Virtuvės baldai yra itin dažnai naudojami. Kasdien atidarinėjame stalčius ir varstome spinteles. Virtuvės baldų furnitūra ženkliai įtakoja patogumą. Galvojant apie estetiką neverta pamiršti funkcijos – kitaip vieni dažniausiai naudojamų baldų bus tiesiog nepakankamai patogūs.

Svarbiausi virtuvės baldų furnitūros elementai

  • Atidarymo sprendimai
  • Stalčiai
  • Pakėlimo mechanizmai
  • Lankstai

Baldai su rankenėlėmis ar be jų?

Baldų atidarymas turi tenkinti ir estetinius, ir funkcinius reikalavimus. Virtuvės baldai gali būti su rankenėlėmis ar be jų – abu šie sprendimai pasižymi ir trūkumais, ir privalumais. Baldai be rankenėlių atrodo moderniau – tai itin madinga šiuolaikinio interjero tendencija. Tokiu atveju realizuojamas atidarymo paspaudžiant sprendimas arba naudojami profiliai. Iš aliuminio pagamintų gola profilių sistema leis supaprastinti baldų fasadus išvengiant rankenėlių panaudojimo. Patogus durelių ir stalčių atidarymas bus realizuojamas be jokių išsikišančių detalių. Gola profiliai tvirtinami prie baldų fasado paliekant tarpelį virš durelių ar stalčių. Panaudojant gola profilius modernus baldų vaizdas pasiekiamas neaukojant funkcionalumo. Spintelių ir stalčių atidarymas išlieka patogus.

Tada, kai baldų be rankenėlių vizija realizuojama pasitelkiant gola profilius, o ne tik „atidarymą paspaudus“, sumažėja ir valymo poreikis – juk atidarymo tikslu dažnai liečiant spintelių ir stalčių fasadą paliekamos žymės tikrai nepuošia (tai ypač aktualu virtuvėje, kur tenka atidarinėti stalčius bei spinteles maisto gamybos metu). Nesant rankenėlių baldus tikrai paprasčiau nuvalyti.


Baldų be rankenėlių privalumai išryškėja ir mažose erdvėse – mažiau jas apkraunant detalėmis vizualiai jos atrodys didesnės. Šiuo metu itin paplitęs bendros virtuvės ir svetainės erdvės variantas dažnai taip pat prašosi minimalistinių virtuvės baldų dizaino sprendimų.

Gola profilių panaudojimas puikiai įtiks integruotos buitinės technikos gerbėjams – panaudojant juos atidaryti įmontuojamą šaldytuvą ar indaplovę bus tiesiog patogiau. Be to, integruota buitinė technika ir baldai be rankenėlių ko gero patinka tiems patiems žmonėms – vertinantiems tobulą baldų vientisumą ir vengiantiems nebūtinų detalių.

Baldai be rankenėlių nėra trumpalaikė mada – pirmoji virtuvė be rankenėlių pagaminta jau 1960 metais, pastaruoju metu ši dizaino tendencija tik pelnė masinį pripažinimą. Niekas nesiginčija, kad baldai be rankenėlių šiuo metu yra išskirtinai madinga – tai ko gero esminis šiuolaikinės modernios virtuvės požymis. Visgi neverta vien vaikytis madų – drąsiai rinkitės patinkančias rankenėlės, jeigu neįsivaizduojate patogumo be jų. Rankenėlės gali tapti net ir itin modernių baldų puošmena ir kartais tiesiog neverta keisti nusistovėjusių įpročių.

Itin svarbu pasirinkti deramą rankenėlių dydį, stilių, formą, medžiagą ir spalvą. Tada, kai sunku apsispręsti, stenkitės rinktis paprastumą ir atsižvelkite į bendrą virtuvės stilių. Išbandykite, kaip patogu liesti pasirinktą rankenėlę – juk teks tai daryti ne šimtus, bet tūkstančius kartų. Spintelės ar stalčiaus varstymas turi būti labai patogus – vertikaliai ar horizontaliai orientuotos tinkamos rankenėlės tam irgi pasitarnaus.

Pirmiausia nuspręskite, ar naudosite apvalias vieno taško rankenėles ar pailgos formos rankenėles, o gal derinsite abu šiuo tipus. Apvalios vieno taško rankenėlės yra lengviau tvirtinamos – tereiks prisukti 1 varžtą, o ne 2 kaip pailgų rankenėlių atveju. Visgi naudojimo patogumas yra kur kas svarbesnis kriterijus. Patogu, kai pailga rankenėlė sudaro maždaug trečdalį stalčiaus ilgio.

