Interjero dizaineriai neretai sulaukia prašymų padėti pertvarkyti senos statybos būstą. Tai – kur kas sunkesnė užduotis, nei suplanuoti naujų namų interjerą. Bene didžiausias keblumas kyla dėl jau esamų inžinerinių tinklų, ypač elektros instaliacijos. Tikrai dažnai susiduriama su situacija, kuomet norisi tam tikroje erdvėje pastatyti spintą ar knygų lentyną, tačiau sprendimą stabdo ne vietoje sumontuotas šviesos jungiklis ar dar tik jam numatyta vieta.


Nebūtina taikytis prie esamos instaliacijos

Naujausios technologijos leidžia nesunkiai išspręsti šią problemą. Nebereikia ardyti sienų ir perkelti apšvietimo jungiklių į kitą vietą. Galima pasitelkti belaidžius vokiečių gamintojo JUNG jungiklius.

„Pagrindinis šių prietaisų pranašumas – nepriklausomai nuo esamos elektros instaliacijos, belaidį jungiklį galima tvirtinti ant sienų ar kitų lygių paviršių – kur tik norite. Belaidis jungiklis gali ištaisyti būsto įrengimo klaidas, kai pamirštama įrengti reikiamoje vietoje jungiklį ar jungiklis sumontuojamas nepatogioje vietoje, jį užstoja baldas. Jis taip pat gali puikiai pasitarnauti ir renovuojant būstą, kai norima perplanuoti patalpos apšvietimo valdymą, tačiau nenorima naujai kloti laidų. Dar vienas iš pranašumų, kai belaidžiu jungikliu galima valdyti tiesiog atnaujintus šviestuvus ar specialias tam skirtas lemputes“, – pasakojo jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis.

‎‎Belaidžio jungiklio veikimui būtini du elementai: siųstuvas, kuris ir yra pats belaidis jungiklis, ir imtuvas – valdiklis, priimantis belaidžio jungiklio siunčiamą signalą ir įvykdantis nustatytą veiksmą. Veiksmų gali būti įvairių: įjungti ar išjungti apšvietimą, paryškinti ar prislopinti šviesą, pakelti ar nuleisti žaliuzes. Pats signalas ar, tiksliau, telegrama, kurią siunčia siųstuvas iki imtuvo, keliauja radijo bangomis. Yra daug įvairių protokolų, veikiančių radijo bangomis. Vieni jų yra pasauliniai, tokie kaip „ZigBee“, „Bluetooth Low Energy“, KNX RF. Kiti būna sukurti ir naudojami pačių gamintojų, pvz., „eNet“.


Valdymas – ir jungikliu, ir telefonu

Pasak „JUNG Vilnius“ produkto vadybininko Eugenijaus Maslausko, belaidžiai jungikliai gali veikti kaip pavieniai gaminiai, jie gali būti vienos ar kitos sistemos dalis. Būna ir atskiros belaidžių jungiklių sistemos. „Viskas priklauso nuo poreikio. Belaidžiais jungikliais galima valdyti atskiras apšvietimo grupes, o prireikus jas įmanoma sujungti į sudėtingesnę sistemą, kur galimas valdymas ne tik jungikliu, bet ir išmaniuoju telefonu net ir nebūnant namuose. Belaidžiai jungikliai labai tinka esamai elektros instaliacijai papildyti“, – aiškina E. Maslauskas.

Vieni JUNG belaidžiai jungikliai skirti „Philips Hue“ šviesos sistemai. Tai – išmanus, tačiau visiškai paprastas šviesos valdymo būdas, kurį labai nesudėtinga susiprogramuoti patiems – nereikia jokių specialių žinių ar įgūdžių.

Kiti JUNG belaidžiai jungikliai veikia per „Bluetooth Mesh“ tinklą, leidžiantį išmaniau ir funkcionaliau valdyti tokias apšvietimo sistemas kaip „Casambi“ ar „Häfele Connect“.

R. Skurdenis pastebi, kad belaidžių jungiklių paklausa auga, ir tai glaudžiai susiję su sistemų, kurias jie valdo, populiarėjimu. „Dabar matome spartų „Philips Hue“ ar „Casambi“ apšvietimo sistemų populiarėjimą. Pastaroji šviesos valdymo sistema šviesos diodus valdo belaidžiu būdu per programėlę. Ši sistema įdiegta į daugelį pirmaujančių gamintojų apšvietimo sistemų. Per „Casambi“ JUNG radiobangius sieninius siųstuvus su „Bluetooth LE“ galima lengvai įtraukti į skaitmeninį šviesos valdymą“, – paaiškino R. Skurdenis.

Panašiai veikia ir „Friends of Hue“ jungiklis. Įdiegus „Philips Hue“ programėlę, JUNG belaidžiai jungikliai atlieka tas pačias valdymo funkcijas kaip ir išmanusis telefonas ar planšetinis kompiuteris. Įtrauktas į „Apple Homekit“ sistemą per „Philips Hue“ valdiklį, „Friends of Hue“ jungiklis gali valdyti ne tik šviesas.


Suteikia daugiau funkcionalumo

Ar belaidžiai jungikliai ilgaamžiai? „Reiktų nepamiršti, kad kalbame apie visiškai skirtingą technologiją nei įprasti mechaniniai jungikliai. Visi belaidžiai jungikliai yra elektroniniai. Žinoma, galbūt elektronika neužtikrina tokio paties ilgaamžiškumo kaip mechaniniai jungikliai, tačiau vertėtų pažiūrėti iš kitos pusės – jie suteikia lankstumo ir žymiai didesnį funkcionalumą“, – pabrėžė „JUNG Vilnius“ vadovas R. Skurdenis.

Kita vertus, belaidžių jungiklių energijos šaltinis dažniausiai būna maitinimo elementas, kurio vidutinis tarnavimo laikas – 5 metai. Tačiau JUNG siūlo ir visiškai naujo tipo belaidžius jungiklius, veikiančius be išorinio maitinimo šaltinio. JUNG belaidžiai jungikliai, skirti „Philips Hue“ ar palaikantys ryšį pagal „Bluetooth Low Energy“ standartą, veikia energijos išgavimo principu. Radijo signalams perduoti reikalingas tik mažas kiekis energijos, todėl jungimo metu kinetiškai sugeneruotos energijos pakanka, kad siųstuvas veiktų be baterijų ir be ypatingo techninio aptarnavimo. Siųstuvams, veikiantiems „EnOcean“ technologijos pagrindu, radijo telegramai išsiųsti pakanka energijos ,sugeneruotos paspaudus klavišą.

Taip pat yra jungiklių, valdančių šviestuvus ir valdiklius, kurie palaiko tarpusavio ryšį per naują radiobangio ryšio standartą „Bluetooth Low Energy“. Ši technologija pritaikyta daiktų internetui. Jai reikia mažai energijos, o veikimo atstumas – net 10 metrų. Veikimo atstumas, priklausomai nuo sistemos, didinamas naudojant BT „Mesh“ tinklo prietaisus.

Renovuojant būstą tikrai nebėra padėties be išeities, ypač jei kalbama apie elektros instaliaciją. Belaidžiai jungikliai tam tikrai pasitarnaus. Ypač galvojant apie į ateitį orientuotus išmaniuosius namus.

Daugiau informacijos: jung.de/lt
Žurnalas „Centras