Interjero projekto autorė: interjero architektė Indrė Dorofėjūtė, interjero studija In Arch
Nuotraukų autorius: Leonas Garbačauskas

2019 metų lapkričio 4 d., po dvejus metus trukusio renovacijos proceso, atidaryta Lietuvos ambasada Prahoje.


Kuriant rekonstrukcijos projektą buvo siekiama sujungti tarpukario architektūros, tautinės kultūros ir modernaus dizaino elementus taip, kad kiekvienas lankytojas suprastų esąs Lietuvos diplomatinėje atstovybėje ir čia jaustųsi laukiamas. Renovuotose ambasados reprezentacinėse erdvėse planuojama rengti šventes, seminarus, verslo susitikimus ir kultūrinius renginius.

1920 m. statybos pastatą Lietuva įsigijo 1993-aisiais. Ilgainiui iškilo būtinybė atlikti kapitalinį remontą, todėl buvo parengtas rekonstrukcijos projektas, geriau pritaikantis patalpas diplomatinės atstovybės reikmėms ir deramam atstovavimui Lietuvai.

Pastato plotas – apie 550 m², jį sudaro 4 aukštai bei palėpė. Vidaus erdvių išdėstymas perprojektuotas pagal poreikius: cokoliniame aukšte įrengtas konsulinis skyrius, kabinetas, biblioteka, darbuotojų virtuvė bei pagalbinės patalpos, pirmajame – pagrindinės reprezentacinės erdvės, valgomasis-posėdžių kambarys, virtuvė bei sanitariniai mazgai, antrajame – ambasadoriaus bei kitų darbuotojų kabinetai, trečiajame – butas, pritaikytas gyventi diplomatui ir jo šeimai.

Vidaus apdailos medžiagos pakeistos iš esmės: grindys, sienos, lubos, durys, baldai, šviestuvai. Mažiausiai pakitusi liko laiptinė, čia atnaujintos dekoratyvinio betono dangos aikštelės, laiptai bei turėklai.

Interjero projektas atliktas atsižvelgiant į projektavimo užduotį – sukurti jaukias, ergonomiškas, modernių etninių elementų turinčias erdves, kurios čia atvykstantiems užsienio ir Lietuvos piliečiams reprezentuotų tai, kas yra Lietuva ir kuo galima didžiuotis.


Spalvų gama ir medžiagos pasirinktos kuo natūralesnės – daug ąžuolo elementų, harmoningai išsiskiriančių švarioje baltoje aplinkoje; interjerą pagyvina natūralios tekstilės, šiaudo ir juodos spalvos akcentai bei žali baldų bei augalų intarpai.

Daugelis lietuviškų raštų ir elementų sukurti iš netikėtų medžiagų, todėl suskamba moderniai.

Apie juos atskirai:

Konsuliniame kabinete, dekoratyvinio betono sienoje, subtiliai įspausti lietuviški raštai. Jų tekstūra pabrėžta LED apšvietimu iš viršaus.

Bibliotekoje tarp autentiškų kesoninių lubų įmontuotas specialiai tai erdvei suprojektuotas šviestuvas, primenantis lietuviškos verpstės motyvą.

Pagrindinėje reprezentacinėje pirmo aukšto erdvėje per visą sieną sumontuotos metalinės plokštės su specialiai suprojektuotu ir frezuotu lietuvišku raštu palei lubas, kur sumontuotas apšvietimas su medine apdaila po ja. Metalas pasirinktas neatsitiktinai – ši siena galės tarnauti ir kaip ekspozicinė erdvė nuotraukoms ar piešiniams tvirtinti su magnetukais.


Vytis taip pat specialiai pagamintas ir suprojektuotas ambasadai. Medžiaga – ąžuolo masyvas, paviršius perforuotas skylutėmis bei lininiais siūlais išsiuvinėta Vyčio forma. Tai vėlgi lietuviško siuvinėjimo kryželiu elementas, pateiktas kitokia forma.

Reprezentacinėje bei valgomojo-pasitarimų erdvėse pasirinktos kėdės su ratano intarpais nugarėlėse – tarsi aliuzija į šiaudą, taip būdingą lietuviškai etninei kultūrai. Ne veltui virš stalo kabo lietuviško sodo formos šviestuvas, pagamintas iš žalvarinių vamzdelių.

Ambasadoje gausu etniniais raštais margintų kilimų, darniai papildančių interjero visumą.

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas Centras