Projekto autoriai: Chevalier Morales Architectes
Vieta: Kvebekas, Kanada

Įgyvendinta: 2017 m.
Fotografijų autorius: Chevalier Morales Architectes
Tekstas: architekto Tomas Milkamanavičiaus


Laimėjusi surengtą architektūrinį konkursą Chevalier Morales biuro architektų komanda pasiūlė nenumatytą sprendimą, pranokusį komisijos lūkesčius. Projektuotojai numatė atskirą nuo bažnyčios tūrį, kuris kontrastuotų su vietos paveldu ir komunikuotų šiuolaikišką epochą. Nuo pat atidarymo pastatas tapo gyvais Kvebeko (Quebec) miesto literatūros namais ir populiariu turistų traukos centru senamiestyje.


Neįprastai draugiškas senajai bažnyčios struktūrai modernus tūris tarnauja kaip įėjimas į kompleksą. Išorinis fasado skeletas, dengtas stiklo plokštėmis, kartu su perforuoto žalvario plokštėmis formuoja intriguojančius atspindžius ir persiliejimą. Reflektyvus paviršius atspindi autentišką aplinką, subtiliai ir organiškai integruodamas save į bendrą visumą.

Jautrų dialogą su originaliu bažnyčios tūriu mezgantis priestatas atveda instituciją į XXI a. amžių išvien su elektroninėmis knygomis ir Twitter poemomis. Čia taip pat įkurdintos pagrindinės kūrybinės erdvės. Visos reikiamos techninės patalpos įrengtos priestato rūsyje. Lengvai atitrauktas naujasis tūris siūlo nuostabius panoraminius vaizdus ir laisvės pojūtį.

Interjero išklotinė suteikia geresnį priėjimą prie pagrindinių bažnyčios durų, taip pat parkavimo vietų, nuo kurių taip pat veda kelias iki priestato. Visi įėjimai susitinka ties apskritimo formos iškirtimu. Čia kabantis kinetinę skulptūrą primenantis šviestuvas, vertikaliai sujungdamas kavinę, dvi ekspozicijų erdves ir bibliotekos kolekcijas, formuoja pastato šerdį.

Viršutiniuose aukštuose beveik visiškai balta biblioteka skendi šviesoje. Prieinama per skulptūrinius baltus spiralinius laiptus patalpa pasižymi erdvumo pojūčiu, kuris iš esmės būdingas bažnyčiai. Čia taip pat apstu kruopščiai restauruotų elementų, kurie žymi turtingą vietos socialinį ir kultūrinį paveldą. Išsaugoti autentiški architektūriniai arkų ir lubų lipdiniai darniai susilieja su šiuolaikiškais baldiniais sprendimais.

Nuolatinė ekspozicija, atskleidžianti laisvą Kvebeko miesto literatūrą, užima visą šventovės plotą – ji nesutraukta į vieną patalpą. Architektai jautriai suvokė padėtį ir įrengė parodą promenadoje, kartu įjungdami kitas programines funkcijas.

Šiuolaikiškas ir kontrastingas ekstensijos tūris pabrėžia saugomą autentišką bažnyčios struktūrą. Naujas pastatas taip pat tampa stipriu naujo teritorijos vystymo simboliu ir vengia tiesmukos originalios struktūros restauracijos.

Nuotraukų galerija:

Žurnalas Centras

#Architektūra

2020-06-16