Visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą, kuriančiam JAV architektui Danieliui Libeskindui vasario 19 d. įteikta 14-oji Tarptautinė Drezdeno taikos premija. Drezdeno operos teatre vykusios ceremonijos metu apdovanotas D. Libeskindas yra pirmasis architektas, gavęs šį apdovanojimą. Komisijos teigimu, premija jam skirta už ypatingą kūrybos dalį, kurią galima vadinti memorialine architektūra. D. Libeskindas sukūrė architektūrinį pagrindą pastarųjų dešimtmečių Holokausto, karo ir teroro aukoms atminti. 

„D. Libeskindo požiūris nepalieka vietos nežinojimui ir reliatyvizmui. Forma, pati architektūra, nustato atminimo kryptį. Nesvarbu, ar tai būtų Žydų muziejus Berlyne, Rugsėjo 11-osios memorialas Niujorke, Imperatoriškasis karo muziejus Mančesteryje, ar Holokausto memorialas Amsterdame. Tarp jo darbų yra ir Karo istorijos muziejus Drezdene, kurio architektūra tapo antikariniu muziejumi ir svarbiausia vieta mieste, skirta susitaikyti su karų pasekmėmis“, – argumentavo Drezdeno taikos premijos komisija. 

Projektai, keičiantys miesto veidą

D. Libeskindo projektuojami pastatai ir memorialai neretai tampa miesto ar šalies vizualinio identiteto dalimi. Ne išimtis ir Vilnius – 2018 metais Vilniaus Senamiestyje atidarytas „MO muziejus“ jau tapo neatsiejama miesto dalimi. Naują veidą sostinės dešiniajam Neries krantui palengva kuria ir jo projektuotas 20 aukštų verslo centras „Artery“.

Architektas yra minėjęs, kad projektuojant naująjį verslo centrą, jo tikslas buvo sukurti moderniosios architektūros simbolį, galintį perkelti Vilniaus senamiesčio esmę į ateitį. D. Libeskindas pažymėjo, kad pastato architektūra yra išskirtinė ir atliepia Vilniaus siekį pritarti XXI a. architektūrinėms naujovėms, išlaikant tvirtus ryšius su istorinės architektūros grožiu.

Architektas D. Libeskindas yra „Studio Libeskind“ įkūrėjas ir pagrindinis architektas, garsėjantis gebėjimu pastatuose žadinti kultūrinę atmintį. Jo projektuojami pastatai remiasi giliu atsidavimu muzikai, filosofijai, literatūrai, poezijai bei pripildyti troškimu kurti skambią, originalią ir tvarią architektūrą.

9-11 memorial museum

Artery

D. Libeskindas, šiemet tapęs Drezdeno taikos premijos laureatu, 1989 m. laimėjo Žydų muziejaus Berlyne statybos konkursą ir Vokietijos sostinėje įkūrė savo architektūros studiją „Studio Libeskind“, o 2003 m. perkėlė ją į Niujorką, kad galėtų prižiūrėti Pasaulio prekybos centro pertvarkymo ir atminimo įamžinimo projektą Žemutiniame Manhatane.

„Studio Libeskind“ projektuoja ir įgyvendina įvairius miesto, kultūros ir komercinius projektus visame pasaulyje. Būdamas „Studio Libeskind“ vyriausiuoju architektu, D. Libeskindas skaito pranešimus apie architektūros meną universitetuose ir profesiniuose viršūnių susitikimuose. Jo architektūra ir idėjos tapo daugelio straipsnių ir parodų objektu.

Jewish musuem Berlin

MO muziejus

Drezdeno taikos premija nuo 2010 m. kasmet teikiama „Semperoper“ operos teatre. Tarp ankstesnių metų laureatų yra pianistas ir dirigentas Danielis Barenboimas, karo fotografas Jamesas Nachtwey, žurnalistas Danielis Ellsbergas ir kiti iškilūs meno, kultūros bei politinio pasaulio veikėjai.