Tekstas Kristinos Noreikienės
Nuotraukos gamintojų

„Planuoti virtuvę reikėtų pradėti labai anksti, idealu – dar projektuojant namą“, – sako itališkų baldų salono „IDN Loft“ direktorė Gytė Ragauskienė. Virtuvės patogumui įtakos turi daugelis veiksnių: geras apšvietimas, racionalus darbo zonų išdėstymas, minimalūs atstumai patogiai praeiti, tinkamas darbastalio ir pakabinamųjų spintelių aukštis ir kt. Visa tai reikia numatyti iš anksto, nes virtuvė projektuojama ilgam, čia praleidžiame daug laiko, todėl svarbu, kad viskas būtų patogu ir pritaikyta pagal individualius poreikius. Tad į ką gi svarbiausia atkreipti dėmesį planuojant virtuvę ir kaip išvengti galimų klaidų?


Gilesnis stalviršis – modernios virtuvės „standartas“

Rengiant virtuvės projektą, dera atsiminti, kad virtuvė – vientisa sistema, todėl svarbi ir net lemtinga gali būti kiekviena detalė. Vienas pagrindinių dalykų, lemiančių šios patalpos ergonomiškumą ir estetiką, yra... stalviršio gylis. Dažnai virtuvės suplanuojamos su standartiniu 60 cm stalviršiu – tai nepatogu klientui, o gamintojui neretai tampa tikru iššūkiu.

60 cm stalviršis – pasenęs standartas, neleidžiantis įgyvendinti šiuolaikiškų virtuvės ergonomiką ir estetiką atitinkančių sumanymų. Pavyzdžiui, į tokį siaurą stalviršį netilps itin patogi naudoti plautuvė be bortelių, nes montuojant pristigs erdvės maišytuvui. Be to, sumontavus galinę sienutę, stalviršio plotas dar labiau susitraukia, tad ir šeimininkauti lieka mažai vietos. Tokiu atveju gamintojas rekomenduoja rinktis bent 64–65 cm gylio stalviršį.

Jei norite turėti modernią, estetišką, buitį palengvinančią virtuvę, italų baldų gamintojų siūlo stalviršį gilinti iki 80–97 cm. Gilesnį stalviršį galima panaudoti aksesuarų kanalams arba lentynų sistemoms montuoti. Be to, esant gilesniam stalviršiui, nuleidus spinteles, geriau matomas jų turinys ir lengviau pasiekiami sudėti produktai.

Aksesuarų kanalas ir lentynų sistema

Aksesuarų kanalas – labai patogus ir estetiškas dalykas. Kanalas praplatina stalviršį maždaug 20 cm, tačiau jame galima paslėpti kištukinius lizdus, susidėti ploviklius, šveistukus, aliejaus, acto butelius, įrankius – visa tai, kas paprastai užima vietą ant stalviršio ir sukuria estetinės nešvaros įspūdį.

Praplatinus stalviršį, italų baldų gamintojai siūlo sumontuoti stumdomųjų lentynų sistemą, kuri leidžia turėti viską po ranka. Ši idėja atėjusi iš profesionalų virtuvės. Kai lentynų nebereikia, jas galima sustumti ir paslėpti už galinės sienutės.

Gartraukis kaitlentėje

Būtinas, tačiau dažnai nemažai žalos virtuvės estetikai darantis įrenginys yra gartraukis. Pakabinamieji gartraukiai apkrauna erdvę, sukelia nepatogumų šeimininkaujant. Šių gartraukių era jau eina į pabaigą – ji užleidžia vietą naujiems, ergonomiškiems įrenginiams. Vienas tokių – Austrijos įmonės „Bora“ į kaitlentę įmontuotas itin galingas gartraukis, turintis vidinius variklius ir orą išleidžiantis per grindjuostę. Naudojant šį gartraukį, garas nutraukiamas čia pat, net nespėjęs pakilti. Tai palengvina gartraukio ir kaitlentės priežiūrą, padeda puoselėti švarą. Tačiau tam, kad būtų galima įmontuoti tokį gartraukį, taip pat reikalingas gilesnis stalviršis.

