Vis daugiau laiko praleisti gamtoje su bičiuliais ar mylimaisiais, pasidžiaugti vis labiau besiskleidžiančiais gėlių žiedais, paklausyti paukščių mus kviečia pavasaris. Šiltos dienos dovanoja mums daugiau saulės, spalvų ir geros nuotaikos. Daugiau spalvų norime matyti ir savo būstuose, kur po ilgos žiemos kiekvieną pradžiugina pirmųjų pievų gėlių puokštė ar naujas optimizmo ir vilties suteikiantis interjero akcentas. Apie naujų spalvų, elegancijos, modernumo, o gal – subtilaus paprastumo teikiantį interjero dekorą – užuolaidas – kalbame su langų dekoravimo dizainere, salono ARTY specialiste Rūta Enkute.

Ką diktuoja pasaulinė langų dekoravimo mada?

Langų dekoravimo madoje ypatingų pokyčių nėra, kadangi kiekvienu atveju užuolaidos interjerą papildo individualiai. Populiarėjant ekologijos temai, neseniai dominavusį žibantį metalą išstumia medis, natūralūs audiniai. Gaminamos specialiai apdorotos medienos, bambukų, žolinių augalų pluošto medžiagos, papuošiančios namus originaliomis tekstūromis. Mėgstantiems prabangą rekomenduojami lygūs arba siuvinėti šilkiniai, vilnoniai audiniai, velvetinės, veliūrinės medžiagos, jų deriniai su kailiu, oda arba zomša, taip pat įvairūs margaraščiai audiniai, žakardai.

Populiarėja medžiagos, kurioms išskirtinumo suteikia originalios faktūros ( įvairių krypčių glamžymai, gofravimas, raukimas).

Kai nesinori didelių ryškių raštų, vardan įvairovės siūlome derinti skirtingas medžiagas tarpusavyje. Pavyzdžiui, šilką su veliūru, natūralios tekstūros medžiagas su medvilniniais ar lininiais audiniais. Gamintojai vis dažniau kuria audinių kolekcijas-komplektus, kuriuose pateikiami užuolaidoms skirtų ir baldinių audinių deriniai. Tokios kolekcijos naudingos kuriant interjerus, nes visa namų tekstilė (baldai, užuolaidos, sienų apmušalai) būna stilistiškai vientisa.

Kokios yra spalvinės langų dekoro tendencijos?

Spalvinis 2009 metų užuolaidų tekstilės mados topas - geltonoji mimoza (augalas), kurios žiedų spalva (geltona su švelniais oranžiniais tonais) šiais, visą pasaulį apimančio, ekonominio sunkmečio metais, simbolizuoja viltį ir optimizmą. Be to, šį spalvinį sprendimą lengva derinti prie daugelio kitų spalvų, neprarandant šilto, jaukaus, saulėto įspūdžio. Užuolaidų tekstilėje taip pat išskiriama ir violetinių spalvų – slyvos, žibuoklių, našlaičių, levandų – paletė, gražiai deranti su šiltais ir pilkais atspalviais. Vengiantiems ryškesnių spalvų rekomenduojama natūralių rusvų (kad ir medžio) atspalvių paletė, puikiai įsiliejantį į ramų lietuvišką interjerą. Vis dar madinga tamsiai ruda.

Kalbant apie raštus, šiais metais madingi masyvūs augaliniai raštai, audiniai su originaliais grafiniais elementais. Vis dar populiarūs dryžiai. Jei nesinori raštuoto audinio, modeliuojant užuolaidas tinka derinti beraščius, gretimų arba visiškai priešingų spalvinių tonų audinius, derančius prie bendros spalvinės interjero gamos.

Kokius užuolaidų priedus ir aksesuarus siūlote šiemet?

Užuolaidoms skirti audiniai dažnai būna labai įvairių raštų, faktūrų, spalvų. Tinkamai parinkus ir priderinus prie interjero ir užuolaidų stiliaus užuolaidų priedus ir aksesuarus, namuose galima sukurti ypatingą jaukumą. Po truputį traukiantis griežtam minimalizmui, populiarėja įvairių dydžių (kartais net labai masyvūs) ir spalvų nėriniai, kutai, dekoracijos iš veltinio, rankų darbo gėlės, dekoratyvinės juostelės. Užuolaidoms parišti naudojami įvairūs pinti, odiniai ar tekstiliniai parišimai dekoruoti medžio ar kitokiais elementais.

Kaip dekoruoti langus mažoje erdvėje?

Renkantis užuolaidas mažam butui, reikėtų pagalvoti, kokio rezultato norime: jaukios nedidelės ar optiškai didesnės erdvės.

Norint optiškai praplėsti erdvę, reikėtų vengti daugiasluoksnių užuolaidų ir rinktis kiek įmanoma paprastesnius langų apipavidalinimo variantus - kad kuo daugiau dienos šviesos patektų į kambarį. Tam puikiai tinka įvairios pakeliamos arba ritininės užuolaidos (romanetės, roletai).

Jei vis gi pasirinkome įprastines kabančias užuolaidas, jų stilius turėtų būti kuo paprastesnis, o spalvinė gama priderinta prie sienų spalvos – kad ryškus spalvų kontrastas netaptų dėmesį atkreipiančiu akcentu. Užuolaidų ir sienų raštai taip pat turėtų kuo labiau derėti tarpusavyje. Iš esmės mažoms erdvėms rekomenduojama parinkti lygius vienspalvius užuolaidinius audinius. Atitrauktos užuolaidos jokiu būdu neturėtų užstoti tos lango dalies, pro kurią į kambarį sklinda šviesa. Kad langas neatrodytų įrėmintas, užuolaidos galėtų atsitraukti ne į abi, o tik į vieną pusę – tą, kur nėra kasdien naudojamų baldų (dažnai darinėjamų spintelių, staliukų ir t.t.). Taip užuolaidos suteiks jaukumo, atliks savo paskirtį ir, žinoma, nepaslėps tam tikros kambaro zonos. Jei norite padidinti mažus langus, tam puikiai tiks gerokai virš lango pakabintos, ant žemės lengvai nukrentančios, specialiai praplatintos į šonus užuolaidos. Vertikaliai juostuotais audiniais patariame optiškai paaukštinti žemas lubas.

Dėkoju už atsakymus.

Kalbino: Daiva Kenstavičienė