Išmanūs namai, kurie žino, kada reikia atitraukti užuolaidas ir kada į patalpas metas įleisti šviežio oro, nebėra futuristinė fantazija. „Protingi“ būstai tampa neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi ir pažangūs technologiniai sprendimai namuose gali užtikrinti komfortą, patogumą, saugumą bei energinį efektyvumą. Kaip susikurti išmanius namus, atitinkančius šiuolaikinio žmogaus poreikius, pasakoja ekspertai.

„Įsirengiant nuosavą būstą naujakuriai visuomet skiria daug dėmesio, kad šis būtų širdžiai brangus, jaukus ir maksimaliai patogus. Pirmieji išmanūs sprendimai buvo pakankamai brangūs ir prieinami labai siauram ratui žmonių. Tačiau dabar, technologijoms nuolat tobulėjant, turime galimybę naudotis santykinai nebrangiomis priemonėmis, padedančiomis namuose sukurti sistemas, leidžiančias ne tik sutaupyti, bet ir gyventi patogiau bei paprasčiau. Išmanūs sprendimai gali pagelbėti ne tik atliekant įvairius buities darbus, pavyzdžiui, išsiurbti grindis, bet ir centralizuotai valdant visas būsto sistemas, kurios gali prisitaikyti prie jūsų įpročių bei poreikių“,  – teigia „Omberg Group“ pardavimų ir klientų patirčių vadovė Edita Gudauskienė. 

E. Gudauskienė pastebi, jog naujakuriai vis dažniau svarsto ne apie pavienius išmanius prietaisus, bet apie visą būstą apimančias sistemas, pavyzdžiui, apšvietimo ar vėdinimo, kurios namų erdvėje padeda užtikrinti komfortišką, sveikatai ir atsipalaidavimui palankią aplinką.

Klimato kontrolės sistema – tvarus ir praktiškas sprendimas

Protingųjų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis teigia, jog vienas iš populiariausių išmaniųjų namų sprendimų – išmanus oro temperatūros reguliavimas. 

„Vidaus patalpų temperatūros reguliavimas bei vėdinimas sunaudoja daugiausiai energijos, todėl išmani klimato kontrolės sistema gali padėti sutaupyti apie 30 proc. suvartojamos energijos. Taip pat, nuo mikroklimato namuose stipriai priklauso mūsų savijauta – kaip išsimiegame, ar pailsime. Grynas ir tinkamos temperatūros oras yra labai svarbus mūsų sveikatai. Išmani sistema leidžia tai pasiekti labai optimaliais resursais – palaikyti komfortišką temperatūrą, deguonies lygį, drėgmę – tada, kada reikia, ir tose patalpose, kuriose reikia“, – pasakoja R. Skurdenis. 

Kuomet visai dienai išeinate iš namų, sistema persijungia į ekonominį režimą ir taupo, o prieš jums grįžtant įsijungia ir  užtikrina tinkamas sąlygas – išvėdintas, pašildytas arba atvėsintas patalpas. Oro kokybės davikliai nuolat analizuoja duomenis – CO2, drėgmę, temperatūrą – todėl rūpintis klimatu pačiam žmogui nebereikia.

Šviesa namuose kuria atmosferą

Žmogus apie 90 proc. informacijos priima akimis, todėl ką ir kaip jis mato yra labai svarbu. Išmanus apšvietimo valdymas gali reikšmingai prisidėti prie jaukios aplinkos kūrimo ir prisitaikyti prie įvairių gyvenimo scenarijų.

„Juk vienokio apšvietimo reikia, kai mes dirbame ir kitokio, kai žiūrime filmą namuose arba leidžiame laiką su draugais. Iš anksto susikurtus apšvietimo rėžimus galima perjungti vos vieno mygtuko paspaudimu – pasikeis ne tik šviesos intensyvumas, temperatūra, bet, esant poreikiui, ir spalva“, – sako R. Skurdenis. 

Prie tinkamo apšvietimo sukūrimo prisideda ir žaliuzės arba užuolaidos, kurios gali veikti pagal įvairias programas, pavyzdžiui, pagal nustatytą laiką ryte vietoje žadintuvo gali lėtai prasiverti ir jus pažadinti įleisdamos į namus šviesą. Jums išėjus iš namų žaliuzės ar užuolaidos automatiškai užsidarytų ir apsaugotų jūsų namus nuo smalsių žvilgsnių bei saulės spindulių vasarą. 

„Prijungus prie šios sistemos įvairius daviklius ji žinos, kurioje pasaulio kryptyje yra butas, ir galės paskaičiuoti, kokiu kampu pakilusi saulė – pagal tai valdys žaliuzes, kad jos blokuotų saulę, kai jos yra per daug, ir įleistų maksimaliai šviesos, kai jos trūksta. Žaliuzių ar užuolaidų valdymas, sujungtas su apšvietimo valdymu, gali padėti palaikyti tinkamą apšvietimą kombinuojant dienos ir šviestuvų šviesą“ – pasakoja R. Skurdenis.

Ką svarbu apsvarstyti renkantis išmanių namų sistemas

„Nuosavas būstas paprastai įsigyjamas ilgam – bent keliems dešimtmečiams. Svarbu, kad ir sistemos, kurios valdo namų klimatą, šviesas bei apsaugą veiktų kuo ilgiau, todėl išmanius sprendimus reikėtų rinktis atsakingai – atkreipti dėmesį, ar ateityje jos bus aptarnaujamos, ar bus galimybė jas remontuoti, atnaujinti. Taip pat rekomenduoju rintis Europos gamintojų išmanias sistemas, arba tų, kurie savo serverius laiko Europoje, kad būtų užtikrintas maksimalus duomenų saugumas“, – pataria R. Skurdenis.

Išmanių sprendimų įsirengimą ekspertas pataria apgalvoti iš anksto, prieš įsirengiant būstą. Kuo ankščiau tai įsivertinsite, tuo pigiau ši sistema kainuos, o jos diegimas bus sklandesnis ir greitesnis. O jei apie išmanius sprendimus pagalvojote jau įsirengę namus,  tuomet galima pabandyti pritaikyti kitokias išmanias sistemas. Tokiu atveju jų funkcionalumas bus kiek mažesnis, tačiau pagrindinius parametrus, tokius kaip klimato, šviesos ar žaliuzių kontrolė, atliks puikiai.

„Omberg Group“ pardavimų ir klientų patirčių vadovė Edita Gudauskienė pastebi, jog norint gyventi šiuolaikinio žmogaus poreikius atitinkančiame būste svarbu ne tik paties buto išmanios sistemos, bet ir tai, ar pastatas yra modernus bei tvarus.

„Savo plėtojamuose objektuose rūpinamės, kad jie būtų energetiškai efektyvūs, unikalūs ir tvarūs. Pavyzdžiui, įsigyjantiems butus „Skylum“ ar „Vyšnios“ projektuose dovanojame dalį nutolusios saulės elektrinės, o tai  naujakuriams suteikia galimybę naudoti tvarią energiją. Taip pat daug dėmesio skiriame ir pastatų ilgaamžiškumui bei kokybei, kurie užtikrina ilgalaikę būsto vertę – pavyzdžiui projekto „Skylum“ išorei naudojome stiklo ir metalo fasadą, kuris yra ne tik patvarus, ilgaamžis, bet ir gražus bei tvarus, o dalį „Vyšnios“ fasado dengėme rankų darbo plytelėmis, kurios yra gerokai lengvesnės, neapkrauna fasado, atsparios ugniai ir šalčiui bei svarbiausia, nepraranda išvaizdos net per kelis dešimtmečius“, – teigia E. Gudauskienė.