Ketus – nepelnytai pamiršta vonių medžiaga

Ketus yra seniausia Europoje vonių gamybai naudojama medžiaga. Ketaus vonios privalumai  ypač išryškėjo XIX a. pabaigoje, kai buvo išmokta jį dengti emaliu – tada jos tapo itin higieniškos ir atsparios susidėvėjimui. Per  pastaruosius dešimtmečius ketaus vonios užleido pozicijas plieninėms ir sintetinėms vonioms. Ar ketus nusipelnė tokio likimo? Žinoma, kad ne, o kodėl, atsakysime šiame straipsnyje.

Ketus – tai itin tvirtas, atsparus ir iš esmės nesusidėvintis vonios pagrindas. Jis pasižymi geru terminiu atsparumu, puikiomis triukšmo ir šilumos izoliacijos savybėmis. Emalis – tai stiklui artima neporėta medžiaga, kuri užtikrina ketaus vonių higieniškumą, atsparumą subraižymams, buityje naudojamų chemikalų bei korozijos poveikiams. Tipinę ketaus vonią sudaro 5 – 7 mm storio ketaus, apie 0,1 mm emalio grunto ir maždaug 1 – 1,5 mm stiklo emalio sluoksniai.

Kai kurie pigių ketaus vonių tiekėjai ketaus vonioms dengti naudoja cirkonio emalį, kuris yra gerokai pigesnis, tačiau juo dengtas paviršius yra mažiau blizgus, o dėl silpno atsparumo kai kurių rūgščių poveikiui tas blizgumas visai dingsta. Taigi daug geriau rinktis patikimų gamintojų ketaus vonias, dengtas brangesniu, bet ilgaamžiu ir itin atspariu titano emaliu.

Kyla klausimas, kodėl istoriškai sumažėjo ketaus vonių paklausa? Specialistai įvardija keletą pagrindinių šios medžiagos trūkumų:

 1. Įrengimo sunkumas. Nors iš techninės pusės įrengimas nėra kažkuo ypatingas, montuotojai jos labai nemėgsta dėl didelio svorio. Priklausomai nuo formos ir nuo ketaus storio, įprasto 150 – 170 cm ilgio vonia sveria 90 – 130 kg.
 2. Ribotos dizaino galimybės. Gamybos proceso specifika riboja dydžių, formų galimybes, negalima išgauti griežtų linijų, kampų. Pavyzdžiui, plačiai išpopuliarėjusios sintetinės medžiagos (akrilas, akmens masė) suteikia beveik neribotą dizaino laisvę.
 3. Sąnaudos. Kokybiškos ketaus vonios yra gerokai brangesnės negu analogiškų matmenų, paprastų formų akrilinės. Tačiau iš tikrųjų sąnaudos turėtų būti laikomos ketaus vonių privalumu, jei įvertinsime, kad jų garantinis laikotarpis gali būti 30 metų, o per tą laiką jų nereikia nei atnaujinti, nei remontuoti.
 4. Informacijos trūkumas. Daugelis vartotojų tiesiog per mažai žino apie šios medžiagos privalumus, nes gausiai rinką užpildę „sintetinių“ vonių gamintojai informacinėje kovoje laimi prieš ketaus vonių gamintojus, kurių Europoje yra vos keletas.

Ketaus vonių privalumų sąrašas yra daug ilgesnis:

 1. Ilgaamžės – nepriklausomai nuo naudojimo ir valymo dažnumo. Aukštos kokybės ketaus vonių gamintojai teikia 30 metų garantiją, nor ir tai šioms vonioms nėra riba.
 2. Ekologiškos – vonios gaminamos iš natūralių žaliavų, 100 % perdirbamos su visiškai minimaliu poveikiu aplinkai. Tuo jos ryškiai skiriasi nuo vonių, pagamintų iš sintetinių medžiagų.
 3. Nedegios – gaisro atveju jos nedega, nesilydo ir neskleidžia jokių kenksmingų, nuodingų medžiagų.
 4. Mechaniškai atsparios – smūgiams (aišku, sveiko proto ribose), subraižymams, ugniai.
 5. Chemiškai atsparios – visiems buityje naudojamiems chemikalams.
 6. Ekonomiškos – dėl itin ilgo tarnavimo laiko bei dėl puikių šiluminių savybių.
 7. Netriukšmingos – ketus yra vienas iš geriausių akustinių izoliatorių. Jis neperduoda triukšmo net jei vonia naudojama prausimuisi po dušu.
 8. Saugios – liejimo procesas leidžia išgauti patogų plokščią dugną, o emalio storio pakanka slydimą mažinančiam reljefui išgraviraviruoti.
 9. Higieniškos – stiklo emalis užkerta kelią grybelio ar bakterijų plitimui. Pagal „apsivalymo“ nuo bakterijų rodiklį ketaus (arba plieno) emalis yra nepralenkiamas ir bent kelis ar keliolika kartų lenkia visas vonių gamyboje naudojamas sintetines medžiagas.

 
 
 

www.roca.lt

Žurnalas „interjeras.lt Pataria“