Stalčiai – patogiam daiktų laikymui

Planuodami apatinę virtuvės baldų dalį nesuklysite pasirinkę stalčius. Toks sprendimas užtikrins puikų erdvės išnaudojimą patogiam daiktų laikymui. Stalčiai vienas svarbiausių patogių virtuvės baldų požymių. Esminis sprendimo privalumas galimybė taupyti erdvę ir pasiekti smulkesnius daiktus patogiau nei talpinant juos spintelėje su įprastinėmis lentynomis.

Labai svarbu, kad stalčiai išsitrauktų tyliai ir sklandžiai – tą užtikrins švelnaus pritraukimo funkcija. Šį funkcionalumą lemia stalčiaus bėgeliai.





Norint matyti visą ištraukto stalčiaus turinį reikalingi stalčiai, kurių bėgeliai pasižymi pilnu išsitraukimu. Dalinio ištraukimo bėgeliai puikiai tarnaus tuomet, kai stalčiuje laikomi didesni daiktai – tokiu atveju juos patogiai pasiimsite net ištraukus ¾ stalčiaus.

Planuodami stalčius įvertinkite, kiek ir kokio tipo daiktų juose laikysite. Patogiam daiktų laikymui derinkite skirtingų aukščių stalčius. Prireikus jums gali pasitarnauti ir stalčių paaukštinimo kartelės.

Įrankius patogiausia laikyti pasitelkiant įrankių dėklus su skirtingais skyreliais. Laikant itin daug smulkių kitų daiktų tikrai privers stalčių skirtukai bus lengviau palaikyti tvarką.




Įsigydami stalčių kilimėlį išvengsite daiktų slysčiojimo ir lengviau palaikysite tvarką. Išvalyti išimtą stalčiaus kilimėlį kur kas paprasčiau nei stalčiaus vidų. Stalčiaus atidarymo metu pasigirdęs įvairių virtuvės rakandų barškėjimas neprimena muzikos – stalčiaus skirtukai ir kilimėlis pasitarnaus ir tylai.

Apgalvokite, kokio svorio daiktus laikysite stalčiuose ir atkreipkite dėmesį į galimą stalčiaus apkrovą – maksimalų jame laikomų daiktų svorį.

Galite įsigyti stalčių komplektus, į kurių sudėtį įeis ir stalčių šonai, ir bėgeliai arba rinktis tik bėgelius. Virtuvės baldams dažniausiai naudojami stalčiai su paslėptaisiais bėgeliais. Montuojami iš apačios (paslėptieji) bėgeliai sumontavus pasislepia už stalčiaus karkaso. Tai puikus funkcinis ir estetinis pasirinkimas.

Pakėlimo mechanizmai – viršutinėms spintelėms

Virtuvėje įsirengiant spinteles iki lubų aktualu garantuoti patogų jų atidarymą. Pasitelkiant pakėlimo mechanizmus viršutinėms spintelėms bus patogiau matyti ir pasiekti jose laikomus daiktus. Atidarytos spintelių durelės nevaržys judėjimo laisvės.

Šiuolaikiniai pakėlimo mechanizmai leidžia lengvai ir tyliai atidaryti ar uždaryti įvairaus dydžio pakeliamas virtuvės spintelių dureles. Gerai parinkti viršutinių spintelių atidarymo sprendimai garantuos patogią kasdienybę.



Renkantis pakėlimo mechanizmus reikia įvertinti montuojamų durelių svorį – kuo sunkesnės durelės, tuo didesne jėga pasižymintis mechanizmas reikalingas. Dideliems spintelių fasadams verta rinktis dviejų plokštumų dureles taip sutaupant erdvę.

Pats paprasčiausias pakeliamų durelių sprendimas realizuojamas su dujiniais baldų amortizatoriais.

Lankstai – sklandžiai besidarinėjančioms durelėms

Spintelių varstymo patogumas labai priklauso nuo tinkamo durelių lankstų parinkimo. Juk atverti ir užverti dureles ko gero prireiks kone kasdien ir galbūt ne kartą. Didelis baldų lankstų asortimentas susijęs su skirtinga gaminių paskirtimi.

Lankstą sudaro judanti dalis ir tvirtinimo plokštelė. Tvirtinant lankstą jo galvutė įstatoma į durelėse išgręžtą angą (angos skersmuo turi atitikti lanksto galvutės skersmenį). Plačiausiai paplitę 26 ir 35 mm galvutės skersmens lankstai. Vonios baldams ir lengvesnėms durelėms dažnai naudojami mažesni 26 mm galvutės skersmens lankstai, tuo tarpu virtuvės baldams paprastai pasirenkami 35 mm durelių lankstai.

