Nuotraukos gamintojo

ILBAGNOALESSI. Taip vadinasi vonios kambario kolekcija, atspindinti visiškai naują ir unikalų požiūrį į vonios kambario erdvę. Per kelis dešimtmečius ji padarė milžinišką įtaką vonios kambario raidai. Viena sėkmingiausių šveicarų santechnikos gamintojo „Laufen“ kolekcijų 2022-aisiais paminėjo 20 metų jubiliejų ir ta proga atsinaujino. Ar gali būti geresnė priežastis prisiminti, kodėl išskirtinis šios kolekcijos dizainas jaudina vartotojus jau ne vieną dešimtmetį?

O viskas prasidėjo nuo... virtuvės

XX a. trečiajame dešimtmetyje italo Giovanni Alessi su broliu įkurtos metalo apdirbimo dirbtuvės išgarsėjo aukščiausios kokybės virtuvės įrankiais ne tik Italijoje, bet ir kitose šalyse. Tačiau prekių ženklą „Alessi“ į pasaulinį šiuolaikinio dizaino Olimpą užkėlė kompanijos įkūrėjo anūkas Alberto Alessi. 

A. Alessi buvo tikras dizaino vizionierius. 1970 m. perėmęs kompanijos valdymą, jis užsibrėžė „Alessi“ prekių ženklą paversti, kaip pats įvardijo, dizaino fabriku, kuriame būtų kuriami ir gaminami ne šiaip funkcionalūs ir kokybiški virtuvės įrankiai, indai bei aksesuarai. A. Alessi tikėjo, kad dėl puikaus dizaino maisto ruošimas gali virsti poetišku ir žadinančiu vaizduotę ritualu. Per porą dešimtmečių A. Alessi šią savo svajonę įgyvendino pradėjęs bendradarbiauti su italų dizaino legendomis Ettore Sottsassu, Richardu Sapperu, Achille Castiglioni ir Alessandro Mendini. Vėliau prie  „Alessi“ projektų prisijungė žinomiausi pasaulio dizaineriai ir architektai, tokie kaip Davidas Chipperfieldas, Zaha Hadid, Toyo Ito ir kiti. 

Naujojo tūkstantmečio pradžioje A. Alessi atsigręžė į... vonios kambarį. Kodėl? „Vonios kambarys palaipsniui tapo viena įdomesnių vietų, kur žmonės gali laisvai išskleisti savo vaizduotę. Tiesą sakant, tik nedaugelio vonios kambariui skirtų daiktų, nesvarbu, ar jie būtų dideli, ar maži, dizainas tikrai įdomus, linksmas, poetiškas. Mūsų projektas siekė užpildyti šią spragą“, – pagrindinę priežastį įvardijo A. Alessi.  

Vonios kambaryje – tamtamai ir rieduliai

Kurti vonios kambario kolekcijos dizainą A. Alessi pakvietė Stefano Giovannoni. Nors tuo metu S. Giovannoni jau buvo žinomas dizaineris, jo kūrybiniame CV nebuvo nei vieno sukurto praustuvo ar unitazo. Bet A. Alessi ieškojo kūrėjo, kuris nebūtų suvaržytas rašytų ir nerašytų vonios kambario projektavimo taisyklių ir išdrįstų ieškoti žaismingumo bei poezijos. 

„Kai 2000-ųjų pradžioje pradėjau galvoti apie ILBAGNOALESSI keramiką, mane iš karto patraukė baltų, vandens nugludintų akmenų vaizdas, – pasakojo dizaineris. – Kurdamas kolekciją, peržengiau tradicinės projektavimo praktikos ribas, – prisiminė S. Giovannoni. – Paėmiau akmenį ir tiesiog pritvirtinau jį prie sienos – taip suteikiau objektui organiškumo ir skulptūriškumo.“

Šiai kolekcijai S. Giovannoni sukūrė pirmąjį rinkoje ant grindų pastatomo keraminio praustuvo modelį „Tam-Tam“. 90 cm aukščio praustuvai priminė neįprastos formos akmenines skulptūras, nors buvo pagaminti iš įprastos keramikos. „Laufen“ gamykloje Šveicarijoje iki šiol prisimenama, kad pirmą kartą pamatę tamtamo eskizus skeptiškai susižvalgė net labiausiai patyrę keramikos ekspertai. Vis dėlto „Laufen“ technologai priėmė iššūkį ir po ilgų eksperimentų atrado tinkamą serijinės šių praustuvų gamybos būdą. 

