Kokią įtaką turi spalvos interjere?

Interjero
 autorius Dovas Serapinas

Inerjero autorius Dovas Serapinas
Pilkas veidrodis ir pagalvėlės – www.designroom.lt
Kavos staliukas ir juodas padėkliukas – www.interio.lt
Chromuotas žibintas – www.decosense.lt

 

Interjero
 autorė Indra Marcinkevičienė

Interjero autorė Indra Marcinkevičienė
Raudonas šviestuvas – www.interjeraibesaiko.lt

 

Interjero autorė Liubovė Budiuk

Interjero autorė Liubovė Budiuk
Pilkas tapetas – www.retroforma.lt

 

Interjero autorė Gintarė Masilionytė

Interjero autorė Gintarė Masilionytė
Kilimas – www.dubingiai.lt
Grindys – www.voluntaparket.lt
Šviestuvai – www.gaudre.lt

 

Interjero autorė Jurgita Karenga

Interjero autorė Jurgita Karenga
Stalas ir kėdės – www.taurukedras.lt

 

Interjero autorius Vytautas Motiejūnas

Interjero autorius Vytautas Motiejūnas
Virtuvės baldai – www.inhouse.lt
 
 

 

Jau labai seniai įrodyta, kad spalvos daro įtaką žmogaus savijautai. Nustatyta, kad melsva spalva sukelia šalčio jausmą. Melsvai išdažytoje patalpoje, kurioje būtų kambario temperatūra, jaustume vėsą, o analogiškos temperatūros geltoname kambaryje gali būti net per šilta.

Spalvos namų interjere turi didelę įtaką žmonių savijautai ir nuotaikai. Namų interjeruose lietuviai dažniau renkasi ramias, pastelines spalvas, kurios kuria jaukią, saugią atmosferą, užtikrina harmoniją ir ramų poilsį. Ryškias spalvas, išskirtinius interjero akcentus dažniausiai renkasi drąsūs, aktyvūs, eksperimentuoti mėgstantys žmonės, norintys namams suteikti gyvybės, žaismingumo.

Taigi pažiūrėkime, kokią įtaką daro skirtingos spalvos, vyraujančios namų interjere.

Raudona formuoja lyderį, padeda įveikti sunkumus, apatiją, nepasitikėjimą savimi, skatina bendrauti, didina seksualinį potraukį, gerina apetitą, stimuliuoja nervų sistemą. Vis tik per daug raudonos spalvos gali kelti įtampą, erzinti. Raudonos spalvos akcentus geriausia naudoti valgomajame ir virtuvėje.

Geltona padeda lengviau priimti naujas idėjas, skirtingus požiūrius, skatina veiklumą, padeda įveikti kūrybinę krizę, gerina atmintį, stimuliuoja smegenų veiklą. Kai aplinkoje jos per daug, tai gali varginti. Jeigu siekiate, kad jūsų svečiai jaustųsi kuo jaukiau, bendrautų laisvai ir nesivaržydami, papuoškite svetainę geltonos spalvos interjero detalėmis. 

Oranžinė spalva padeda išgyventi negandas, lengviau priimti permainas, įveikti liūdesį, baimę, suteikia energijos. Taip pat ši spalva padeda lengviau atsiskleisti ir save realizuoti. Oranžinė spalva puikiai tiks virtuvėje, valgomajame, aplinkoje, kurioje bendraujama su svečiais, tačiau nerekomenduojama šia spalva spalva dažyti poilsiui skirtų zonų. Joms oranžinė bus per daug aktyvi.Žalia simbolizuoja harmoniją, pusiausvyrą, materialinę gerovę, padeda pasijusti arčiau gamtos, įveikti emocinį susikaustymą, ramina. Kambarys, nudažytas šviesiai žalia spalva, atrodo erdvesnis. Žalia puikiai tinka vonios kambariui, o miegamajame gerai nuteiks ramiam miegui.Violetinė spalva simbolizuoja kūrybinį mąstymą, valdžią, savigarbą, tačiau mažina darbingumą ir fizinį pajėgumą. Tai tinkama spalva miegamiesiems, poilsio kambariams, nes sukuria ramybės atmosferą. Violetiniai atspalviai nepatartini pasitarimų vietose, nes gali kelti mieguistumą, taip pat nerekokomenduojami virtuvėse bei vonios kambariuose.

