Po ilgokos pertraukos pagaliau įvykusi jubiliejinė, 60-oji Milano baldų mugė tapo ne tik šios srities pasiekimų bei naujovių apžvalga, bet ir naujų iššūkių, susijusių su pasaulyje vykstančiais pokyčiais, atspindžiu.

Living Divani, Extrasoft, Contenitori, Ph.Tommaso Sartori

01. EXTRASOFT – DAUGIAU KIETUMO! 

Ilguoju pandemijos laikotarpiu daugelio svetainės virto ne tik poilsio, bet ir darbo, mokymosi, nuotolinio bendravimo vieta. Nenuostabu, kad didelė dalis tradicinių baldų pasipildė naujais funkciniais priedais. Antai minkštųjų baldų modulinė sistema Extrasoft (diz. Piero Lissoni), firmos Living Divani gaminama nuo 2008 m., sulaukė esminio papildymo: trijų dydžių ir dviejų skirtingų aukščių modulinių daiktadėžių su talpiomis vertikaliomis bei horizontaliomis nišomis. Stačiakampiai tūriai, faneruoti natūralaus medžio lukštu, gražiai kontrastuoja su minkštaisiais baldų moduliais ir leidžia formuoti patogią bei funkcionalią svetainės aplinką. Anot P. Lissoni, „Extrasoft gimė minkštas, bet dabar dėl stabiliųjų elementų pasipildė naujomis funkcijomis: nedideliais staliukais, lentynėlėmis, porankiais... Šeima gausėja.“

Living Divani, Extrasoft, Contenitori, Ph. Cesare Chimenti 

02. NAMŲ AERONAUTIKA 

Pandemijos metais įsišaknijęs įprotis dirbti neišeinat iš namų paskatino permąstyti namų biuro įrengimo estetiką. Savo originalią versiją šiemet pasiūlė amerikiečių dizaino studija Shibuleru. Jos vadovas Lukas Sherreras išplėtė įmonės Living Divani gaminamą korpusinių baldų Aero seriją, papildydamas ją darbo stalu ir atviromis lentynomis. Brolių Wrightų bei kitų aviacijos pionierių „skraidančias etažeres“ primenantys baldeliai atrodo nelabai stabiliai, tačiau jų pagrindą sudaro tvirti metaliniai rėmai, preciziškai sujungti su horizontaliomis darbo plokštumomis. „Aero D stalo dizainas yra toks paprastas, suprantamas ir lengvas, kad jis turėtų įkvėpti prie jo atlikti darbus taip pat lengvai ir paprastai“, – teigia dizaineris. 

Living Divani, Aero, D Ph.Cesare Chimenti

03. NAUJASIS FOTELIŲ KLANAS

Siekdamas patenkinti tiek kontraktinių užsakymų, tiek privačių vartotojų lūkesčius, Piero Lissoni sukūrė universalią keturių fotelių šeimą Clan, išsiskiriančią itin aiškiomis ir paprastomis geometrinėmis formomis. Kiekvienas modelis turi savo skiriamųjų bruožų: Alta ir Bassa atlošai yra pusapvaliai, o modelių Grande ir Piccola – stačiakampiai; aukštasis Alta atlošas suteikia viešosioms erdvėms aktualių izoliacinių savybių, tuo tarpu žemas Bassa atlošas skatina nevaržomai sukinėtis ir keisti  sėdėjimo pozą. Didesnė Grande erdvė leidžia plačiau išsidrėbti, tuo tarpu Piccolo nuteikia dalykiškesnei sėdėjimo padėčiai. Žemieji fotelių atlošai iš pirmo žvilgsnio neatrodo patogūs, tačiau sėdėseną visuomet galima pasikoreguoti atraminėmis pagalvėlėmis.  

Living Divani, Clan Alta Bassa Grande, Piccola Ph.Cesare Chimenti

simetria.lt

04. PRIEŠKAMBARIO KIGI

Retas projektuotojas išdrįsta kėsintis į nusistovėjusius prieškambario įrangos stereotipus. Dizainerių duetas Junpei&Iori Tamaki visgi ėmėsi šios nelengvos užduoties ir Living Divani užsakymu sukūrė laisvai pastatomą pakabą, pavadintą Kigi (jap. skirtingi medžiai). Iš tikrųjų pakabos stovą tesudaro tik vienas medinis kotas, tuo tarpu daiktų lentynėlę paremia metalinis vamzdis su tarpine jungtimi. Pasak dizainerių, žodis Kigi labiau vartojamas literatūroje ir poezijoje nei šnekamoje kalboje, tad labai tinka savitai pakabos formai apibūdinti.

Living Divani, Kigi, Ph. Cesare Chimenti

05. SUSTANDINTAS VARPAS

Italų firma Campeggi kone kasmet nustebina Milano parodos lankytojus neįprastais sėdimaisiais baldais. Šiemet ji pristatė dizainerės Emanuele Magini fotelį Gea, kurio konusinės formos karkasas yra aptemptas standžiu sintetiniu audiniu, o sėdimoji dalis suformuota iš putų poliuretano. Jokie korpuso pasukimai ar palenkimai nėra numatyti, tad vartotojui telieka pasitikėti savo paties išradingumu ir kūno lankstumu. 

Campeggi, Gea, EmanueleMagini

06. EKOPRABANGA

Besikeičianti pasaulio sankloda verčia permąstyti tradicinę prašmatnumo sąvoką ir ankstesnes estetines nuostatas. Netgi tokia prabangos sektoriaus lyderė kaip italų įmonių grupė Luxury Living Group šiemet  ryžtingai pasuko ekologijos kryptimi ir pristatė prancūzų kilmės dizainerio Gwenaelo Nicolaso baldų kolekciją Seido. Šis pavadinimas yra kilęs iš japoniškų žodžių „statika“ ir „judėjimas“, tad kolekcijoje yra ir lengvai transformuojamų objektų – tokių kaip balansinis šviestuvas Ardore ir pabrėžtinai tvarių, į naują paprastumo lygmenį orientuotų baldų, kaip antai pietų stalas Somma, kurio stalviršį vizualiai palengvina išilginiai stiklo intarpai su dekoratyviniu apšvietimu. 

Luxence, Seido, Ardore Somma

07. IŠPŪSTAS REIKALAS

Jaunoji dizainerė Elena Salmistraro pirmąkart pateikė Milane firmos Capellini užsakymu sukurtą serijinio gaminio projektą. Atiduodama duoklę vienai žinomiausių Italijos amatų tradicijai, kavos staliuką Miya ji pasiūlė gaminti iš spalvoto Venecijos stiklo. Aišku, ir čia neapsiėjo be Tolimųjų Rytų filosofijos: pavadinimas yra siejamas su samurajaus šarvais, saugančiais jautrią ir spalvingą kario sielą. Išorinė staliuko „statinė“ yra gaminama iš skaidraus pūsto stiklo, tuo tarpu vidinę dalį ir stalviršį sudaro keletas ryškiaspalvių elementų. Belieka tikėtis, kad ši stiklo konstrukcija pasirodys ne tokia trapi, kaip šiandienos politinė situacija Europoje.  

Cappellini, Salmistraro 2022, Miya

Žurnalas „Centras“

#Dizainas #Dizaino kelionės

2022-08-09