Kolekcijos sukūrimas yra labai panašus į namų įrengimą. Tiek mados dizaineriai, tiek interjero dizaineriai dirba su eskizais, pavyzdžiais, spalvomis, audiniais, tekstūromis, formomis ir erdve. Akivaizdu, kad mada interjero dizainui yra itin artima. Tad kas slypi šių dviejų sričių ryšyje?

Kas diktuoja trendus?

Mados tendencijos yra ekonominių, socialinių ir istorinių veiksnių rezultatas. Interjero dizaino tendencijos yra mados tendencijų rezultatas. Dažnai mados tendencijos apibrėžia, kas bus toliau interjero dizaino srityje. Tai gali būti raštas, tarkim, tartano ar gėlių, arba medžiagų derinys. 

Kadangi mada yra impulsyvesnė, o vartotojai reiklesni, sekant mados tendencijomis galima suprasti, ko žmonės nori savo namuose. Pavyzdžiui, neutralūs atspalviai ir žemės tonai buvo 2021 m. interjero dizaino spalvų tendencija. Tuo pat metu natūralios spalvos buvo ir aukščiausios klasės madoje. Tiesa, ši spalvų paletė vis dar nesitraukia iš mados viršūnių – neutralių atspalvių drabužių rasite Textilite e. parduotuvėje.

Interjero dizainas ir mada: skirtumai

Nepaisant aiškaus stilistinio sutapimo, interjero dizainas ir mada yra gana skirtingi. Bene akivaizdžiausias skirtumas yra mados tendencijų efemeriškumas – daug lengviau ir pigiau pakeisti aprangą nei virtuvę, svetainę ar miegamąjį.

Kitas svarbus mados ir interjero dizaino skirtumas yra jų įtakos šaltinis. Madą daugiausia lemia socialiniai ir ekonominiai gyvenimo būdo modeliai, o interjero dizainą, atrodo, įtakoja mados pasaulis.

Mados dizaineriai, kurie kaip įkvėpimo šaltinį naudoja kultūrines temas ir įvykius, sulaukia sėkmės kurdami naujas linijas. Geras to pavyzdys – ekologiškas gyvenimo būdas. Sumanūs dizaineriai pasinaudojo ekologišku gyvenimu kaip tramplinu, kad sukurtų įkvepiančias detales – ekologiškos kilmės audinius, lengvą ir švarų dizainą, tvarią gamybą. Šios tendencijos elementai atsispindi kiekviename dygsnyje.

Mados judėjimui pradėjus dominti masinius vartotojus, jis persikelia ir į interjero dekorą bei stilių. Daugeliu atvejų tai, kas daro įtaką mados dizainui, daro įtaką interjero dizainui tik tuo atveju, jei tendencija įsitvirtina ir tampa plačiai paplitusi.

Interjero dizainas ir mada: panašumai

Internetas suvienodino žaidimo sąlygas. Drabužių dizaineriai, baldų dizaineriai bei vartotojai turi tokią pačią visuotinę prieigą prie naujų ir kylančių tendencijų. Visi tuo pačiu metu mato tą patį ir tuo naudojasi. Žmogus, susidomėjęs nauja gėlėtų suknelių kolekcija, turi didelę tikimybę rasti baldų gamintoją, kuris jau yra sukūręs panašių raštų baldus.

Ryškiausias interjero ir mados dizaino panašumas yra tas, kad jie abu suteikia priemones, kuriomis žmogus gali laisvai išreikšti save. Abu jie yra priemonė, leidžianti vartotojams išskirti savo asmeninį stilių ir parodyti, kaip jie jaučiasi. Nesvarbu, ar tai būtų tobula suknelė, sofa, vėrinys ar naktinis staliukas, individualaus stiliaus išraiška yra svarbus egzistavimo šiuolaikinėje visuomenėje aspektas.

Ekologiškumo ir tvarumo tendencija

Didėjant visuomenės sąmoningumui aplinkosaugos srityje, pirkimų kraštovaizdis smarkiai pasikeitė. Dabar vartotojai gali tiksliai pasakyti prekių ženklams, gamintojams ir produktų dizaineriams, ko jie nori ir kaip jie nori tai įsigyti. Vartotojai reikalauja tvaresnių ir etiškesnių prekių, todėl jie skiria daugiau laiko, kad surastų šiuos standartus atitinkantį tiekėją, o ne renkasi gaminį ar paslaugą, kuriems nenaudojamos tvarios medžiagos ir etiški gamybos procesai. Dėl šios priežasties pastebime, kad vis dažniau pasirenkami tvarūs namų apstatymo reikmenys, drabužiai ir kiti aksesuarai, o ne paprastai pigesnės netvarios prekės.

Interjero dizaino ateitis

Puiku turėti supratimą apie tai, kas dabar vyksta interjero dizaino srityje, tačiau taip pat svarbu turėti tinkamą prognozę, kad būtų galima numatyti, kas bus ateityje. Sėkmingiausi mados prognozuotojai sugeba numatyti tendencijas remdamiesi ekonominėmis sąlygomis, tendencijų istorija, modeliais ant podiumo ir kt.

Kalbant apie ateities dizaino tendencijas, svarbu pagalvoti apie pasaulinę darbo jėgą ir apie tai, kokiu greičiu vis daugiau žmonių pradeda dirbti iš namų. Kadangi daugėja nuotolinių darbuotojų, galite lažintis, kad namų biuras pradės vaidinti svarbesnį vaidmenį interjero dizaino srityje. Vis daugiau žmonių dėmesį skirs šių patalpų dizainui ir funkcijoms, o ne laikys jas antraeiliu dalyku.

Per ateinančius kelerius metus minimalizmas ir toliau išliks stipri dizaino tendencija. Tačiau Z kartos atstovams pradėjus kurti savo erdves, bus labiau žaidžiama su moduliniais baldais ir kuriama unikali išvaizda. Teigiama, kad daugiafunkciniai, kilnojamieji, nedideli baldai aplenks įmontuotus ir (arba) didelius daiktus.

 

#Dizainas

2022-09-28