Kompaktiškas butas

Projekto autoriai „Raca architekci“ (Marta Raca, Michał Raca)  
Vieta: Gdanskas, Lenkija 
Įgyvendinta 2017 m. 
Plotas: 38  m²  
Nuotraukos  „foto & mohito“ 
Tekstas Gintautės Kisieliūtės


Neretai vartant dizaino žurnalus, didžiulės erdvės vertinamos su pavydu, mat jose taip puikiai atrodo daugelis interjero sprendimų, kurie, deja, nepritaikomi mažoms erdvėms. Tačiau tinkamai atsižvelgus į situaciją, net ir mažas butas gali atrodyti stilingai bei nestokoti estetikos. Kaimyninėje Lenkijoje įrengtas dviejų kambarių butas – puikus pavyzdys, kaip mažame plote sutalpinti visa, ko reikia ir tai patraukliai pateikti.

 


Trumpai nuomai skirtas butas turėjo būti itin patogus ir funkcionalus, o taip pat norėta efektingos dizaino išraiškos – neišsišokančios, subtilios, tačiau paverčiančios atmosferą ypatinga. Šeimyninė architektų komanda „Raca architekci“ didžiulį dėmesį sutelkė ir į buto išplanavimą, mat norėta ergonomiškai sutalpinti visas reikalingas zonas: svetainę, virtuvę, vonios kambarį, miegamąjį, patogų prieškambarį. Miegamajam buvo skirtas minimalus plotis, tačiau tiek, kad būtų patogu. Toks sprendimas leido svetainei užimti didesnę buto dalį ir sutalpinti tiek virtuvės, tiek poilsio, tiek valgomojo zonas. Stengtasi suformuoti ir erdvų vonios kambarį. Kadangi vandens procedūros yra kasdienis procesas, stengtasi, jog jis būtų kuo malonesnis.

Pagrindinis interjero sprendimas, sukuriantis išskirtinę atmosferą ir savotišką išraišką – tai pasirinkta pagalbinė melsvai žalia spalva, naudojama visose patalpose. Pagrininė kolorito bazė – sodri riešutmedžio ruda, su itin ryškia tekstūra, balta, pilkšva spalvomis bei juodais akcentais, struktūriniais elementais, aksesuarais. Žalsvai mėlyna atsiranda virtuvės baldų fasaduose, svetainę puošia kilimas, miegamajį – tapetai, o vonios kambarį – plytelės ir šiuo atspalviu dažyta siena. Bendros spalvos įvedimu nesunkiai apibendrinta visa interjero ideologija, kuri lengvai pritaikoma bet kokio amžiaus bei charakterio žmogui, nes atrodo tiek moderniai ir drąsiai, tiek elegantiškai ir subtiliai.

 

  

 

Dienos metu butas skendi šviesoje, nes bene per visą sieną sumontuoti langai, o vakarui esminėse zonose numatyti šviestuvai, suteikiantys jaukumo – naudoti pakabinami arba prie lubų tvirtinami, kadangi siekta išsaugoti didžiausią įmanomą lubų aukštį. Norint tai pabrėžti, taip pat pritaikyti keli vertikalūs elementai: pakabinami šviestuvai labai aiškiai nutįsusiais juodais laidais, lentyna bei televizoriaus komoda su juodo plieno konstrukcija iki pat lubų, drabužinės vertikaliais grioveliais puoštais fasadais bei pailgos plytelės vonios kambaryje, dušo zonoje. Erdvei padidinti, naudojami dideli apvalūs veidrodžiai.

Prieškambario ir vonios kambario grindys išklotos tamsiai pilkos spalvos akmens masės, didelio gabarito plytelėmis, o visur kitur – natūralaus riešutmedžio masyvas. Svetainėje ir miegamajame jaukią atmosferą padeda sukurti kilimai – miegamajame akcentu tapo tapetas, todėl kilimas parinktas kiek ramesnių tonų, o svetainėje atvirkščiai – siena balta, puošta modernia foto – reprodukcija, o štai „BoConcept“ kilimas čia tapo esmine dekoro priemone, ant kurios tiesiog spindi juodi, blizgūs žurnaliniai staliukai.

 

  

 

Nedidelis, tačiau stiprus interjeras kaimyninėje Lenkijoje įkvėpia susikurti dailius namus net ir nedidelio ploto būstuose, o taip pat juose nepabijota pritaikyti sodrias, nestandartines spalvas, tamsius tonus bei ryškių tekstūrų turinčią medieną. Juk mažas plotas nebūtinai turi būti baltas ir šviesus – tai tuščias popieriaus lapas, kuriame atsiranda mums artimiausi atspalviai.

Daugiau nuotraukų: 

                    

Žurnalas: „Centras“