Interjero dizainas Dovilės Milašiūtės
Nuotraukos Andriaus Stepankevičiaus
Tekstą parengė Gytautė Ivanauskaitė

Tai 134 m naujos statybos apartamentai, įkurti Vilniaus Senamiestyje. Tik atsiradus galimybei įrengti vidų, interjero dizainerė Dovilė Milašiūtė kibo į darbus. Prieš tai buvo keičiamas pirminis planas, kuris dėl netradiciško patalpų išdėstymo – buvo tik kolonos ir inžinerinės šachtos – ribojo erdvių dalinimą. Užsakovai pageidavo funkciškai susietų patalpų, taigi plotas buvo perplanuotas pagal užsakovų poreikius: du vonios kambariai, pirtelė, vienas miegamasis, drabužinė, darbo kambarys ir viena gyvenamoji erdvė, sujungta su virtuve. Šios erdvės plotas dar padidėja, pravėrus duris į erdvią terasą. 

D. Milašiūtei teko įrengti visiškai „šviežią“ plotą su inžineriniais įvadais ir itin charakteringa stogo šlaito architektūra per visą buto ilgį. Dar vienas būsto ypatumas – trijose vietose besikeičiantis šlaito krypties kampas. Anot dizainerės, lubų konstrukcija, vedžiojant rekuperacijos, vėsinimo, apšvietimo, stumdomųjų pertvarų mazgus erdvėje ir siekiant išsaugoti aukštį, tapo viena sudėtingesnių projekto dalių. 

Kūrybiniame dizaino procese užsakovai prašė naudoti betoninę medžiagą. Ji buvo pasirinkta laiptams į terasą, tad sumažino apdailos poreikį. Šia dekoratyvinio tinko tekstūra dekoruotos ir miegamojo bei koridoriaus sienos. Apskritai buvo rinktasi taikyti tamsesnius atspalvius interjere, nes būstą pasiekia daug natūralios šviesos.

Kadangi darbai – tiek projektiniai, tiek vykdomieji – vyko lygiagrečiai, brėžiniai buvo informatyviausia priemonė tiek rangovams, tiek užsakovams. Būsto vizualizacijos, pasak dizainerės, nebuvo rengiamos, o visa techninių brėžinių medžiaga buvo papildyta artimų analogų pavyzdžių fragmentais ir išklotinėmis. Visa tai padėjo užsakovams perteikti, kaip bus atliekami interjero darbai.

Betoniniai paviršiai dizainerei pasufleravo ir bendrą naudojamų medžiagų, paviršių visumą. Būste vyrauja natūralios medžiagos ir atspalviai. Juos papildo tamsesni šilti rudi, pilki tonai. Vonios kambariuose naudotos didžiagabaritės smėlio spalvos ir struktūros plytelės. Sienų ir baldų dalis siejasi lukšto faneruotės medžiaga, kuri derinama su struktūrinio 3D stiklo plokštumomis. Tai leidžia natūraliai dienos šviesai, sklindančiai iš gretimų kambarių, užpildyti visą koridorių. Sienos, kuriose įkomponuoti langai, nudažytos tamsiai, kad derėtų prie rėmų, o kitoms sieninėms dalims pasirinkti balti dažai, besijungiantys su šlaito baltomis lubomis.

Dalis baldų spalviškai gretinami prie sienų tono, pavyzdžiui, virtuvei parinkta pilka, metalizuota specialaus dažymo plokštė. Svetainėje esančios lentynos derintos su tamsios faneruotės sienų apdaila. Kita dalis konstruota, siekiant paryškinti medžiagų skirtumą, erdvės aukščio ypatumus, tokius kaip vonios kambario praustuvo spintelė ar veidrodžio apdaila. Apartamentuose įkurta pirtis, nors ji nebuvo numatyta pirminiame būsto plane.

Šiame būste išsiskiria ir netradiciška juodais dažais padengta virtuvė. Dažniausiai naujakuriai renkasi šviesių spalvų gaminimo vietas, tačiau šįkart buvo norėta išlaikyti bendrą spalvinį interjero toną ir priderinti prie svetainės erdvės. Kitas netradicinis sprendimas – pirtis apartamentuose. Jos nebuvo pirminiame būsto plane, bet jos labai norėjo užsakovai, o techninės galimybės  neribojo. Pirtis nedidelė, kompaktiška – platus aukštas gultas su ištraukiamuoju laiptu suteikia komfortą dviem asmenims. Langai ir stiklo durys praplečia ribas, sujungia su vonios kambariu, kurį nuo pirties skiria dušo erdvė.

Kadangi būstas yra nuolat gyvenamas, buvo spręsta, ar yra reikalas tam tikras funkcijas valdyti nuotoliu. Gerai apsvarsčius, buvo nuspręsta jų atsisakyti. Tad išmanumas apsiriboja ties užuolaidų valdymu, šviesos intensyvumo reguliavimu bei vieno klavišo įrengimu, aktyvuojančio visus sujungtus šviesos šaltinius.

 

138