TEKSTAS: Agnės Tamašauskaitės
ARCHITEKTAI: Jean Verville
VIETA: Monrealis, Kanada
ĮGYVENDINTA: 2019–2020 m.
PLOTAS: 90 m2
FOTOGRAFAI: Félix Michaud, Studio Jean Verville Architectes

 

Plečiantis miestams ir į dangų vis aukščiau kylant pastatų smailėms, architektai ieško novatoriškų idėjų, kaip apgyvendinti nuolatos augančią žmonių populiaciją. Vis svarbiau tampa iš naujo pažvelgti į žmonių gyvenimo būdą bei įgeidžius kuriant ne tik funkcionalias, bet ir naują požiūrį atspindinčias gyvenamąsias erdves.

 

 

NMBHD – tai naujausias architekto Jeano Verville’io kūrinys. Trijų gyvenamųjų apartamentų pastatas suprojektuotas Monrealyje, naujai kylančiame Rosement rajone. Statinio dizainas buvo įkvėptas jį supančios architektūros. Butų kompleksas suteikia galimybę jaunai šeimai pradėti nekilnojamo turto verslą ir siūlo pažvelgti į tipinio Monrealio daugiabučio erdvinį suplanavimą kitu kampu, pasitelkiant žaismingą architekto požiūrį į namo funkcionalumą bei kompaktiškumą pastato erdvėse. Didžiausią iššūkį architektui kėlė sklypo vieta bei jį supanti aplinka. Tankiai apgyvendintame kvartale įspraustas nedidelis sklypas su vizualiai matomais išraizgytais elektros laidais įkvėpė architektą sukurti netipinį daugiabučio namo projektą.

Siekiant paneigti nusistovėjusią daugiabučių namų tipologijos praktiką, kai kiekvienas aukštas atitenka vis kitam gyvenamajam segmentui, buvo pasiremta japoniškuoju gyvenimo stiliumi. Nors visos gyvenamosios pastato erdvės skirtingos, jas jungia viena bendra savybė: vientisumas ir vertikalumas. Bent per kelis aukštus išdėstyti trys būstai leidžia žaisti erdvės konceptu. Pastato šeimininkams suprojektuoti 197 m² privatūs apartamentai, kurie tarsi pagrindinė namo ašis tęsiasi per visus keturis šio pastato aukštus. Šeimininkų prašymu, pirmame aukšte įrengtos keramikos dirbtuvės, o gyvenamoji erdvė įkurta likusiuose aukštuose. Nors keturių miegamųjų būstas nukreiptas į vidinį sklypo kiemą, su pagrindine gatve apartamentus jungia privatūs išoriniai metaliniai laiptai – tipinė Monrealio miesto architektūros detalė. Kitoje pastato pusėje pirmajame ir antrajame aukštuose įrengti 63 m² vieno miegamojo apartamentai su nedideliu privačiu sodu ir atskiru įėjimu iš pagrindinės gatvės. Tretieji 104 m² dviejų miegamųjų apartamentai su 37 m² terasa ant stogo išsidėstę per tris aukštus.

 

 

Išskirtinis, subtiliai išraiškingas NMBHD dizainas puikiai įsilieja į tradicinį Monrealio urbanistinį kontekstą ir atkartoja į Rosemont kvartalui būdingas detales. Visą namo fasadą dengiančios baltos lakuotos molio plytos sukuria lengvumo ir švarumo jausmą, jos apgaubia net ir balkonų apačią ir suteikia pastatui vientisumo. J. Verville’io estetinis braižas projekto eksterjere ypač atsiskleidžia komponuojant langų angų padėtį: dizaineris siekė subalansuoti šviesą, skaidrumą ir kartu suteikti privatumo kiekvienam iš trijų apartamentų. Asimetriškai namo fasade išsibarstę skirtingų angų langai atkartoja visame rajone naudojamus pastatų langų profilius ir sukuria estetišką, harmoningą vaizdą. Taip architektas tik dar kartą pabrėžia, jog atsipalaiduoti ir žaisti su nusistovėjusiomis koncepcijomis yra svarbiau, nei būti jų suvaržytiems. Prabangos pojūtį sukeliantys bronziniai langų rėmai pabrėžia netaisyklingos formos fasadą, dienos metu jie žaismingai atspindi šviesą, o naktį apšviečia kvartalą šilta šviesa. Viršuje kampinė stogo linija su dviem smiliais suprojektuota siekiant išlaikyti šviesos ir privatumo dermę gyvenamosiose erdvėse, o trys stoglangiai, apsupti apželdinto stogo, leidžia natūraliai šviesai užlieti visą viršutinį namo aukštą.

Minimalizmo ir natūralumo estetika įžvelgiama ir pastato interjere. Atsigręžta į japoniškos wabi-sabi ideologiją, kviečiančią atpažinti ir vertinti paprastų, netobulų ir nestandartinių dalykų grožį. Architektas stengėsi pabrėžti medžiagų faktūras ir natūralumą, todėl buvo atsiribota nuo dekoratyvinių medžiagų naudojimo. Aptakias baltos spalvos sienas ir pramoninio stiliaus plieninius laiptus papildo poliruotos medinės lubų sijos, šlifuoto betono grindys ir klevo medienos baldai. Toks medžiagų ir spalvų derinys sukuria harmoningą ir organišką interjerą. Vonios kambariuose sumontuoti gruntuoti žemiškų spalvų keraminiai praustuvai, matomi atviri santechnikos elementai.

 

 

Užuot palikus dideles miegamąsias erdves, buvo nutarta išplėsti bendras gyvenamąsias patalpas. Itin kompaktiškų miegamųjų ribas apibrėžia tik stiklinės pertvaros. Taip namas tampa tik dar patogesnis. Siekiant išlaikyti erdvumo ir skaidrumo įspūdį, interjere naudojami baltos spalvos atspalviai. Langai išdėstyti taip, kad į namus patektų kuo daugiau natūralios šviesos, o stumdomosios stiklinės pertvaros ir stiklinės sienos padeda išsklaidyti natūralią šviesą visuose aukštuose. Namo konstrukcijose įmontuota šilumą spinduliuojanti šildymo sistema, padedanti sumažinti elektros sąnaudas. Visame pastate įrengtos atviros laiptinės atlieka kamino funkciją, t. y. suteikia šilumos atsinaujinimo ir cirkuliacijos efektą. Taip pat sumontuota lietaus vandens regeneravimo sistema visai statinio teritorijoje esančiai žaliai erdvei laistyti.

J. Verville’io kūryba dažnai vadinama tradicinės urbanistinės architektūros ir naujų urbanistinių modelių jungiamąja projektavimo grandimi. Vis dažniau miesto architektūroje juntama „15 minučių miesto“ modelio kryptis, kai kiekvienam gyvenamam vienetui arti namų stengiamasi sukurti itin patogią erdvę. Projektas NMBHD yra puikus pavyzdys, kaip miestas gali palaipsniui evoliucionuoti ir pasiūlyti patrauklesnį gyvenimą atokesniame miesto rajone. Šis projektas ne tik stiprina Kvebeko dizaino kultūrą ar Monrealio savitumą bei tradicijas, bet ir daro miestą gyvesnį, racionalesnį ir intymesnį.

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas „Centras“

#Architektūra

2021-09-07