario (Vallisaari) saloje. Ši bienalės vieta buvo pasirinkta apgalvotai – tai Helsinkio strategijos, siekiančios padaryti salyną lengviau prieinamą, dalis. Į salą keltas perkelia lankytojus iš prieplaukos, kurioje stovi apdovanojimą pelnęs paviljonas. Jis sukurtas kaip renginio tvirtinimo taškas pėsčiomis pasiekiamoje miesto pusėje. 

„Verstas Architects“ tikslas buvo įrengti laisvą, kiekvienam atvirą erdvę. Pasitelkdami humanistines dizaino idėjas, architektai suprojektavo kolektyvinę erdvę, traukiančią žmones bendrauti ir kurti mažos apimties renginius. Paviljonas yra ištisus metus pasiekiama vieša miesto erdvė po atviru dangumi. Tai puiki atvanga nuo šurmuliuojančio miesto.

Architektūrinis dizainas

Pagrindinis paviljono dizaineris Jussi Palva sako: „Natūralių uolų suformuoti Valisario salos tvenkiniai yra unikalūs. Jie atsirado ledynmečio metu, kai, tirpstant ledui, uolose buvo išraižytos įspūdingų formų įlankos. Būtent jos ir įkvėpė mus kuriant paviljoną. Tad mes panorome į uostą atnešti dalelę salyno gamtos.“

Paviljonas pagamintas iš medžio – tradicinės medžiagos, Suomijoje naudojamos pastatams ir valtims statyti. Mediena yra lengvai pasiekiama vietinė medžiaga, ji ekologiška ir  tvari, gali kaupti anglį. Šiauriniame klimate ji ilgai nesutrūnija.

Paviljono moduliai buvo pastatyti nedideliame uosto miestelyje dailidės dirbtuvėje. Vėliau jie jūra nugabenti į vietą ir sumontuoti pagal skaitmeninį statybų vaizdo įrašą – 3D pastato modelį. Kadangi pradinė idėja buvo sukurti paviljoną, kurį galima išmontuoti po kiekvienos bienalės, tai paskatino statyti statinį iš surenkamų medinių elementų, kuriuos lengva perkelti laivu. Tačiau kai paviljonas buvo baigtas, tapo aišku, kad jis atlieka daug svarbesnį vaidmenį miesto erdvės kontekste, tad jį verta laikyti vietoje ištisus metus. Ir vis dėlto šis pastatas yra laikinas, jo leidimas stovėti baigia galioti 2024 m.

Daugiau nuotraukų: