AJ produktai nuotr.

Sporto, šokių klubų, baseinų, mokyklų rūbinės yra labai specifinės erdvės, apie kurias kalbama palyginti nedaug, nors jų išvaizda ir funkcionalumas yra tokie pat svarbūs, kaip ir bet kurios kitos patalpos.  

Garsus posakis, kad teatras prasideda nuo rūbinės, tinka ir viešajam sporto klubui, ir baseinui. Tai vieta, į kurią pirmiausia patenka lankytojas ir pagal ją susidaro pirmą įspūdį, sprendžia, ko tikėtis toliau. Bet rūbinė svarbi ne tik klubo įvaizdžiui. Joje irgi vyksta savotiškas gyvenimo teatro spektaklis. „Sporto klubai  yra tapę aktyvia socialinio bendravimo vieta. Salėje žmonės ne tik sportuoja. Jie demonstruoja savo kūnus, raumenis, drabužius, lyginasi. Nežinau, kaip tarp moterų, bet vyrų trape šis procesas prasideda  jau rūbinėje: vienas kito nužiūrinėjimu, pasirodymu“, – pastebėjo interjero dizaino kompanijos  „Elmarsa“ architektas Linas Mackevičius, sukūręs interjerą daugumai „Lemon Gym“, „Impuls“ klubų. Šiuo metu jis kuria dviejų naujų baseinų Vilniuje, Kalnėnuose bei biurų pastate „Business Stadium Central“, buvusioje „Žalgirio“ stadiono teritorijoje, rūbinėms. 

Formuoja nišas

Pasak jo, rūbinės interjerui svarbu ir estetika, ir funkcionalumas. Prabangesni klubai į estetiką investuoja daugiau. Ekonominės klasės įstaigose ir rūbinės įrengiamos kuklesnės. Tačiau visuose esminis reikalavimas išlieka tas pats – kad klientams būtų patogu. O patogumas suprantamas ir fizine, ir emocine prasme. „Pirmiausia rūbinėje stengiamės išvengti didelių atvirų, plačiai apžvelgiamų erdvių. Persirengimo spinteles grupuojame taip, kad iš jų galėtume suformuoti nedideles erdvės, U formos nišas. Tuomet susiaurėja matymo laukas, besirengiantį žmogų galės stebėti mažiau akių“, – vieną gudrybę atskleidė architektas. Kadangi erdvės transformuojamos baldų pagalba, jie tampa kaip ir patalpos konstrukcijos dalimi. Jei spintelių matmenys neatitinka sumanymo konkrečioje patalpoje, iš baldinių plokščių formuojami sienų ir pertvarų elementai, užpildantys tarpus. Todėl spintelės dažniausiai yra gaminamos pagal individualius užsakymus, kad vizualiai nesiskirtų nuo pertvarų.

Ergonominius darbo baldus kuriančios ir gaminančios švedų kompanijos padalinio Lietuvoje „AJ produktai“ generalinė direktorė Eglė Gasiūnienė pastebėjo, kad spintelių, pritaikytų skirtingos paskirties įstaigoms, nuo mokyklų iki sporto klubų, įvairovė yra didelė, o tais atvejais, kai užsakovui reikalingas didesnis kiekis, spintelės gali būti gaminamos individualiai, pagal pageidaujamus išmatavimus. 

Patinka persiregimo kabinos rūbinėje

L. Mackevičiaus teigimu, daugiausiai privatumo yra tose rūbinėse, kur persirengimui yra įrengtos atskiros kabinos, o spintelės drabužiams statomos bendroje ir vyrams, ir moterims skirtoje patalpoje: „Kabinos yra optimalus sprendimas, įgyvendintas keliuose sporto klubuose ir baseinuose Vilniuje“.  