Lankstai skiriasi pagal montavimo tipą – kaip durelės tvirtinasi prie spintelės karkaso, t.y. kaip lankstas jungiasi prie tvirtinimo plokštelės. Pagal tai jie gali būti prisukami arba prisegami. Prisegami lankstai („clip on“) yra itin paprastai tvirtinami – reikia sulygiuoti lankstus su tvirtinimo plokštelėmis ir paspausti – ypač patogu montuojant duris su daugiau lankstų. Tereikia atsiminti, kad labai svarbu sulygiuoti lankstus su tvirtinimo plokštele prieš prisegant pirmąjį. Paprasto lanksto tvirtinimo prie plokštelės dėka atsiranda galimybė lengvai nuimti dureles valymo ar fasado apdailos keitimo tikslais.

Prisukamus lankstus („slide on“) reikia tvirtinti prie montavimo plokštelės varžtais.

Lankstai pasirenkami pagal uždarytų durų padėtį spintelės karkaso atžvilgiu. Pagal baldinių plokščių padėtį išskiriami 3 skirtingi durų padėties tipai persidengiančios durys, į abi puses atsidarančios durys (dvivėrės), vidinės durys.

Pilno persidengimo atveju naudojamas išorinis lankstas gali būti reguliuojamas. Jeigu naudojamos persidengiančio tipo durys, svarbu įsivertinti kokiu atstumu jos turėtų užeiti ant baldinės plokštės. Perdengimo atstumas yra matuojamas kiek milimetrų durelės perdengia spintelės šoninę plokštę.

Pusinis lankstas naudojamas tada, kai ant vienos spintelės karkaso plokštės montuojamos dvivėrės durys (vienos atsidaro į vieną pusę, kitos – į kitą). Pusę karkaso plokštės uždengia vienos durys, pusę kitos – abiems durims naudojami pusiniai lankstai. Planuojant į abi puses atsidarančias duris svarbu užtikrinti durų trankymosi viena į kitą padedantį išvengti tarpelį. Kuo storesnės durys, tuo didesnis tarpelis reikalingas.

Vidinis lankstas naudojamas karkaso atžvilgiu įleistų durelių atveju. Toks lankstas turi didelį lenkimą.

Renkantis lankstus svarbu įvertinti, koks pageidaujamas durų atsivėrimo kampas – jis gali kisti nuo 90° iki 170°. Priklausomai panaudojimo vietos gali būti reikalingas lankstai į išlankstomų durelių kampą, montavimui vienoje plokštumoje ar montavimui atsiverčiančiose durelėse skirti lankstai.

Vienoms durelėms reikalingų lankstų skaičių lemia durelių aukštis – kuo aukštesnės durelės, tuo daugiau lankstų reiks.

Pasirinkus konkrečiam panaudojimui tinkamus baldų lankstus pravartu pasidomėti komfortišką veikimą garantuojančiomis savybėmis. Itin svarbu įsivertinti lankstų uždarymo tipą – galimas paprastas uždarymas, uždarymas su švelniu pritraukimu, uždarymas su atmetimu.

Paprastas uždarymas labiau tiks rečiau naudojamoms spintelėms. Kasdien varstomoms durelėms rekomenduojame pasirinkti tylą užtikrinančius baldų lankstus, su integruotais švelnaus pritraukimo ar atmetimo sprendimais.

Baldų lankstai su švelniu pritraukimu leis uždaryti dureles tyliai, išvengiant trinktelėjimo. Yra lankstų, pasižyminčių galimybe reguliuoti durelių uždarymo greitį – tai padės įgyvendinti individualius naudotojų poreikius ar pritaikyti uždarymą skirtingam durelių svoriui.

Baldų lankstai su atmetimu tarnaus vertinantiems baldus be rankenėlių – dureles atidarysite lengvu prilietimu.

Lankstai yra funkcinė baldų furnitūros detalė. Visgi pastaruoju metu skiriamas vis didesnis dėmesys jų estetikai – pavyzdžiui galima įsigyti juodus matinius lankstus, tobulai derančius prie šiuo metu itin madingų tamsių atspalvių baldinių plokščių.



Tinkamai parinkta baldų furnitūra – patogių kasdien naudojamų virtuvės baldų paslaptis. Pasidomėkite baldų furnitūra užuot palikę šiuos sprendimus baldininkui – taip rasite individualiai tinkamiausią sprendimą iš daugybės galimų.

Daugiau informacijos: joldija.lt

501