Įtempiamųjų lubų istorija prasidėjo lubų ar sienų apdailai pradėjus naudoti šilką. Prieš tempiant ir spaudžianti jį tarp medžio lentelių, medžiagą reikėdavo sudrėkinti, kad džiūdamas šilkas išsitemptų. Naujaisiais technologijų laikais buvo bandymų tempti įvairias sintetines, tentinio pluošto dangas, bet jos buvo pakankamai sunkios, nukardavo, nebuvo ir geros tvirtinimo idėjos.

Prieš beveik 40 metų prancūzų inžinieriui Fernandui Scherreriui pavyko atrasti tinkamą, Japonijoje pagamintą PVC dangą. Ir iki šiol originalus gaminys į daugiau nei 60 pasaulio šalių keliauja iš dvejų modernių gamyklų Prancūzijoje.

Apie tai, kas šiandien yra tikros įtempiamosios lubos, pasakoja įtempiamųjų lubų pradininko Lietuvoje – firmos BARISOL – atstovas Stasys Černiauskas

Kokie tokio tipo lubų privalumai ir trūkumai?

Šios rūšies lubų ar sienų apdaila atrodo efektingai, o dideliu privalumu galima laikyti greitą ir švarų montavimą. Jų nereikia glaistyti, šveisti, nekils dulkių debesys.

Prancūzijoje gaminamos originalios įtempiamosios lubos gali būti tiksliai pritaikytos jūsų kambariui ar jo daliai, t. y. jau tiekiamos tokių išmatavimų lubos, kokios reikalingos konkrečiam projektui.

Nesudėtingos formos kambario lubas, kai darbus atlieka profesionalūs meistrai, galima sumontuoti per kelias valandas. Rekomenduojame naudoti tradicines lubų apdailos medžiagas – jos nesuskils, ir po kelių metų nepasimatys įtrūkimų. Tokia lubų ar sienų apdaila ilgai nekeičia savo savybių, o garantijos teikiamos net 10-čiai metų. Vėliau, atsiradus poreikiui, jas galima perdirbti kartu su kitomis medžiagomis.

Kol vyksta renovavimo darbai, savo užsakovams teikiame lubų išmontavimo, valymo ir saugojimo paslaugas. Kalbant apie trūkumus, šios lubos yra šiek tiek brangesnės už gipso kartoną, tačiau – iki pirmos vandentiekio avarijos pas kaimynus, gyvenančius virš jūsų. To niekam nelinkiu, bet žinome ne vieną atvejį, kai užsakovas, pasirinkęs tokias lubas, išvengė didelių nuostolių savo namuose ir akivaizdžiai įsitikino, kad tokios lubos patikimai saugo nuo užpylimo.

Kokios šių lubų sistemų „vizualinės“ galimybės ?

Išskirčiau pirmiausiai 3D montavimo galimybes. Galėdami rinktis įvairiausių tipų laikančius profilius patyrę montuotojai įprastinius horizontalius paviršius greitai gali paversti originaliomis reljefinėmis, tūrinėmis, šviečiančiomis formomis. Tokios lanksčios dangos suteikia labai daug papildomų galimybių ir kūrėjams, ir apdailos meistrams. Juk jokios kitos tūrinės ir erdvinės konstrukcijos nėra tokios lengvos, neleidžia įgyvendinti projekto preciziškai tiksliai.

Grįžkime prie horizontalių lubų. Jei rinksitės įvairių spalvų lakuotas, neskubėkite tvirtinti, jog nenorite blizgių. Pasirinkus šios rūšies apdailą išgaunamas vizualinis erdvumas, patalpa tarsi paaukštėja.

Matinė lubų danga atrodys tradiciškai, tačiau ji yra patikima ir daugelį metų nepraranda savo spalvų. Taip pat galimybė ant jų tapyti ar atspausti vaizdus, nuotraukas, raštus ar ženklus praplečia tamprių dangų pritaikymo sritis.

Atskira gaminių serija – taip vadinamos šviečiančios lubos. Jos gaminamos iš šviesai laidžių dangų, pritaikius įvairias apšvietimo technikas. Ant tokios dangos galima žaisti mėnulio šviesa ar tiesiog nušviesti erdvę vaiskia šviesa, panaudojus įvairaus spektro lempas ir elektroninius prietaisus.

Ar svarbus yra lubų apšvietimas?

Verta pasitarti su specialistu, kokį apšvietimą naudoti, kur ir kokius šviestuvus tvirtinti. Svarbu tinkamai pasirinkti prietaisų tipą. Šviestuvų yra labai daug ir įvairių, todėl svarbu, kad jie atitiktų kelis kriterijus. Jei tai įleidžiami šviestuvai, jie neturi kaisti ir šviesti ten kur nereikia (t.y. po lubų danga). Jei šviestuvas pakabinamas – būtina išlaikyti 20 cm atstumą nuo kaitrinės lempos iki įtempiamos dangos.

Kokiais kriterijais reikia vadovautis renkantis medžiagas ?

Užsiminus apie kriterijus, reiktų perklausti, kodėl nusprendėte pasirinkti pakabinamas lubas?

Dažniausia priežastis, kurią mini užsakovai, yra vizualinio erdvumo trūkumas, suskilinėjusios senos lubos, stogo dangos ar vandentiekio avarijos pas kaimynus, triukšmas, originalumo poreikis.

Pasirinkite lakuotas dangas, jei pageidaujate efektingų lubų ar vizualinio erdvumo, norite paslėpti vamzdžius ir ortakius.

Veliūro dangos suteikia solidumo. Jos yra storesnės ir tvirtesnės, todėl ypač tinka ir dalies sienų apdailai.

O gal nemėgstate kabančių šviestuvų? Pagalvokite apie šviečiančias lubas ar pertvaras. Su įtempiamosiomis dangomis prarasite tik 1,6 cm ar 2,6 cm aukščio, tačiau šis pasirinkimas turi daug kitų pranašumų. Sumontavus specialiai perforuotas lubas ir garsą izoliuojančias medžiagas, įmanoma pasiekti gerą triukšmo slopinimo efektą, o darbus atlikti galima ir jau eksploatuojamoje patalpoje.

Ar pakabinamas lubas galima įsirengti pačiam?

Tik įgijus reikiamų įgūdžių ir su tinkamais įrankiais. Juk sakoma: „Ne dievai puodus žiedžia“. Bet jei renovuojate ar statote naują būstą, panaudokite savo energiją idėjoms, jaukumui ir komfortui kurti, o įgyvendinimą patikėkite specialistams.

Kokiose patalpose sumontuotos lubos pasiteisina labiausiai?

Dekoratyvios, lanksčios, ilgai tarnaujančios, saugojančios nuo drėgmės, absorbuojančios triukšmą įtempiamosios lubos yra labai universalios. Jos gali būti naudojamos biure, prekybos ar sporto salėse, medicinos kabinetuose ar profesionalo virtuvėje, muziejuje, brangios technikos aparatinėje ar baseine. Tačiau jos puikiai tiks ir jūsų namuose.