Vasara – metas, kai reikia tinkamai rūpintis medinėmis grindimis. Būstų savininkai, ketinantys įsirengti medines grindis, turi žinoti nemažai svarbios informacijos, kad grindų eksploatavimas būtų malonus rūpestis. Juk medinės grindys – tai tarsi gyvas ir nuolat kintantis organizmas. Ką reikia žinoti apie medinių grindų priežiūrą?

STAKI ąžuolinių grindų ekspertai patikina, kad laikantis pagrindinių medinių grindų priežiūros reikalavimų, jos niekada nekels jums rūpesčių. Kartais taip atsitinka, kad nekontroliuojant santykinės oro drėgmės uždarose patalpose, ji šokteli net iki 90 proc. Kas tada?

Santykinei oro drėgmei pakilus daugiau kaip 65 proc., medinės grindys gali deformuotis. Perteklinė oro drėgmė susigeria į grindines lentas, tada jos išsigaubia, tampa „laivelio“ formos. Tokios situacijos savo namuose nenorėtų nei vienas būsto savininkas, nes tai reikštų, kad visas įdėtas darbas nuėjo perniek ir teks rekonstruoti grindis. Kad neužkluptų papildomi rūpesčiai, dalinamės patarimais, kaip tinkamai prižiūrėti medinį parketą.

Jei atsitiko taip, kad medinės grindys buvo paveiktos drėgmės, nereiktų iš karto rimtai išsigąsti – jos dar gali „sugrįžti“ į savo pirminę poziciją. Aišku, prireiks kantrybės, kol perteklinė drėgmė iš jų išgaruos. Net ir tokiu atveju forma gali šiek tiek pakisti, o kad viskas atrodytų taip, kaip buvę, gali tekti šlifuoti grindis iš naujo, paskui jas vėl lakuoti ar alyvuoti. Šildymo sezono metu vyksta atvirkštinis procesas – santykinė oro drėgmė tampa mažesnė nei 45 proc., oras patalpose išsausėja ir medis išgarina savo drėgmę. Per sausos parketlentės praranda savo pradinę formą, jos susitraukia, dėl šios priežasties atsiranda tarpeliai tarp grindinių lentų.

„Tai natūralus procesas, tačiau gali būti koreguojamas: būtų pravartu įrengti oro kondicionavimo sistemą, kuri leistų palaikyti tinkamą santykinę oro drėgmę visą medinių grindų eksploatavimo laikotarpį. Ąžuolo masyvo grindinėms lentoms tinkama drėgmė – 45 – 55 proc., o dvisluoksnėms parketlentėms – 40 – 60 proc.“, – informuoja STAKI medinių grindų ekspertai. Būtent dėl to specialistai nesiūlo montuoti medinių grindų sodybose, namuose, kuriuose nebus šildoma visus metus.

Dar vienas medinių grindų priešas – dėmės ir netinkamas grindų valymas. „Nerekomenduojame rinktis medinių grindų virtuvėje. Čia, jei lygintume su kitomis būsto erdvėmis, drėgmė įprastai yra didesnė ir neišvengiama riebalų dėmių, kurias bandoma išvalyti indų plovikliu ir šiurkščia kempine. Taip šveičiant dažniausiai nutrinamas alyvos sluoksnis, kuris turėtų suteikti apsaugą medinėms grindims. Dėmėms nuo medinių grindų šalinti reikia naudoti tik specialias priemones. Nepatartina rinktis muilo, turinčio sudėtyje aliejaus, skysčių, valymo pastų ir kitokių buityje populiarių valiklių, kurių sudėtyje yra citrinos aliejaus, silicio ar amoniako, nes tikrai bus pažeistas grindų atsparumas“, – aiškina STAKI pardavimų vadovė Jurgita Lepeškienė.

Labai svarbu yra laiku atnaujinti alyvuotas grindis, nereikia laukti, kol grindinių lentų spalva visiškai nusidėvės. Alyva ne tik suteikia gražią spalvą medinėms grindims, bet ir apsaugo jas nuo aplinkos poveikio.

Pateikiame keletą itin svarbių patarimų, padėsiančių tinkamai prižiūrėti medines grindis:

  • Pasistenkite užtikrinti kuo vienodesnę kambario temperatūrą, idealiausia yra +20 laipsnių temperatūra. Aišku, ji gali svyruoti ± 4 laipsniais.
  • Medines grindis reikia valyti vos drėgnu, minkštu audiniu.
  • Ant medinių grindų išsiliejus skysčiui, kuo skubiau jį išvalykite, neleiskite įsigerti į medžio paviršių, nes toje vietoje gali atsirasti dėmė arba pasikeisti grindų spalva.
  • Medinių grindų paviršių galite padengti poliruokliu ar specialia vaškavimo priemone, kuri papildomai apsaugos grindų paviršių nuo smulkių mechaninių pažeidimų bei drėgmės.
  • Prie baldų kojų turi būti pritvirtinti specialūs veltinio padukai, kad stumdomi baldai nebraižytų grindų paviršiaus. Po kėdėmis su ratukais rekomenduojama patiesti apsauginį kilimėlį.
  • Prie lauko durų turėtų būti patiestas kilimėlis, kad kuo mažiau purvo iš lauko patektų ant medinių grindų.

www.staki.lt