Projekto autoriai: Monoloko Design (Maxim Kashin)
Vieta:
Maskva, Rusija
Įgyvendinta:
2017 m.
Plotas:
60 m²
Nuotraukos:
Dmitrijaus Chebanenkovo
Tekstas:
Gintautės Kisieliūtės

Šiuolaikinė Rusija stebina savo kultūriniu savitumu. Nors važiuojant link Maskvos vis dar vyrauja akiai mielas gamtovaizdis, sąmonėje giliai įsišaknijęs prabangus, dažnai beskonis, Rusijos sostinės įvaizdis mums labiau asocijuojasi su klasikiniu prašmatnumu, ištaigą simbolizuojančiu interjeru bei ekstravagancija. Nedidelis dviejų kambarių butas, kurį sukūrė architektas Maksimas Kašinas (Maxim Kashin), laužo šiuos stereotipus ir pristato šiuolaikišką, protingai suplanuotą būstą.


Pagrindinė projekto idėja buvo išryškinti pro langus atsiveriantį vaizdą, taigi nemenkas dėmesys skirtas patalpų, zonų ir baldų išdėstymui. Kadangi butas nedidelis, stengtasi kurti erdves atsižvelgiant į gyventojų poreikius, o reikalingą plotą formuoti nebijant netaisyklingų formų, įstrižų plokštumų. Toks originalus požiūris leido suformuoti unikalų būstą, kuriame pakanka vietos viskam, ko buvo pageidauta, o vaizdas į parką ir irklavimo baseiną leidžia pailsėti akims ir atsiriboti nuo skubančio miesto ritmo.

Interjere kaip dekoro priemonė buvo gausiai naudojamas stiklas bei veidrodžiai. Taip netaisyklingų formų atspindžiai optiškai dar labiau išplėtė būsto plotą ir išskyrė zonas. Ten, kur nėra stiklo, pritaikytos moduliais suskaidytos baldinės plokštės: modulinės detalės atrodo tarsi baldų durelės. Jos priverčia tikėti, jog tai ne tik sienos dekoras, bet ir gili daiktų talpykla. Geometrija bei veidrodžių ar stiklo atspindžiai – kruopščiai apgalvota optinė iliuzija, padedanti sukurti tiek estetinį, tiek erdvinį buto įvaizdį.

Interjero stilistika galėtų būti apibūdinama kaip funkcionalus minimalizmas. Visi baldai buvo kruopščiai parinkti, atsižvelgiant į patalpos formą, dydį, netgi apšvietimą. Projekto autorius nenorėjo suskaidyti erdvių skirtingomis nuotaikomis – siekė viską sujungti, taigi visame bute dominuoja balta spalva, papildyta šviesios medienos tekstūra, baltu marmuru bei spindinčiais veidrodžio ir stiklo paviršiais. Vienas pagrindinių tikslų buvo suprojektuoti šiai vietai idealiai tinkančius baldus: tiek estetiniu, tiek funkciniu požiūriu. Didelis dėmesys buvo skirtas nestandartiniams sprendimams: jie padėjo sutaupyti vietos ir leido neatsisakyti talpių ar nebūtinų, tačiau praktiškų baldų, kaip antai rašomojo stalo ar daugybės lentynų.

Vos įžengus į butą, pasitinka trys įstrižos spintos durys, leidusios suformuoti didesnio gylio baldą. Bute taip pat pavyko įrengti atskirą sandėliuką-drabužinę, kurioje telpa daug daiktų, taigi visų akims atviros erdvės liko neapkrautos. Nors buto kvadratūra nedidelė, pavyko išskirti pakankamai vietos virtuvei su valgomojo ir svetainės zona: kai norisi privatumo, gelbsti slankiosios durys. Laisvalaikio patalpas nuo poilsio erdvės skiria talpia spinta bei lentyna įrėmintas koridorius. Pro jį patenkama į vonios kambarį ir miegamąjį. Vonia atrodo itin erdvi – balta šviesa, vientisa marmuro apdaila ir didžiulės veidrodinės plokštumos vizualiai ją labai išplėtė. Miegamasis taip pat neankštas, jame telpa visa, ko reikia: didžiulė lova aukštu atlošu, naktiniai staliukai bei kambario akcentu tapusi sieninė spinta-darbo stalas-lentyna. Daug kur vyrauja lygios, nebent tekstūra išsiskiriančios plokštumos, todėl miegamajame patiestas ilgo plauko kilimas labai kontrastuoja švariame, minimalistiškame interjere.

Bute vyrauja švarios formos, subtili spalvų, tekstūrų gama. Ko gero, dekoratyviausia zona, kaip reta, tapo virtuvė. Jai autorius norėjo skirti daugiau jaukumo – galbūt todėl, jog ši patalpa – moteriška teritorija. Būtent dėl šios priežasties čia atsirado plastiškų, elegantiškų linijų – išskirtinio dizaino kėdės bei valgomojo stalas lenktomis kojomis. Pakabinamųjų virtuvės spintelių fasadai dekoruoti veidrodinėmis durelėmis, suteikiančiomis be galo daug tūrio, mat jos atspindi tiek priešais esančią patalpą, tiek pro langus atsiveriantį vaizdą.

Maskvoje esantis butas – tai puikus moderniai minimalistinio, kompaktiško būsto pavyzdys, iš kurio galima pasimokyti, kaip išmoningai išdėstyti patalpas bei baldus ir išsaugoti pakankamo ploto kambarius. Erdvumo įspūdžiui sustiprinti naudojamos kelios pagrindinės apdailos medžiagos moko saiko, o baldų kiekis – suvokimo, ko iš tiesų reikia ir ko galima atsisakyti. Šis projektas taip pat puikiai parodo, kaip švariai atrodo erdvės, kai baldai sukurti būtent joms. Pagal užsakymą projektuojamų korpusinių baldų privalumas – estetiškai patrauklus, iki paskutinio centimetro panaudotas kiekvienas interjero kampelis, o apdailai pasirinktos plokštumos tobulai dera viena su kita ir suteikia užbaigtumo įspūdį. Maksimas Kašinas šauniai susitvarkė su užduotimi sukurti minimalistinį interjerą ir priminė, jog ne visi stereotipai paremti teisybe.

Žurnalas: „Centras“