Interjeras yra derinamas prie aplinkos: vienoks jis, kai gyvenama naujos statybos name užmiestyje, kitoks – kai įsikuriama miesto centre. Pagaliau svarbu ir tai, kas matyti pro jūsų būsto langą. Todėl interjero dizaineriai akcentuoja, kad įsikuriantieji istoriniuose senamiesčių pastatuose turėtų išsaugoti kuo daugiau autentiškų detalių, klasikinių elementų, namo istorijos. Vertėtų nepamiršti ir įvairių elektros instaliacijos elementų, kurie tuo pat metu gali būti ir inovatyvūs, ir padedantys išsaugoti praeities būsto aurą.

Interjero dizainerės Rugilės Jautakaitės-Morkuvienės teigimu, ar įrengiant būstą, komercinę erdvę ar biurą senamiestyje bus išsaugota konkrečios vietos autentika, labai daug priklauso nuo užsakovo santykio su istorija, jo akiračio bei pomėgių. Vis dėlto, dizainerė pabrėžia, kad tokios miesto dalys paprastai pačios būna  iškalbingos ir diktuoja interjero sprendimus.

„Išsaugoti, atkurti istoriniai elementai yra mūsų išliekamoji vertė, o įvairios autentiškos detalės dar labiau paryškina ir kuria praeitin nuėjusio laikmečio atmosferą. Savo klientams, kurie įsikuria istoriniuose kvartaluose esančiuose būstuose, visuomet patariu palikti kuo daugiau autentikos, klasikinių elementų. Pavyzdžiui, jei lubose yra atidengti karniziniai dekorai, reikėtų įrengti ir klasikines duris su puošybinėmis juostelėmis ar kitais dekoratyviniais elementais, naudojamais vidaus apdailai. Pastarieji sukuria papildomą reljefą bei šešėlių žaismą. Pasitelkus juos, galima padalinti ir erdves. O korpusinius baldus siūlau palikti švarius, be dekoro elementų. Tokiu atveju liktų atsvara tarp istorijos ir dabarties“, – aiškina specialistė.

Interjero dizainerė Rugilė Jautakaitė-Morkuvienė

„Jung Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis

Minimalizmą pradeda keisti ryškesnės spalvos ir akcentai

R. Jautakaitė-Morkuvienė apgailestauja, kad istoriniai interjerai nėra labai populiarūs tarp tautiečių. Lietuvoje šiuo metu dominuoja vadinamasis skandinaviškas „smėlinis“ minimalizmas – pilki ir įvairaus smėlio atspalvio interjerai. Vis dėlto, anot jos, situacija po truputį keičiasi: žmonės vis labiau domisi ir vertina istoriją, daiktų ir baldų dizainą, drąsesnes spalvas.

„Džiaugiuosi, kad klientai vis dažniau „pavargsta“ nuo užsistovėjusio minimalizmo, pradeda daugiau domėtis spalvomis, praeito šimtmečio dizainu, vertinti daiktus su istorija. Žinoma, interjero įrengimo mados visada egzistuoja, tačiau šiuo metu jos ir ypač greitai keičiasi. Pavyzdžiui, neseniai praslinko „Japandi“ banga ir suklestėjo „Modern Mid Century“ stilius, labiau pritaikytas šiuolaikiškam žmogui. Šalia ochros bei samaninių tonų atsirado ir ryškesnių spalvinių bei formų akcentų, norima daugiau gyvybės patalpose“, – sako dizainerė.  

R. Jautakaitė-Morkuvienė pažymi, jog XXI amžiuje planuojant klasikinį interjerą svarbu nepamiršti ir praeito šimtmečio pradžioje buvusių medžiagų bei detalių, kaip antai žalvario atspalvio santechnikos bei elektros instaliacijos elementų.

„Žalvaris, kaip ir auksas, – niekada nesenstanti klasika. Tiesa, neapskaičiavus medžiagos kiekio interjere, niekam didelio įspūdžio jau nebepadarysi – reikalingos tinkamos proporcijos bei derinimas. Kita vertus, istoriniuose būstuose dėl estetinio vaizdo itin tinka retro dvasia alsuojantys, bet modernūs JUNG LS1912 serijos svirtiniai elektros jungikliai. Jų išvaizda organiškai įsilieja į istorinį interjerą, nes atitinka tą laikmetį. Ne mažiau svarbus yra ir pojūtis, kuomet šviesa atsiranda ne paspaudus, o pakėlus jungiklio svirtelę. Vertinantiesiems istoriją šie jungikliai – idealus pasirinkimas autentiškame būste“, – sako R. Jautakaitė-Morkuvienė.

