Būsto erdvių dekoravimas dažnai tampa iššūkiu jo gyventojams, ypač naujakuriams, kurie įprastai didžiąją dalį santaupų skiria gyvenamosioms erdvėms įrengti, o ne joms dekoruoti. Interjero lipdukai – vienas iš būdų per trumpą laiką ir neišleidžiant daug pinigų kokybiškai pakeisti namų „veidą“. Investicija į tokius kūrybinius projektus atsiperka labai greitai, nes norint ką nors pakeisti, nebūtina iš naujo perdažyti sienos, kartais užtenka vieną lipduką pakeisti kitu.


Interjero dekoratorė ir „Odi Odi“ sienų lipdukų kūrėja Dovilė Žilinskienė pataria, kaip dekoruoti namus sienų lipdukais ir kaip tinkamai juos pasirinkti.

Baigėsi era, kai rinkoje karaliavo mitai, jog dekoravimas lipdukais – pigus ir nekokybiškas erdvių puošybos būdas. Šiandien į interjero lipdukus žiūrima kaip į autentiškus meno kūrinius, suteikiančius namams išskirtinumo ir jaukumo jausmą.

Sprendimas dekoruoti būsto funkcines zonas tokiu būdu atrodo priimtinas tiems, kurie mėgsta eksperimentuoti, tiki, jog svarbu „prakalbinti“ tuščias sienas, vertina galimybę bet kada pakeisti kambario vaizdą kitu. Šiuolaikiški lipdukai atveria neribotas erdves kūrybai – jie „apgyvendinami“ ne tik vaikų kambariuose, tėvų miegamuosiuose, bet ir virtuvėse, netgi koridoriuose. Viskas priklauso nuo užsakovo fantazijos ir kūrybinio polėkio.

Kaip tinkamai pasirinkti sienų lipdukus?

Lipduko pasirinkimas apima kelis pagrindinius klausimus, į kuriuos atsakius tampa paprasta nuspręsti ir imtis veiksmų. Svarbu žinoti, kad lipdukus galima klijuoti tik ant lygių, švarių paviršių. Tam puikiai tinka dažytos sienos, baldų paviršiai, stiklas, veidrodžiai, netgi metalas. Verta paminėti, kad lipdukų nerekomenduojama klijuoti ant grublėtų paviršių, taip pat ant struktūriniu tinku dengtų sienų. Jei norima interjero lipduką klijuoti ant tapetų sienos, būtina pasitarti su specialistu, nes ne visi paviršiai tam tinkami.

Labai svarbu tinkamai pasirinkti lipduko dydį. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kokia yra patalpos erdvė. Jei ji nedidelė arba jei čia yra daug smulkių detalių, rekomenduojama rinktis ne patį didžiausią lipduką. Didelis lipdukas mažoje erdvėje atrodys grėsmingai, o per mažas didelėje –„paskęs“ ir nesuteiks norimo akcento.

Pasirinkus kokybišką produktą, belieka nuspręsti, kaip tai atrodys konkrečiame būste, – ar lipdukas bus klijuojamas kaip atskiras elementas, ar sudarys kompoziciją su kitais. Apsisprendimą labai palengvina galimybė pamatyti pasirinktą lipduką savo namuose. „Mūsų teikiama lipduko „pasimatavimo“ paslauga leidžia iš anksto įvertinti, kokio dydžio lipdukas labiausiai tinka erdvei, kaip atrodys rezultatas ir netgi padeda apsispręsti, ar interjero lipdukas yra tai, ko iš tiesų žmogus ieško“, – tokios paslaugos privalumus vardija Dovilė Žilinskienė.

Specialistė pabrėžia, kad renkantis svarbu atkreipti dėmesį ne tik į teksto turinį, bet ir šriftų tarpusavio dermę, kompoziciją, proporcijų išlaikymą – šios savybės lemia, ar lipdukas su tekstu namus papuoš, ar sugadins estetinį vaizdą.

Lipdukai su tekstu šeimos susibūrimo vietose

Tekstiniais interjero lipdukais galima dekoruoti beveik visas namų erdves, žinoma, saikingai. Jaukus užrašas gali atsirasti ant prieškambario sienos ir kasdien sutikti grįžtančius namo. Motyvuojančios, veikti įkvepiančios citatos gali puošti darbo kambarį. Miegamojo erdvėje galima klijuoti intymesnius, atviriau apie jausmus kalbančius tekstus.

Šiuo metu populiarėjantys interjero lipdukai su namų taisyklėmis, kurios padeda prisiminti šeimai svarbius dalykus ir skatina vieningumo jausmą. Toks dekoravimo būdas puikiai tiks svetainėje ar kitoje šeimos susibūrimo vietoje. Jaukūs ir pozityvūs teiginiai apie namus, šeimą lengvai derinami bet kurioje būsto funkcinėje zonoje.

Psichologai jau seniai patvirtino, kad užrašai, kuriuos matome savo aplinkoje, veikia mūsų jausmus ir emocijas. „Tekstas, kuris mus pasitinka kasdien, turi skatinti tobulinti savo asmenines savybes, padėti jaustis laimingesniems, sužadinti teigiamas emocijas, neprovokuoti kandžių juokelių“, – kalba šiuolaikiškų interjero lipdukų kūrėja.

Pasirinkus bendrą būsto interjero koncepciją, kurioje dominuoja kalbėjimas per vaizdą, galima sukurti tokią erdvę, kurioje nebus nereikšmingų ir svetimų objektų. Vis dažniau būsto savininkai tampa kūrėjais – savo pasiūlymais padeda interjero dekoratoriui realizuoti individualų projektą.

Lipdukus galima pritaikyti skirtingų stilių interjeruose – nuo minimalistinio, urbanistinio iki skandinaviško. Naujausia interjero dekoravimo tendencija – smulkių elementų kompozicijos. Įvairūs taškeliai ir kiti geometriniai objektai padeda sukurti skirtingus sienų raštus. Toks dekoravimo būdas tapo labai populiarus vaikų kambariuose, tačiau šiuo metu taip dekoruojamos ir bendrosios būsto erdvės. Šis pasirinkimas nevargina – anaiptol skatina pasitelkti fantaziją ir kurti kartu, taip pratęsiant ant sienų namus radusius kūrinius.

Asmeninėmis vertybėmis alsuojanti kūryba

„Mano kuriami lipdukai ne tik puošia namus, bet ir padeda puoselėti šeimos vertybes, sužadina gerą jausmą, kuris apima sugrįžus namo ir leidžiant vakarus su šeima. Džiaugiuosi, kad galiu kurti ir dekoruoti laimingų žmonių namus. Mane įkvepia tokie žmonės, kurie mato prasmę mano darbuose, kartu džiaugiasi pasiekimais, dalinasi savo namų nuotraukomis bei įsitraukia į kūrybinį procesą“, – pasakoja „Odi Odi“ lipdukų kūrėja D. Žilinskienė.

www.odiodi.lt