Patraukli kaina, tvirtumas, patogi forma, geras emalis – taip paprastai kalbama apie plieno vonias. Jau pačios medžiagos – plienopavadinimas asocijuojasi su ilgaamžiškumu. Kodėl pravartu rinktis plieninę vonią, kokie turi būti vonios matmenys, į ką svarbu atkreipti dėmesį, norint įsigyti sau tinkamą modelį, pasakoja UAB „Murestos prekyba“ direktorius Mindaugas Vengras.

Kaip vonių gamyboje atsirado plienas?

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui ir pagerėjus ekonominei situacijai, žmonės pradėjo gerinti savo gerbūvį, buvo pradėti masiškai statyti daugiabučiai. Atsirado poreikis įsirengti namuose vonios kambarį, kuriame galėtų mėgautis maloniomis procedūromis ir taip pailsėti po sunkių dienos darbų. Ilgainiui šis procesas įgavo tokį pagreitį, kad standartinių ketaus vonių gamintojai nebeįstengė pagaminti laiku. Pradėjo trūkti ir žaliavos gamybai. Po ilgų svarstymų gamintojai nusprendė brangų, nepatvarų ir sunkų ketų pakeisti kita žaliava – plienu.

Plieno vonia gaminama presuojant specialaus plieno lakštus ir juos padengiant emaliu ir iš esmės skiriasi nuo ketaus vonios tiek savo techniniais parametrais, tiek reikalinga žaliava ir jos kiekiu. Pavyzdžiui, visos „Kaldewei“ 3,5 milimetro plieno emalio vonios ir dušo padėklai gaminami tik iš natūralių žaliavų – plieno, kvarco, smėlio ir kt. Tokios vonios pakankamai lengvos ir tvirtos. Emalio sluoksnis yra labai plonas (tuo pačiu ir kokybiškas), vienalytis.

Kokie yra plieno vonios privalumai?

Galėčiau įvardinti keletą pagrindinių: pirma – atsparumas braižymui, trynimui, smūgiams. Stipriau patrynus paviršių metalu, gali likti žymė, tačiau ji lengvai nuvaloma; emalis išlieka nepasikeitęs. Minimalus emalio sluoksnis garantuoja didelį atsparumą smūgiams.

Antra – nesudėtinga tokios vonios priežiūra. Patikimo gamintojo siūlomose kokybiškose plieno voniose vandens lašai tiesiog nurieda nuo lygaus, į stiklą panašaus paviršiaus kartu su purvo ir kalkių liekanomis (nuosėdomis). Labai paprasta nuvalyti skystais valikliais. Trečia, plienas yra labai geras šilumos laidininkas ir labai greitai pasiekia aplinkos ir vandens temperatūrą. Taip pat plieno akumuliuota šiluma atiduodama atgal vandeniui vėstant. „Aklais testais“ yra nustatyta, kad plieno vonioje sušyla net žmogaus galva ir pečiai, nesantys po vandeniu.

Ketvirta, vonių storis yra 3,5 mm. Tad į stabilias ir atsparias vonias galima prileisti didelį kiekį vandens, be to, jos tiks ir didesnį svorį turintiems žmonėms.

Penkta, atsparumas rūgštims ir chemikalams. Tik patikimo gamintojo siūlomų plieninių vonių emalis atsparus rūgštims bei visiems kosmetiniams ir medicininiams preparatams (kremams, kvepalams, koncentruotoms esencijoms ir net plaukų dažams ), kuriuos žmogus naudoja kūno priežiūrai.

Šešta, emalis yra ypatingai atsparus šviesai ir ultravioletiniams spinduliams, todėl visiškai nekeičia savo spalvos (negeltonuoja ir nepilkėja) net ir po kelių dešimtmečių ar net šimtmečio. Tuo galima įsitikinti ir „Trijų Karalių“ koplyčioje Kelno katedroje. Ten emaliuotų dekoracijų nepaveikė nei laikas, nei atmosferos pokyčiai.

Septinta, degantys ir smilkstantys daiktai nepalieka ant emalio jokių degimo ar pelenų žymių (pvz. žvakės, cigaretės). Tai ypatingai svarbu nuomojamuose butuose ar viešbučiuose.

Šiandien gamintojai siūlo ypatingai didelį plieno vonių modelių pasirinkimą, o geriausi gamintojai suteikia net 30 metų garantiją!

Kodėl praktiškiau rinktis plieninę vonią, o ne akrilinę ar ketaus?

Plieninių emaliuotų vonių vidiniai matmenys (vidinis plotis, ilgis) beveik visada didesni už akrilinių (kai tokie pat išoriniai matmenys). Tad jei reikia maksimaliai patogios vonios, bet namuose galite pastatyti tik 170 cm ilgio vonią, rekomenduotina pirkti plieninę – ji bus 5-10 cm ilgesnė (viduje) už akrilinę. Be abejo, plieninė vonia lengvesnė, ją lengviau sumontuoti.

Jei namie auginate šunį ar katę, plieninė vonia irgi labiau tiks. Maudynių metu augintinis voniai žalos nepadarys – nepažeis paviršiaus savo nagais (ko nepasakysi apie akrilinę vonią).

Plytelėms, stiklo dušo kabinoms ir plieninei voniai gali būti naudojami tie patys valikliai.

Klaidinga manyti, kad plieninėje vonioje vanduo greičiau atvėsta – vanduo plieninėse, ketaus ir akrilinėse voniose atšąla vienodai greitai. Tai nepriklauso nuo vonios medžiagos, nes beveik visas atšalimas vyksta vandeniui garuojant.

Teiginį, kad pripildoma vandens plieninė vonia „skamba“ – prilyginčiau mitui. Jei norite maksimalaus komforto, įsigykite specialius, klijuojamus prie vonios šonų ir dugno gumos kilimėlius (garso izoliaciją), kurie absorbuos vandens keliamą triukšmą, ir vonia tikrai neskambės.

Ir dar keli praktiniai patarimai:

Pirkdami vonią, prašykite ją sukomplektuoti, nes gamintojai ne visuomet prideda reikalingų vandens perpylimo mechanizmų ir kitų konstrukcinių detalių.

Vonią stenkitės išsirinkti pagal savo ūgį ir nepamirškite pasikonsultuoti su profesionaliais pardavėjais: neaukštas žmogus, negalėdamas atsispirti į galinę sienelę pastoviai slys žemyn, o aukštas negalės ištiesti kojų trumpoje vonioje. Na, o jei šeimos nariai skirtingų ūgių, bet visi mėgsta pagulėti šiltame vandenyje, didelė vonia – ne bėda, nes yra specialių pagalvėlių tvirtinamų vonioje, skirtų atsiremti kojomis.

Nors plieninei voniai pastatyti nereikia jokių papildomų priemonių (jokių rėmų, lentelių, stabilizuojančių detalių), nes ji ir taip labai stabili, vis dėlto montuoti vonią geriau patikėti specialistui. Norint teisingai pastatyti vonią (nedidelis nuolydis link išbėgimo angos, sifono bei vonios maišytuvo pajungimas), reikia specialių žinių ir įgūdžių.

140