EEI talpykla

Smulkioji elektros - elektroninė įranga

Tinklo pristatymo metu atidaromas "Green hall" verslo centre pastatytas konteineris

QRCode nukreipiantis į konteinerių stovėjimo vietų sąrašą EMP

UAB ,,EMP recycling“, įgyvendindama su Aplinkos ministerija pasirašytą sutartį, Lietuvoje kuria smulkiosios elektros bei elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų surinkimo tinklą. Prie šio 1000 konteinerių tinklo, bei darbuotojų ir lankytojų informavimo, kviečiamos prisijungti pačios įvairiausios įstaigos ir organizacijos, o artimiausią atliekų išmetimo vietą jų turėtojai jau dabar gali sužinoti apsilankę svetainėje www.mesk-i-konteineri.lt.

Pasak Aplinkos ministerijos Atliekų departamento Atliekų valdymo skyriaus vedėjos Ramintos Radavičienės, kaip rodo į sąvartynus patenkančių komunalinių atliekų sudėties tyrimai, sugedę elektros bei elektroninės įrangos prietaisai vis dar metami į bendrąsias šiukšliadėžes ir kasmet tokiu būdu amžiams palaidojame ne mažiau kaip 2000 tonų šių, iš viso į bendrą atliekų srautą neturinčių patekti atliekų. Tad šio, Gaminių ir pakuotės atliekų tvarkymo programos lėšų įgyvendinamo projekto metu ne tik tikimasi toliau formuoti rūšiavimo įpročius, sukurti ir teikti patogią paslaugą, bet ir žymiai sumažinti į sąvartynus patenkantį EEĮ atliekų skaičių.

Tinklas kuriamas visose 60 savivaldybių ir priklausomai nuo gyventojų skaičiaus čia bus pastatyta nuo 1 iki 173 šiam projektui Lietuvoje sukurtų ir gaminamų specialių konteinerių. Čia bus galima išmesti pačią įvairiausią smulkiąją techniką (IT, maisto ruošimo, kūno priežiūros, sveikatingumui ir laisvalaikiui skirtus prietaisus, elektros bei baterijų energija maitinamus žaislus ir t. t.).

Elektros bei elektroninės įrangos atliekų perdirbimo įmonės ,,EMP recycling‘‘ generalinis direktorius Almontas Kybartas pastebi, kad šis srautas, vykdant gamintojų ir importuotojų pavestas EEĮ atliekų surinkimo ir perdirbimo užduotis, visuomet buvo pats sudėtingiausias. Gyventojai paprastai šiuos prietaisus atiduodavo kartu su senu šaldytuvu ar virykle, tačiau labai retai pasitaikydavo, kai EMP atliekų TAKSI buvo kviečiamas dėl virdulio ar dėl sugedusio nešiojamojo kompiuterio... Dabar šiais prietaisais galima bus atsikratyti iš karto, einant pakeliui į darbą, mokyklą, susitikimą... Konteineriai buvo kuriami, gaminami, pasitelkiant Lietuvos dizainerių, konstruktorių, gamintojų pajėgas, laikantis ekodizaino principų ir greičiau primena ne atliekų konteinerį, o interjero detalę.

Prie tinklo jau jungiasi pačios įvairiausios organizacijos: verslo centrai, savivaldybės, seniūnijos, mokyklos, gydymo įstaigos, bibliotekos, namų bendrijos...
Visoms joms dalinami plakatai, teikiama konsultacinė darbuotojų, lankytojų, klientų švietimo pagalba.
Šio ilgalaikio projekto metu taip pat vyks įvairios kitos edukacinės kampanijos bei šių prietaisų išmetimą į specialius konteinerius skatinančios akcijos.

Pats tinklo kūrimas finansuojamas Gaminių ir pakuotės atliekų tvarkymo programos lėšomis, o
surinktų atliekų perdirbimo kaštus padengs gamintojai ir importuotojai. Šis projektas yra tęstinis: pasibaigus LR Aplinkos ministerijos ir UAB ,,EMP recycling“ sutarčiai EEĮ atliekų surinkimas tinklo vietose nenutrūks, sukurtos sistemos finansavimą užtikrins gamintojai ir importuotojai, su kuriais projekto vykdytojas yra sudaręs ketinimų protokolus/sutartis.

PROBLEMATIKA SKAIČIAIS:

Lietuvoje į sąvartynus kiekvienas statistinis gyventojas atiduoda apie 300 kg atliekų.
Nors EEĮA procentas, lyginant su į ten patenkančiomis kitų atliekų rūšimis, yra sąlyginai mažas (pvz. Vilniaus AATC pateiktos Kazokiškių sąvartyno atliekų sudėties tyrimų duomenimis jis 2012 m. 1 ketvirtį buvo 0,21%, Klaipėdos RATC – 0,9%, Telšių RATC atskirose savivaldybėse – 1%, Utenos RATC – iki 2%), Lietuvos mastu į bendruosius konteinerius patenka ir į sąvartynus atkeliauja ne mažiau kaip 2000 tonų smulkiosios elektros ir elektroninės įrangos atliekų!

Taip pat daug jų kaupiama namuose arba šalinama kitais netinkamais būdais.
Netinkamai šalinamos elektros ir elektroninės įrangos atliekos sunkiaisiais metalais ir kitomis pavojingomis medžiagomis užteršia dirvožemį, vandenį, augalus, o kartu – mūsų organizmus..

Išmesdami šias, perbraukto konteinerio ženklu, žymimas atliekas taip pat prarandame daug antrinių žaliavų.