Aukšta virtuvė

Pasak p. Gytės, bendraujant su architektais, išryškėjo dar viena tendencija – populiarėja itin aukštos virtuvės. „IDN Loft“ pristato italų virtuvės baldų gamintojus, kaip antai „Modulnova“ ir „Meson’s“, kurių produktai architektūriški, atspindintys lofto idėją. Štai didžiulį įspūdį paliekančioje „Modulnova“ virtuvėje gamintojas žaidžia geometrinėmis formomis, stebina didelių plokštumų baldais – yra įvaldęs technologijas, leidžiančias daryti itin aukštas ir lengvas vientisas struktūras (net iš akmens!). Net iki 6 m aukščio (standartiškai – 2,7–3 m) lentynos su durimis – itin kokybiškos ir ergonomiškos. Aukštos durys gali slėpti lentynėles, tarkim, vyno taurėms ir kt. susidėti, tačiau lygiai taip pat – ir ūkinę spintą įvairiems virtuvės rakandams sandėliuoti.

Paslėpta virtuvė

Kadangi virtuvė su svetaine dažniausiai būna vienoje erdvėje, aktualu tampa paslėpti maisto ruošimo zoną. Nemažai gamintojų siūlo vadinamąsias kabinas, kurios visiškai atskiria valgio gaminimo patalpą. Tam sumontuojamos armonikos tipo durys – jas lengva sulankstyti ir sustumti į korpusą. Uždarius virtuvę, ji atrodys lyg simpatiška spinta, už kurios durų paslėpta buitis. Tokius „paslėptos virtuvės“ sprendimus siūlo tiek „Meson’s“, tiek „Modulnova“, o į korpusą sustumiamos durys vėlgi gali būti itin aukštos – net iki 2,7 m. Beje, už suveriamų durų galima paslėpti ir mažą virtuvėlę: spinteles, plautuvę, indaplovę kaitlentę ir kt. Tokią virtuvėlę patogu įsirengti biure ar nedideliame būste.

Nematoma buitinė technika

Pastebima dar viena tendencija, atspindinti klientų poreikius, – nenorima demonstruoti virtuvėje sumontuotos buitinės technikos, todėl jai paslėpti italų virtuvės baldų gamintojai siūlo aukštas spintas su įstumiamosiomis durimis (gylis – 70–73 cm). Šeimininkaujant durys atidaromos, o baigus darbą – užveriamos, kad žvilgsnio netrikdytų stambi buitinė technika arba smulkūs buities prietaisai. Galima pritaisyti ir lentynas vynui laikyti.

Kompaktiški sprendimai itin mažoms virtuvėms

Šiuolaikinių gamintojų siūlomos gudrybės, darančios virtuvę dar smagesnę ir funkcionalesnę, – indaplovė ar šaldytuvas, įmontuoti stalčiuje. Tai labai praverčia mažose virtuvėlėse, kurias sudaro vos kelios spintutės, tačiau net ir tokiu atveju galima itin kompaktiškai sudėti visą būtiną įrangą.

Dar vienas vietą taupantis funkcionalus virtuvės baldų sprendimas – nustumiamas stalviršis, kurį galima naudoti kaip barą. Anksčiau tokius siūlydavo tik itin brangūs gamintojai, pvz., „Toncelli“, o šiomis dienomis juos gali įgyvendinti ir vidutinio lygio gamintojai. Tad šiandien prieinamos net ir moderniausios virtuvės idėjos – tereikia apie jas pagalvoti iš anksto, kad virtuvė būtų ergonomiška, estetiška ir išliktų namų jaukumo bei traukos centru.

Daugiau nuotraukų:

Daugiau informacijos www.idnloft.lt

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“

118