Turkio spalva kuria švaros pojūtį, padeda siekti vidinės harmonijos, jausti dėkingumą, veikia raminančiai ir lengvina bendravimą. Turkio spalva patariama dažyti kambarius, kuriuose bus ilsimasi. Mėlyna spalva padeda susikaupti, išvalo mintis, išlaisvina nuo nerimo, leidžia įsiklausyti į vidinį balsą. Ji padeda kenčiantiems nuo nemigos. Vis tik didelis mėlynų atspalvių kiekis gali slėgti, kelti melancholiją. Į depresiją linkę žmonės mėlynoje erdvėje gali pasijusti tarsi uždarame kovos su pačiu savimi rate. Mėlyna vienodai gerai tinka darbo bei poilsio aplinkai kurti, tačiau vertėtų ją papildyti šiltų spalvų akcentais, kad interjeras neatrodytų pernelyg šaltas. Avietinė skatina permainas, padeda pakeisti įprastą gyvenimo būdą, mažina irzlumą. Sakoma, kad avietinė spalva palankiai veikia intymius santykius, todėl rekomenduojama dažyti miegamąjį kambarį. Rožinė atpalaiduoja, mažina agresyvumą, kuria saugumo bei komforto jausmą, išlaisvina nuo įkyrių minčių. Rožinė spalva gali atrodyti pernelyg saldi, todėl interjere šią spalvą patariama derinti su pilka, ruda arba juoda. Ši spalva tinka miegamuosiuose, tačiau labai neharmoningai atrodo virtuvėje.Pilka spalva pabrėžia oficialumą, todėl tinka darbui ir pokalbiams skirtuose kambariuose. Tai neutrali spalva, ją reikia derinti su kitomis spalvomis. Pilkas, baltas ir juodas interjeras išduoda, kad šeimininkas nėra namisėda.

Balta simbolizuoja ramybę ir švarą, skatina abstraktų mąstymą, padeda siekti tikslų. Taip pat balta spalva didina daiktų apimtį, plečia erdvę ir suteikia laisvės pojūtį. Tai neribotų naujų galimybių spalva. Jei norite atsikratyti neigiamų prisiminimų, praeities, kambarį nudažykite baltai – tai padės įžengti į naują gyvenimo etapą. Ši spalva tinka vonios kambariuose ir virtuvėse. Nepageidautina patalpose, kur susitinka nepažįstami žmonės, valgomuosiuose.

Juoda simbolizuoja gedulą, tačiau ir paslaptingumą, vaisingumą, seksualumą, nepriklausomybę. Tai žemė, kuri maitina ir į kurią viskas grįžta. Juodos spalvos stalas, baldai ar interjero detalė gali įkvėpti, skatinti veikti. Šios spalvos venkite vaikų, poilsio ir svečių kambariuose. Nekabinkite aukštai juodų daiktų, nes taip jie sukurs psichologinį grėsmės įspūdį.

Ruda padeda susikaupti siekiantiems numatyto tikslo, skatina nepriklausyti nuo svetimos nuomonės, suteikia stabilumo, saugumo, pastovumo, šilumos pojūtį. Per dideli rudi plotai gali slėgti, kelti nuobodulį, pagilinti depresiją. Šviesiai ruda spalva padės sukurti jaukius namus, tačiau ryškūs akcentai rudos spalvos fone yra būtini.

Ir vis tik drąsiai eksperimentuokite ir atrasite geriausius ir Jums patiems gražiausius spalvų derinius, kurių apsuptyje jaustumėtės puikiai.

 

Parengė Agnė Jakubonė

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“