Nuotraukos JUNG

Šiuolaikiška klasika – retro stiliaus svirteliniai jungikliai

Interjero dizainerei antrina ir jungiklių bei išmaniųjų namų sistemų centro „Jung Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis. Pasak jo, maždaug iki 1910-ųjų Europoje vyravo elektros jungikliai, turintys pasukimo rankenėlę. Tais metais vokiečių elektrikas Albrechtas Jungas patentavo naujos kartos jungiklį su tumbleriu, kitaip vadinamu įjungimo svirtele. 1912 metais jis įregistravo savo įmonę, kurioje ir pradėjo gaminti svirtinius jungiklius.

„Keičiantis laikams ir technologijoms, jungikliai su svirtele turėtas pozicijas užleido modernesniems, šiuolaikiškesniems. Tačiau ne jų dizainas – jis galėtų iliustruoti, jog genialumas slepiasi paprastume: aiškios linijos, aukštyn žemyn judanti svirtelė, kaip tiesioginė nuoroda į įjungimo ir išjungimo veiksmą. Prieš gerą dešimtmetį šis dizainas JUNG atgimė naujai ir išsirutuliojo į LS1912 gaminių seriją, žyminčią įmonės įkūrimo metus. Nors ir modifikuota, bet su išlikusiu dizaino pagrindu, vėl pradėta gaminti, netruko sužavėti retro stiliaus gerbėjų“, – sako R. Skurdenis.

Anot jo, nors šie jungikliai mena šimtametes gamybos tradicijas, tačiau yra pritaikyti ir moderniems namams: jais galima valdyti ir išmanaus namo sistemas. Be to, gaminant LS1912, svirtinis jungiklis, dangtelis ir jungimo mechanizmas, buvo sukurti kaip moduliai, kad nesimatytų tvirtinimo varžtų, todėl šį jungiklį galima derinti su visais LS serijos rėmeliais – nuo viengubo iki penkiagubo. Jungiklis tinka ir visoms standartinėms instaliacinėms dėžutėms. O šiais metais įmonė šiuos jungiklius papildė ir 63 Les Couleurs Le Corbusier spalvomis.

„Ši jungiklių linija visuomet išsiskyrė ir prabangiomis medžiagomis: nuo aliuminio, nerūdijančiojo plieno ir žalvario iki poliruoto chromo. Pavyzdžiui, kiekvienas žalvarinis jungiklis yra unikalus. Jo paviršius šlifuojamas ir dailinamas rankomis. Nerūdijančiojo plieno jungiklis apdorojamas stiklo šratasraučiu, todėl aliuminio konstrukcijų paviršius tampa matinis“, – aiškino elektros instaliacijos ekspertas.

Tarp šios linijos išskirtinumų, anot „JUNG Vilnius“ vadovo, rikiuojasi ir daugiau privalumų – pavyzdžiui, jungiklio valdymą į didesnį komforto lygį perkelianti svirtelė su raudona indikatoriaus lempute padeda paprasčiau susigaudyti erdvėje ir didina prietaiso funkcionalumą.

„Ilgaamžis, nepastebimas, tačiau iš tolo aiškiai matomas LED indikatorius aiškiai parodo, kokioje padėtyje yra cilindro, kūgio arba kubo formos svirtelė ir kur yra pats jungiklis. Dėl savo išskirtinio dizaino ir jungimo mechanikos šios serijos gaminiai puikiai atsiskleidžia istoriniuose interjeruose. Neseniai šios linijos jungiklių spalvų gamoje atsirado ir klasinė matinė balta ir juoda spalvos. Pavyzdžiui, matiniai grafito juodumo svirtiniai jungikliai paryškina tamsias sienas, traukia akį, o juoda spalva sugeria šviesą. Balta spalva kaip tik atspindi šviesą, todėl sniego baltumo spalvos svirtiniai jungikliai dera ir prie šviesaus, ir prie tamsaus fono“, – pasakoja R. Skurdenis.  

Elektros instaliacijos eksperto pastebėjimams pritaria ir interjero dizainerė R. Jautakaitė-Morkuvienė. Jos tvirtinimu, matinėse sienose pasirinkti matiniai jungikliai ar kištukiniai lizdai padeda išlaikyti vientisumą. O erdvėse, kuriose vyrauja blizgūs paviršiai, plytelės, stalviršiai ar kitos akcentinės detalės, matiniai elektros instaliacijos komponentai tiesiog susilieja su bendra visuma, neužgoždami kitų paviršių spalvinio blizgesio.