Nuotraukos „Inreal“ ir LNTPA arch.

Prieš metus nuo rekordų sproginėjusi būsto rinka dabar demonstruoja nuosaikią ramybę. NT ekspertai įžvelgia, kad nuotaikos būsto segmente ir toliau išliks santūrios. Rinka turėtų jausti didesnį apibrėžtumą. NT analitikai kalba, jog ryškesnių kainų korekcijų tiek pirminėje, tiek antrinėje rinkoje neturėtume regėti. 

(LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius, vertindamas sektoriaus perspektyvas trumpuoju laikotarpiu, mano, kad artimiausiu metu – rudenį ir žiemą – naujos statybos būsto kaina neturėtų keistis. Pasak LNTPA vadovo, procesų eigą lems keletą veiksnių:

„Pasiūlos iki galo taip ir „neatrakinome“ – būsto pasirinkimas vis dar nepakankamas. Jei nebus eliminuotas šis veiksnys, spaudimas kainų augimui naujos statybos būsto rinkoje išliks. Tačiau, vertinant dabartinį kontekstą, labai tikėtina, kad NT kainos artimiausiu metu liks stabilios. Be jokios abejonės, rinkos aktyvumui įtakos turės ir procesai, susiję su situacija energetikoje ir geopolitikoje, infliacijos ir EURIBOR reikalais.“ 

Žvelgiant į ką tik pasibaigusios vasaros statistinius rodiklius, NT bendrovės „Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI) 2022-ųjų rugpjūčio mėnesio reikšmė augo 2,2 proc.  Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių paaugo 22,0 proc. Įmonė skaičiuoja, kad per metus (2022-ųjų rugpjūtį, palyginti su 2021-ųjų rugpjūčiu) butų kainos stiebėsi visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 25,4 proc., Kaune – 19,4 proc., Klaipėdoje – 16,6 proc., Šiauliuose – 16,2 proc. ir Panevėžyje – 16,9 proc.

„Nepaisant prastėjančių gyventojų ir verslo vertinimų dėl tolimesnės bendros šalies ekonominės situacijos, naujausi būsto rinkos duomenys dar nerodo kokių nors pastebimai neigiamų nuotaikų būsto rinkoje. Tačiau reikia pripažinti, kad oficialiajai statistikai reikšmingos įtakos turi pačios NT rinkos inertiškumas. Pastaraisiais mėnesiais įregistruojamas ganėtinai gausus skaičius naujos statybos butų sandorių, dėl kurių įsigijimo buvo susitarta gerokai anksčiau, pavyzdžiui, dar 2020–2021 m. Todėl pastaraisiais mėnesiais ir toliau yra fiksuojamas pastebimai reikšmingas butų pardavimo kainų augimas, net ir lėtėjančios ir mažiau optimistiškos rinkos aplinkoje“, – įžvalgomis dalijasi Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims. 

Bendrovės „Inreal“ skaičiavimais, būsto rinka pasipildė 81 nauju objektu – 70 proc. mažiau nei prieš mėnesį (274) ir 85 proc. mažiau nei prieš metus (542).  Šiuo metu siūloma įsigyti daugiau kaip 3 600 būstų – 9 proc. mažiau nei prieš metus. Nepaisant fiksuojamų statistinių rodiklių, NT ekspertai kalba apie simbolinį rinkos poslinkį į pirkėjo rankas:

„Vilnius pateko į simbolinę pirkėjo rinką, kur pasiūla viršija paklausą, atsižvelgiant į pastarųjų mėnesių tendencijas. Auganti rinkos balanso rodiklio reikšmė vienareikšmiškai rodo, kad pardavimo apimtys tampa nepalankios vystytojams. Kita vertus, fundamentalios paklausos priežastys neišnyko – pirkėjams tiesiog sudėtinga įpirkti naujos statybos būstą, o, atsižvelgiant į pastatytų būstų trūkumą, dabar fiksuojami statistiniai paklausos duomenys (sudarytų sutarčių skaičius) neatspindi tikrojo, realaus žmonių poreikio įsigyti būstą, tad pirkėjas priima sprendimą palaukti“, – teigia Tomas Sovijus Kvainickas, „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas.

LNTPA vadovas M. Statulevičius, kalbėdamas apie NT plėtotojų planus artimiausioje ateityje, pastebi, jog vystytojai objektų plėtrą skaido į etapus, tolimesniam laikui atideda pardavimo pradžią, kai jau turės sutartį su statytoju ir kai bus žinomos medžiagų kainos: „Bet noriu tikėti, kad tai yra laikinas sprendimas ir rinka jau po šios žiemos sugrįš į savo įprastas aktyvias vėžes. Mūsų siekis, kad judesys tose vėžiose tapti kuo tvaresnis ir NT rinka bus optimaliai subalansuota“, – teigia M. Statulevičius.  

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“

#NT rinka

2022-10-31