Lofto tipo būstas Lietuvoje jau kurį laiką ne tik mados reikalas. Didelės atviros erdvės, aukštos lubos, neįprastų parametrų langai – šie išsaugoti pramoniniai elementai neretai sukelia daug minčių dėl tokių erdvių apšvietimo. Juk čia viskas daug sudėtingiau – metaliniai vamzdžiai ir kitos atviros pastato konstrukcijos reikalauja specifinių žinių, kaip tinkamai pasirinkti apšvietimą, kad jis būtų tinkamas, kūrybiškas, o svarbiausia – nevargintų. Aišku viena – lofto erdvė reikalauja netradicinio apšvietimo.

Apšvietimo koncepcija tiesiogiai susijusi su interjero koncepcija. Specialistai pataria naudoti autentiškus gamyklinius arba šiuolaikinius pramoninius šviestuvus, tinkančius prie lofto stilistikos. Jei vis dėlto nuspręsta rinktis minimalistinį ar high tech stilių, interjerą puikiai papuoš lakoniškų formų, modernūs šviestuvai iš stiklo, metalo ir plastiko.

Apšvietimo sprendimų meistrai – bendrovė „Ardena“ pataria atkreipti dėmesį į žymių dizainerių darbus, pavyzdžiui, Tom Dixon, Ingo Maurer, Manuel Vivian. Tiems, kurie pageidauja derinti skirtingus stilius, veikiausiai tiks antikvariniai sietynai bei klasikiniai žalvario ir krištolo šviestuvai.

Kadangi lofto erdvė plati ir aukšta, apšvietimas turėtų išsidėstyti keliais lygiais ir būti mobilus. Svarbu iš anksto pagalvoti apie lubų, sienų ir grindų apšvietimą.

LUBOS: geriausias sprendimas loftams – apšvietimo sistemos: šynlaidžiai su prožektoriais, aliuminio profiliai su liuminescencinėmis lempomis, perimetrinės ir radialinės laidinės sistemos. Sumontavus tokio tipo sistemą, atsiranda galimybė reguliuoti šviestuvų padėtį ir kurti skirtingas apšvietimo scenas. Dar viena galimybė – tiesioginio-netiesioginio šviesos srauto pakabinamos profilių sistemos. Pavieniai kabantys šviestuvai ne tik taps lofto dekoro elementu, bet ir padės išskirti reikiamas zonas. Paslėptas LED, liuminescencinis apšvietimas, įleidžiami LED, halogenų šviestuvėliai arba minimalistiniai lubiniai švestuvai – dažnokai naudojami atributai loftuose. Išryškinti interjero detales,pavyzdžiui, plytų mūro sieną arba paveikslą, galima naudojant reguliuojamus įleidžiamus šviestuvus arba prožektorius su halogenų lempomis. Šių lempų privalumas – platus šviesos sklaidos kampų pasirinkimas.

SIENOS: šiuolaikiniai sieniniai šviestuvai ne tik atlieka savo tiesioginę funkciją, tačiau puikiai praturtina interjerą. Plati formų ir medžiagų įvairovė leidžia parinkti tinkamiausią variantą. Tos pačios kolekcijos kabantis šviestuvas ir bra apjungs lofto erdvę. Jei siekiama patalpą suskirstyti, specilaistai pataria naudoti skirtingo dizainos šviestuvus. Norint padidinti patalpos aukštį, patariama montuoti atviro tipo arba tiesioginės-netiesioginės šviesos sklaidos šviestuvus, o sumažinti – bra, šviečiančius tik į apačią.

BALDŲ LYGIS IR GRINDYS: interjero detalės yra svarbūs lofto dizaino kūrimo elementai. Interjerą praturtins ir lokalaus apšvietimo užduotį išspręs staliniai šviestuvai bei toršerai. Kai reikia ryškiai apšviesti patalpą, jie tarnauja kaip papildomas šviesos šaltinis, o kai norisi prieblandos – sukuria jaukią, šiltą atmosferą. „Stalinukai“ ir toršerai yra lengvai nešiojami. Patartina įrengti daugiau rozečių, netgi ir grindyse.

Apšvietimo klausimus rekomenduojama pradėti spręsti dar projektavimo stadijoje, kai vertinama lofto struktūra, horizontalus ir vertikalus erdvės suskirstymas. Kai apšvietimo taškai išdėstyti, pereinama prie šviesos valdymo. Jungikliai turi išsidėstyti lengvai ir greitai pasiekiamose zonose. Tam tikroms šviestuvų grupėms būtina numatyti perjungiklius, kurie leistų įjungti ir išjungti šviesą iš kelių taškų. Tai ypač aktualu laiptams ir erdvioms patalpoms.

Sukūrus tinkamą lofto apšvietimą, erdvė gerokai pasikeičia – atsiranda daugiau spalvų, jaukumo ir modernaus preciziškumo.

www.ardena.lt

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“