Straipsnis ir nuotraukos interjero dizainerės Dovilės Švilpienės

Interjero dizainas ne tik atspindi mados tendencijas, bet ir pasakoja asmeninio stiliaus ir skonio istoriją. Klasikinio stiliaus interjeras išsiskiria elegancija ir rafinuotumu. Šis stilius išgyveno aukso amžių Europoje XVIII-XIX a., tačiau jo įtaka gyva ir šiandien. Šiuolaikiniame klasikiniame stiliuje susilieja įvairios klasikinio stiliaus interpretacijos, įkvėptos skirtingų istorinių laikotarpių. Klasikinis stilius prisitaiko prie gyvenimo būdo ir technologijų pokyčių, tuo pat metu išsaugodamas klasikinio dizaino estetiką ir rafinuotumą.

Viena iš svarbiausių klasikinio stiliaus interjero savybių yra harmonija. Klasikiniame interjere svarbiausia yra subalansuotų, proporcingų ir simetriškų erdvių kūrimas. Baldai dažniausiai yra gaminami iš aukštos kokybės natūralių medžiagų, puošiami išskirtiniais drožiniais, pridėtinėmis detalėmis, inkrustavimu ir auksu.

Spalvų paletė klasikiniame interjere yra subtili ir nuosaiki. Dominuoja šiltos spalvos – kreminė, gelsvai balta, blyški rožinė, pilka ir auksinė. Klasikiniai šviestuvai, židiniai ir kitos interjero detalės ne tik atlieka savo funkciją, bet ir pasižymi išskirtiniu dizainu.

Klasikinio stiliaus interjere didelis dėmesys skiriamas tekstilei –  šifonas, brokatas, tafta, šilkas – naudojami įvairiems tekstiliniams elementams, nuo užuolaidų iki pagalvėlių. Dailios dekoratyvinės juostos, biserio apdaila ir elegantiški raštai tik dar labiau pabrėžia stiliaus išskirtinumą.

Klasikinį stilių nuo kitų ypač išskiria naudojami sienų ir lubų dekorai, gipsiniai lipdiniai, ornamentai, freskos, puošnūs veidrodžiai ir meno kūriniai išraiškinguose rėmuose. Klasikinis interjeras taip pat dažnai puošiamas antikvariniais daiktais, suteikiančiais patalpai istorinę vertę ir prabangą.

Klasikinis interjero stilius skirtingose Europos šalyse pasižymi specifiniais dizaino bruožais. Anglijoje populiarus Jurgių (ang. Georgian) stilius, kuris dominavo XVIII a. viduryje. Jis pasižymi elegantiškomis ir subtiliomis linijomis, dekoratyviniais elementais, simetrija ir aukštomis lubomis. Anglų klasikiniai interjerai dėl gausios medžio skydų apdailos alsuoja bibliotekų atmosfera; populiarūs antikvariniai baldai, sienų tapyba, gausiai naudojama tekstilė.

Prancūzijoje klasikinis interjeras dažniausiai siejamas su karaliaus Liudviko XVI stiliumi, kuris išpopuliarėjo XVIII a. pabaigoje. Šis stilius pasižymi elegantiškomis linijomis, smulkiomis puošybos detalėmis, šviesiomis spalvomis ir gausiu dekoru. Tarp pagrindinių prancūzų klasikinio dizaino elementų atsiduria gausi sienų ir lubų ornamentika, didžiuliai sietynai, aukštos lubos ir šilko audiniai.

Italijos klasikinis interjeras daugeliu atvejų yra glaudžiai susijęs su baroko ir renesanso stiliais. Aukštos lubos, dekoruotos freskomis, lipdiniais, puošybos elementų, veidrodžių. Interjeruose naudojamos aukštos kokybės medžiagos: marmuras, auksuoti paviršiai, gausi, bet subtili ornamentika.

Kiekviena šalis taip pat turi ir regioninių skirtumų. Pavyzdžiui, pietinėje Italijoje gali būti pastebimi sicilietiški ir toskaniški elementai, o Šiaurės Italijoje – veneciejietiški ypatumai. Skirtis gali būti ne tik baldų ir dekoratyvinių elementų dizainas, bet ir spalvų paletė, pati atmosfera ir bendras stiliaus pojūtis.

Klasikinį interjero stilių namuose kuria įvairių elementų visuma, apimanti baldų dizainą, lubų ir sienų dekorą, spalvinę gamą ir apšvietimo sprendimus.

Šiuolaikinis klasikinis stilius susiformavo kaip moderni klasikinių elementų interpretacija ir jų derinimas su šiuolaikiniais sprendimais, tokiais kaip modernūs baldai ir technologinės naujovės. Klasikinį dizainas suvokiamas ne kaip praeities kopijavimas, bet kaip įkvėpimo šaltinis, kuris gali būti pritaikytas dabarčiai. Globalizacija leidžia susipažinti su skirtingų kultūrų dizaino tradicijomis. Klasikiniai elementai iš skirtingų regionų ir laikotarpių sujungiami ir pritaikomi šiuolaikinei aplinkai.

Technologijų pažanga leidžia naudoti naujus, modernius medžiagų ir baldų gamybos būdus, tuo pačiu išlaikant tradicinį kokybės ir rafinuotumo lygį. Modernios šviesos sistemos, namų automatizavimas ir kitos technologijos integruojamos į klasikinį interjerą. Vis didėjantis susirūpinimas aplinka įtakoja ir interjero dizainą. Daugelis šiuolaikinių klasikinių projektų atsižvelgia į tvarumo principus, pasirinkdami ekologiškas medžiagas ir suteikdami antrą gyvenimą seniems daiktams.

Visi šie faktoriai lemia, kad šiuolaikinis klasikinis interjero stilius tampa ne tik praeities atspindys, bet ir gyva, kintanti kūrybinė išraiška, pritaikyta šiuolaikiniams poreikiams.

Kurkite klasikinį interjero stilių savo namuose

Rinkitės šiltas ir ramias spalvas ir atspalvius – kreminę, šiltai baltą, blyškią rožinę, pilką. Galite naudoti spalvų kontrastus, tačiau jie turėtų būti subtilūs ir neužgožti erdvės.

Klasikiniame interjerui būdingi aukštos kokybės baldai, pagaminti iš kietmedžio, dažyti arba lakuoti, dekoruoti drožiniais ir auksuotomis detalėmis. Baldų išdėstyme ir komponavime svarbus simetrijos principas ir balansas, atspindinis klasikinius kompozicijos dėsnius.

Naudokite prabangius audinius, austinius gobelenus, tradicinių klasikinių raštų tekstilės elementus. Užuolaidos, kilimai ir pagalvėlės gali būti puošiamos elegantiškomis apdailos juostomis arba subtiliais raštais.

Klasikiniam interjerui būdingi lubų karnizai ir rozetės, sienų lipdiniai ir apvadai, kuriuos galite dažyti kita spalva arba įklijuoti raštuotą tapetą. Sienas papildomai dekoruokite puošnių rėmų veirodžiais ir paveikslais. Erdvę papuoš ir jai solidumo suteiks keletas antikvarinių daiktų ar meno kūrinių.

Klasikinis stilius remiasi simetrija ir proporcija, todėl būtina išlaikyti pusiausvyrą tarp visų erdvės elementų.

2627