Miegamasis yra ramybės, poilsio ir meilės oazė. Tai labai ypatinga gyvenamoji zona mūsų namuose, kurioje galime pailsėti, nusiraminti, apmąstyti kaip praėjo diena, pasvajoti…

Kaip susikurti tokią atmosferą, kuri nuteiktų poilsiui ir saldžiam sveikam miegui? Kambario nuotaika labai priklauso nuo apšvietimo. Specialistai siūlo atsisakyti ryškių halogeninių lempų ir jas pakeisti švielnią šviesą skleidžiančiais šviestuvais. Nederėtų užmiršti ir patogumo, montuojant šviesos jungiklius. Visada naudinga pasitarti su patyrusiu architektu ar dizaineriu, kurie padės puikiai suderinti estetiką ir komfortą.

Rinkitės modernias šviesos srauto sistemas

Šios sistemos daugumą žmonių nuteikia miegui bei slopina nemigą. Tam labai gerai tinka virš lovos pakabinamų lubų fragmentas, nuleistas apie 20 cm. Galima rinktis visame miegamajame pakabinamas lubas, o lovos galvūgalio plote suformuoti tiesiog iš už lubų slystančios šviesos srautą. Įsirengę reguliuojamą šviesos srauto sistemą, galėsite reguliuoti apšvietimo intensyvumą. Prieš įsigydami tokią sistemą, klauskite parduotuvės konsultanto, koks reguliatorius yra jai tinkamas, kiek laidų reikės nutiesti. Šiuo atveju tinkamesnės yra elektros energiją taupančios liuminescencinės lempos, kurios tą patį šviesos srautą sukuria sunaudodamos 5-7 kartus mažiau elektros energijos, o šviečia gerokai ilgiau. Anksčiau dažnai pasitaikydavo mirgėjimo ir šviesos spalvos kokybės problemų. Šiandien jos jau techniškai išspręstos, o vamzdelių liuminescencinės lempos duoda nenutrūkstančią šviesos liniją, be to, gerai reguliuojasi. Gamintojai gali pasiūlyti radijo bangomis valdomus šviesos reguliatorius. Naudojant šiuolaikinę elektroniką, galima įrengti sistemą, reguliuojančią ne tik šviesos stiprumą, bet ir šviesos spalvą.

Išsirinkite sau tinkamą šviestuvą

Sukurti „minkštą“ šviesą galima naudojant audeklinius šviestuvus. Iš pirmo žvilgsnio – lemputės karštis ir audeklo gležnumas atrodo nesuderinami, tačiau pastaruoju metu tai sėkmingai pavyksta daryti ispanų ir italų firmoms. Galima išsirinkti įvairių dydžių lubų, sieninius, pakabinamus ir net įleidžiamus į lubas šviestuvus ar įsigyti įvairių retro stiliaus šviestuvų su audiniais.

Dar vienas metodas išgauti švelnų „minkštą“ apšvietimą – naudoti šviestuvus su pienišku stiklu, geriausia iš išorės matiniu. Jei įjungus šviestuvą švyti visas stiklo paviršius, vadinasi, stiklo kokybė yra gera. Jei matosi tik pati lemputė ir stiklo paviršius blizga, stiklas – prastesnės kokybės.

Įsirenkite tinkamą apšvietimą skaitymui

Dažnas mėgsta lovoje skaityti, todėl labai svarbu įsirengti tinkamą apšvietimą lovos galvūgalyje. Jei jūsų antra pusė neturi šios aistros (o gal – blogo įpročio...), tikslinga naudoti kryptinės šviesos prožektorius. Juos nukreipus į skaitomą knygą, išsisklaido apie 5-10% šviesos ir ji praktiškai netrukdo partneriui. Tokius prožektoriukus geriausia tvirtinti 70 cm virš pagalvės ir apie 20 cm nuo lovos krašto link lovos vidurio (jei lovos plotis iki 2 m). Jei skaitote mažai, galite naudoti matinio stiklo šviestuvus. Patogu naudoti nedidelius stalinius šviestuvėlius.

Rinkitės saugius šviesos jungiklius

Jungiklius miegamajame reikėtų montuoti taip, kad šviesą būtų galima valdyti iš dviejų vietų: įjungiate įėję į miegamajį prie durų, išjungiate atsigulę į lovą. Taip patogu valdyti tiek bendrą, tiek šalia lovos sumontuotą apšvietimą. Saugesni yra stacionarūs jungikliai, nei jungikliai įmontuoti ant laido ar šviestuve. Įsidėmėtina, kad kaitrinės lempos patronas, į kurį sukama lemputė, įkaista iki 150-190oC, ir tokios temperatūros veikiami šviestuvo viduje esantys jungikliai ne visada patikimai veikia – jų plastmasės greitai dėvisi, jų atsparumas mažėja ir trupa.

Tinkamai apšvieskite spintą ir tualetinį staliuką

Rekomenduotina apšviesti miegamojo spintą. Jei spinta didelė, patogu apšviesti jos vidų. Tam geriausiai tinka taupančios energiją lempos. Reikėtų vengti halogeninių reflektorinių lempučių, nes jos gali įkaitinti rūbus (iki 120-150oC). Tikėtina, jog tai gali būti ir gaisro priežastis.

Jei miegamasis didelis, jame galite surasti vietos tualetiniam staliukui su veidrodžiu, kuriam būtinas teisingas apšvietimas. Optimalus sprendimas – ilgas, iki 1,2 m horizontalus šviestuvas su šviesą minkštinančiu difuzoriumi. Jei veidrodis neplatus, patariama montuoti du (po 0,6 m) vertikalius šviestuvus abiejuose veidrodžio šonuose.

Tekstas: Vladas Rinkevičius, UAB "Gaudrė" direktorius