Protingas namas pasižymi dviem savybėmis: jis nematomas, tačiau kontroliuoja kiekvieną namų kampelį. Maža to, išmaniosios technologijos daro namus funkcionalesnius ir leidžia maksimaliai išnaudoti visas erdves: jaukiausią atmosferą galite sukurti būtent tą akimirką ir tai veiklai, kuria norite užsiimti. O svarbiausia – viską galima daryti neeikvojant energijos, t. y. tam tikroms funkcijoms, pavyzdžiui, šildymui ar apšvietimui palaikyti, sunaudojama tik tiek ir tik tada, kai reikia.  

„Išmaniosios technologijos namuose išlaisvina ten gyvenančius žmones – jos prisitaiko prie kiekvieno mūsų ritmo, gyvenimo būdo, įpročių. Taip pat ir protingo namo funkcijos – jos „susikalba“ tarpusavyje ir veikia sinergetiškai, kaip vientisas organizmas. Pavyzdžiui, jei patalpos vėdinamos, namai pasirūpins kuo mažiau šilumos išleisti per langus, o jiems užsivėrus, mikliai sugrąžins pageidaujamą nustatytą temperatūrą. Tai ne tik sukuria didesnį komfortą ir jaukumą, bet ir padeda taupyti, o tai yra vienas esminių siekių šiandien“, – pastebi jungiklių ir protingo namo sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis. 

Svarbu norus suderinti su galimybėmis

Pasak R. Skurdenio, šiuolaikiniai technologiniai sprendimai jau yra prieinami kiekvienam žmogui, nepriklausomai nuo jo namo ar buto dydžio: „Net ir pasirinkus ganėtinai minimalų, startinį komplektą, jį konfigūruoti ir prijungti bus itin lengva. Protingas būstas reaguos į aplinkos pokyčius ir pagal šeimininkų poreikius automatiškai parinks optimalų vėsinimo, šildymo ar apšvietimo režimą, priklausomai nuo pastato. O tai leis sutaupyti nuo 20 iki 40 proc. elektros ir šildymo kaštų.“

Be abejo, galutinė protingo namo kaina visada priklauso nuo individualaus būsto savininko norų, poreikių ir galimybių. Protingo namo sistemos skirtos ne tik dideliems namams – jos diegiamos ir mažesniuose namuose bei butuose, loftuose, biuruose ir kitos paskirties patalpose. Sistemos tvarios,  apskaičiuotos ištisiems dešimtmečiams.   

Dar vienas didelis protingo namo sistemų privalumas – statant būstą galima įdiegti tik bazinę įrangą. Papildyti ją galima vėliau. Taigi, jums nereikia disponuoti milžiniškais pinigais, kad galėtumėte mėgautis technologijų kuriamu komfortu. Sistemą papildomomis funkcijomis galima pagerinti ir vėliau, sulig besikeičiančiais poreikiais bei finansinėmis galimybėmis. 

„Protingo namo sistema yra pažangi, ilgalaikė ir, jei yra toks tikslas, ekonomiškai naudinga investicija. Ją įsirengę ir susireguliavę pagal savo poreikius, labai greitai pamirštame, kas ką už mus daro, tačiau gyvenimo komfortas lydi kiekvieną dieną. Tai tikrai nėra taip brangu, kaip daugeliui atrodo. Svarbiausia – tinkamai apgalvoti, suplanuoti ir paskirstyti savo išlaidas“, – pabrėžia R. Skurdenis.

Brangios klaidos

Visgi R. Skurdenis primena, kad protingas namas bus protingas tiek, kiek ir jo diegėjas, mat kokybiškai įdiegti pastatų automatiką gali tik tarptautinį KNX sertifikatą įgijęs specialistas. Ypač daug atsieina, kai namuose išties įrengiama automatizuota, daugelį funkcijų apimanti valdymo sistema, tik ji – ne standartinė, o sugalvota kokio labai nagingo technologijų entuziasto. Dar apmaudžiau, kai susidūrus su nesąžiningais ar savamoksliais diegėjais nusiviliama pačia pastatų automatika.   

„Diegiant pastatų automatiką – tiek įprastas funkcijas, tiek ir tenkinant visiškai individualius klientų norus – itin svarbu kvalifikuoti ir patikimi specialistai. Jie garantuoja darbų kokybę ir pasirūpina, kad namas sklandžiai funkcionuotų. Diplomuoti specialistai dirba pagal visoje Europoje ir kitose šalyse pripažįstamą KNX standartą, todėl juos pasirinkę išvengsite staigmenų: niekuomet nebus taip, kad, pavyzdžiui, savamoksliui meistrui kažkur dingus, niekas nebežinos, kaip buvo įrengti namai ir kaip juos perprogramuoti, – tikina R. Skurdenis. – Geriausia rinktis tuos išmaniųjų namų sistemų diegėjus, kuriuos rekomenduoja patys sistemų gamintojai.“

Daugiau sužinoti apie protingo namo sistemų galimybes ir pasikonsultuoti galite apsilankę išskirtiniame „JUNG Showroom“ (Ukmergės kelias 12, Užubaliai, Vilniaus raj.)

Žurnalas „Centras“