Išskirtinis buvo ir ILBAGNOALESSI unitazų dizainas. Jie labiau priminė nugudintus riedulius ne tik dėl ovalios formos, bet ir dėl neįprastų suapvalintos formos dangčių, organiškai susiliejančių su keraminiu dubeniu. 

A. Alessi nuojauta neapvylė. 2002-aisiais pasirodžiusi kolekcija sulaukė milžiniško populiarumo, o jos gamyba per daugiau kaip dešimtmetį nebuvo sustabdyta. 2014 m. įvyko pirmasis atnaujinimas „Il BagnoAlessi One“. S. Giovannoni sukūrė praustuvą „Tuna“, kuris išsiskyrė ne tik savo asimetriška forma, bet ir keraminiu stalviršiu praustuvo šone. Kolekcijoje atsirado mažesnių pastatomų praustuvų, taip pat buvo atnaujinta baldų serija. 

Naujas kolekcijos veidas

2022-ieji žymi ne tik ILBAGNOALESSI jubiliejų, bet ir tolimesnę vonios kambario evoliuciją, kurią atspindi „Laufen“ inovacijos. Unikali patentuota keramika „SaphirKeramik“ tapo savotiška kolekcijos jungtimi tarp praeities ir ateities, o S. Giovannoni galėjo įgyvendinti laiką pralenkiančias kūrybines idėjas. 

Eksperimentuodamas su šia ypatinga keramika dizaineris naujai interpretavo kultinio praustuvo „Tuna“ dizainą. Dėl unikalių „SaphirKeramik“ medžiagos savybių „Tuna“ įgavo drąsią ir elegantišką formą, apie kokią prieš 20 metų nebūtų buvę įmanoma net pagalvoti. Plonos praustuvo sienelės išryškino naujos kartos „Tuna“ formą, atskleisdamos šio praustuvo grožį ir eleganciją. 

S. Giovannoni kolekciją papildė ir dviejų skirtingų dydžių (450 x 380 ir 700 x 380 mm) apvalių formų pastatomais praustuvais iš „SaphirKeramik“. 

Dar vienas skiriamasis atnaujintos kolekcijos bruožas – spalvų pasirinkimas ir jų deriniai. Naujos kolekcijos praustuvai, unitazai gaminami ne tik įprastinės blizgios baltos, bet ir matinės baltos, juodos ir kavos spalvų. Vonios baldų spalvinėje gamoje vyrauja šilti, žemiški spalviniai tonai, sukuriantys rafinuotus derinius su keramika. Keramikos paviršius dengiamas papildomu glazūros sluoksniu LCC, kuris tris kartus sumažina glazūros šiurkštumą, užtikrina atsparumą ir palengvina keramikos priežiūrą. 

Dar viena kolekcijos naujiena – pastatoma vonia iš kitos patentuotos „Laufen“ medžiagos – mineralinio kompozito „Sentec“. Šios medžiagos savybės leido vonios dizaine atkartoti plastišką praustuvų formą ir sukurti stilistiškai vientisą kolekciją. Naujoji vonios  versija gali būti dvispalvė – juoda iš išorės ir balta iš vidaus.

S. Giovannoni sukūrė ir naują vonios baldų seriją, kurioje nemažai šiuolaikiškų sprendimų. Gamybai panaudotos preciziškai apdirbtos naujausios kartos medžiagos, spintelių stalčiai neturi rankenėlių.  Ypatingas baldų akcentas – veidrodis su juodo aliuminio rėmu, į kurį integruotas LED apšvietimas. Skirtingus apšvietimo scenarijus, intensyvumą, skirtingomis kryptimis galima valdyti ir nuotoliniu būdu. 

Panašu, kad ikoniška ILBAGNOALESSI kolekcija vėl susilauks audringų aplodismentų. Bet ar ne to ir buvo galima tikėtis? 

Daugiau informacijos: laufen.lt