Kalbant apie fizinį patogumą, svarbu, kokio dydžio yra sporto klubo rūbinė. Paprastai vietos jai skiriama ne tiek daug, kiek norėtųsi. „Rūbinėms yra tam tikri higienos reikalavimai, bet jie daugiau susiję su vietų nusiprausti skaičiumi“, – sakė architektas.  Reikalavimai nėra itin griežti ir tik nuo savininko priklauso, kiek patogumo jis yra pasirengęs suteikti savo klientams. Taupant vietą, arba siekiant į turimą plotą sutalpinti kuo daugiau žmonių, yra statomos dviaukštės spintelės. „Sporto klubas ar baseinas nėra ta vieta, kur vienu metu ateina ir išeina daug žmonių, todėl dviaukštės spintelės pasiteisina.  Jos įrengiamos darant prielaidą, kad vienu metu bus naudojama tik kažkuri viena. Nors ir man pačiam yra tekę patirti, kaip nepatogu yra rengtis, kai vienu metu naudojamos abi spintelės“, – pripažino L. Mackevičius. 

AJ produktai nuotr.

Profesionalai pataria

Pagrindinis baldas sporto klubo rūbinėje – drabužių spintelė – bus patogi tuomet, jei ji bus pritaikyta, atitiks poreikius. „Ergonomika yra labai svarbi.  Kurdami interjerą ir spinteles stengiamės atsižvelgti į tai, kokia veikla žmonės užsiims salėje. Kad būtų pakankamai vietos sportiniam krepšiui, skersinis pakabai, užtektinai kalbiukų ir pan. Aukštesnės klasės sporto klubuose spintelėms skiriame daugiau dėmesio, tačiau ir ekonominės klasės klubuose yra įrengiamos pakankamai ergonomiškos spintelės“, – pastebėjo architektas. Šalia jų statomi suolai prisėsti, kieti arba minkštasuoliai, irgi priklausomai nuo komforto klasės.  

AJ produktai nuotr.

Pasak E. Gasiūnienės, „AJ produktų“ spintelės rūbinėms suprojektuotos atsižvelgiant į Skandinavijos šalių sporto klubų praktiką: „Skandinaviškas dizainas apskritai garsėja savo praktiškumu, kai yra apgalvota kiekviena detalė. Tarkime – skylutės ventiliacijai spintelės duryse. Juk sporto klubo spintelėje kartais laikomi drėgni arba šlapi rūbai, rankšluosčiai. O užsibuvusi drėgmė spintelėje tikrai nereikalinga. Dėl jos atsiranda pelėsis, prastas kvapas, ir šiaip – nehigieniška“. 

Kita maloni gudrybė – veidrodėlis vidinėje durelių pusėje sumažins žmonių prie centrinio veidrodžio srautą. Kabliukai prie vidinės durelių pusės padės rūšiuoti daiktus ir palaikyti tvarką spintelės  viduje. 

Durelės su gumos amortizacija užsidarinėja maloniai ir tyliai, rūbinėje nepokšės uždaromos durys. 

Persirengimo zonoje žmonės praleis mažiau laiko ir greičiau susitvarkys, jei vertingiems daiktams bus įrengtos atskiros rakinamos spintelės jos prieigose. 

Sunku išlaikyti švarą rūbinėje, kurioje nuolatos kas nors šlepsi po dušo šlapiomis kojomis. Tam yra specialūs „AJ produktai“ kilimėliai drėgnoms patalpoms, parduodami arba standartinių dydžių, arba pagal poreikį, metrais. Nereikės slidinėti ant šlapių grindų. 

Rūbinė gali būti ne tik vieta persirengti, bet ir pailsėti, pasišnekučiuoti. Aukštesnės klasės klubuose rūbinėse gali atsirasti poilsio zonos su joms būdingais baldais – patogiais foteliais. 

Ir pabaigai – kur dėti  nešvarius skalbinius ir šiukšles. „Nesunku palaikyti tvarką, kai yra apgalvotas procesas ir daiktai, galintys jo metu atsirasti. Skalbinių vežimėliai, maišai, šiukšlių maišų laikikliai ir šiukšliadėžės, pritaikytos atliekų rūšiavimui irgi yra neatskiriama bet kurios viešosios rūbinės dalis“, – įsitikinusi E. Gasiūnienė. 

140