Šį penktadienį lietuvių dizainerį Naurį Kalinauską Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija (PINO, angl. WIPO) apdovanojo už kūrybinę veiklą pramoninio dizaino srityje. Apdovanojimas įteiktas minint Pasaulinės intelektinės nuosavybės dieną, kuri yra švenčiama balandžio 26 d.

„Kiekvienas įvertinimas yra svarbus, o šis apdovanojimas buvo išties netikėtas, nes kolegos su manimi nesitarė ir mano kandidatūrą pasiūlė savo iniciatyva. Įvertinimai iš šalies padeda suprasti, kurie kūriniai svarbiausi, turi didesnę vertę – pačiam įsivertinti sunku“, – teigia WIPO medaliu ir diplomu apdovanotas N. Kalinauskas. Jį į konkursą užregistravo asociacija „Lietuvos dizaino forumas“.

Šiuo apdovanojimu siekiama įvertinti pramoninio dizaino kūrimą ir atkreipti visuomenės dėmesį į intelektinės nuosavybės teisių apsaugą.

„Kuo toliau, tuo intelektinė nuosavybė tampa vis svarbesnė. Ji sunkiai apibrėžiama, suvokiama ir įvertinama, ypač rytų Europoje, todėl labai svarbu, kad būtų kuo daugiau informacijos ir supratimo, kas tai yra. Jau mokykloje yra mokoma, kad daugiausiai kainuoja ne daiktas, o jo idėja, mintis. Tačiau kaip ją įvertinti ir apsaugoti iki šiol supranta ne visi“, – sako N. Kalinauskas.

N. Kalinauskas nuo 1996 m. kuria interjero elementus, baldus, baldų serijas įvairiems Lietuvos baldų gamintojams. 2000–2015m. dalyvavo daugelyje svarbiausių tarptautinių dizaino parodų Londone, Milane, Niujorke, Singapūre, Tokijuje ir kt. 2007 m. pirmasis Lietuvoje gavo prestižinį „Red Dot“ apdovanojimą, yra daugkartinis parodos „Baldai“ laureatas. N. Kalinauskas kuravo įvairius dizaino konkursus, tokius kaip „neformate“, „Corian on tne top“, kasmet organizuoja progresyvaus dizaino renginį „Dizaino Savaitgalis“. Yra vienas iš asociacijos „Lietuvos dizaino forumas“ steigėjų.

Apdovanojimą už kūrybinę veiklą pramoninio dizaino srityje įsteigė WIPO, bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos valstybiniu patentų biuru (VPB). Apdovanojimas skiriamas Lietuvos dizaineriui (fiziniam asmeniui ar asmenų grupei) už reikšmingus pasiekimus dizaino srityje, dalykinį ir organizacinį indėlį į Lietuvos kultūros ir dizaino sektoriaus plėtrą bei Lietuvos vardo populiarinimą 1990-2015 m.

„Apdovanojimai sutampa su išties svarbia proga – šiemet sukanka lygiai 20 metų kai buvo priimtas Lietuvos pramoninio dizaino įstatymas 1995 m. liepos 4 d. Džiugu, kad per šį laikotarpį vyko reikšmingų, teigiamų pokyčių ir vis daugiau žmonių suvokia intelektinės nuosavybė teisių apsaugos reikšmę kūrybai, tobulėjimui, socialinei ir ekonominei valstybės plėtrai“, – sako VPB direktorius Arūnas Želvys.

Laimėtoją rinko komisija, kurią sudarė Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, VPB, Lietuvos dizainerių sąjungos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Patentinių patikėtinių asociacijos, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros ir Vilniaus dailės akademijos skirti atstovai.

Apdovanojimas įteiktas Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centre vykusio seminaro „Kaip apsaugoti dizainą užsienyje?“ metu. Seminarą organizavo Vilniaus dailės akademija, Valstybinis patentų biuras ir WIPO.

Pasaulinės intelektinės nuosavybės diena minima ir Vilniuje. Čia balandžio 23–26 d. rengiami įvairūs koncertai, spektakliai, madų šou ir įvairūs kiti pasirodymai. Lietuvos technikos biblioteka ta proga atidaro parodą „Naujausia dizaino bei pramoninio dizaino apsaugos literatūra“, kuri prasidės 24 d., penktadienį ir tęsis iki gegužės 29 d. LTB 3 a. fojė. Šiai dienai duoklė atiduota ir Lietuvoje vykstančiuose protų mūšiuose – dalyje jų organizuojami specialūs turai apie dizainą, išradimus ir patentus.