Dar prieš 20 metų mūsų tėvai džiaugėsi gavę „taloną“ įsigyti sofą-lovą, kurios nei spalvos, nei konstrukcijos pasirinkti galimybės nebuvo. Visuotinio deficito laikais sklandė tokio tipo „kalambūrai“: „Ačiū partijai, tėvynei už taloną patalynei, o jei rankšluostį dar gausiu, visą amžių jai vergausiu“. Šiuo metu baldų salonuose pasirinkimas toks didelis, kad neretas pirkėjas net pasimeta.

Minkštieji baldai visada dėmesio centre. Jie turi atlikti patogios poilsio vietos funkciją, o nedideliuose butuose – ir miegamojo baldo vaidmenį. Taigi apie viską iš eilės.

Konstrukcija

Tai nematoma minkštojo baldo dalis, kuri laiko formą ir suteikia stabilumo. Labai svarbu išsiaiškinti, kokios medžiagos naudojamos rėmo ir mechanizmų tvirtinimui. Mediena, fomera, metalas – tai gerai laikančios tvirtinimo detales (medvarščius, vamzdžius, kabes ir kt.) medžiagos. Jeigu pardavėjas gali ranką prie širdies pridėjęs teigti, kad konstrukcija būtent iš šių medžiagų, reiškia tuo didžiuojasi gamintojas ir tai yra gero baldo požymis. Konstrukcijos medžiagoms šiuo atveju netinka medžio drožlių plokštė (MPD), nes joje tvirtinimo elementas laikosi blogai. Daugelis „pigiųjų“ baldų turi būtent MPD rėmą. Jį pažinti galima iš to, kad pakelti tokį baldą reikia visos šeimos pastangų (MPD apdirbama paprasčiausiai, o sveria santykinai daug). Kartais gamintojas pasinaudoja pirkėjo neišprusimu ir įperša tai, kas patogiau jam.

Vidaus kamša

Vidaus kamša – taip pat nematoma sofos dalis, kuri sukuria minkšto ir patogaus sėdėjimo efektą. Pagrindinės naudojamos medžiagos: porolonas (ne mažiau 35 kg/m³ - sėdynei, ne mažiau 25 kg/m³ - atlošui), putų poliuretanas. Kaip pagalbiniai elementai naudojami specialūs diržai, spyruoklės (gyvatukai) ant karkaso, spyruokliniai blokai skirti didesniam minkštumo efektui išgauti. Tarp kamšos ir viršutinio audinio – sluoksnis purumo efektui iš sintepono, sintetinių pūko pakaitalų. Visa tai pjūvyje atrodo kaip sumuštinis, kuriame kiekvienas sluoksnis atlieka savo rolę. Kuo daugiau gamintojas ar pardavėjas leidžia jums apžiūrėti baldo vidų, tuo daugiau šansų, kad šis baldas patikimas. Nesidžiaukite nusipirkę pačią pigiausią sofą, nes – kokia patraukli kaina bebūtų – gamintojai ir prekybininkai nedirba nuostolingai.

Užvalkalas

Užvalkalas – labiausiai matoma ir dėvima minkštojo baldo dalis, kuri specialiomis kabėmis prišaudoma prie rėmo arba užvalkalais apjungiamos pagalvės. Populiariausios medžiagų grupės: neaustinės (flokas ir kt.), austinės (veliūras, žakardai ir kt.), dirbtinės odos, natūrali oda. Prieš patekdamos pas gamintojus į kolekcijas, visos medžiagos testuojamos atsparumui, trinčiai, ugniai, blukimui ir t.t. Visa ši informacija turėtų būti pas prekybininkus. Skaičiai, apibūdinantys atsparumą trinčiai, privalo būti kuo didesni (pvz. viskozinė šenilė – 6000-10000; veliūras – 50000).

Patarimai kaip prižiūrėti

Flokas – medžiaga, gaminama priklijuojant statmenai „orientuotus“ nailono plaukelius prie austinio pagrindo. Jis atrodo panašiai kaip veliūras, čiupinėjant panašus į švelnią trumpai kirptą katę. Bėgant laikui, šis paviršius plinka gabalais, todėl laikomas neilgaamžiu. Priežiūrai negalima naudoti spiritinių ar kitų cheminių valiklių, nes jie tirpdo klijus ir toje vietoje atsiranda „plikė“.

Žakardas – daugiasluoksnis austas audinys, kuris yra tvirčiausias mechaniniam nusidėvėjimui, tačiau jis bijo tiesioginės saulės spindulių ir lengvai įgeria purvą. Nuo saulės apsaugoti gali užuolaidos ar parinkta vieta pavėsyje, o prieš purvą galima kovoti impregnuojant specialiais produktais. Kai kurie audiniai būna impregnuoti (scotchgard, teflon, trevira ir kt. ) specialiomis technologijomis, taikomomis pačios gamybos procese. Tokio audinio nerekomenduojama lyginti, nes pradings apsauginis efektas.

Natūrali oda – natūrali, „gyva“ medžiaga, kuri mėgsta 60-70% santykinį oro drėgnumą, tačiau nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, šalčio. Versta oda – ypač tepli. Šiai medžiagai prigaminta visa eilė priežiūros priemonių, kurios drėkina, maitina, impregnuoja, atnaujina, apsaugo. Pasirinkus odinį baldą, teks jam skirti dėmesio, o tinginiams jis tiesiog nerekomenduojamas.

Minkštų baldų transformacijos

Pagal virsmo iš sėdimo į gulimą baldą principą, išskiriamos šios grupės:

Knyga – įprastinis ir sovietmečio prisiminimų ir kultūros atkeliavęs sofos-lovos mechanizmas, kai lova atverčiama kaip knyga. Paprasta gaminama su patalynės dėže po sėdimuoju čiužiniu.

Klik-klak – vienas populiariausių ir pigiausių mechanizmų, kuris leidžia išskleisti sofą atlikus minimaliai judesių - pakėlus sėdimąją dalį, verčiasi atlošas, išgirstame „klik“, nuleidžiame sėdimąją dalį išgirstame „Klak“ – sofa virsta lova. Didysis nepatogumas – šio tipo baldai turi būti atitraukti 15-20 cm nuo sienos, nes transformuojantis gali pažeisti sienos apdailą. Be to, gulėjimo paviršiaus plotis niekada nebus didesnis nei 135 cm.

Išvažiuojantys mechanizmai pasižymi vienu principu – apatinė baldo dalis išvažiuoja sukurdama papildomą rėmą, ant kurio guli „užsiversti“ čiužinys arba užsidėti atlošo pagalvė. Trūkumas – gana žemas baldas, tarsi miegotumėt ant žemės.

Išlankstomas – mechanizmas „išnyra“ iš po jūsų baldo ir atsiduria tame pačiame aukštyje kaip ir sėdimoji dalis. Tuomet išlankstoma lovos konstrukcija, ant kurios klojama patalynė. Miegoti nėra ypatingai patogu, todėl kasdieniniam poilsiui netinka.

Delfinas – mechanizmas, kuris naudojamas „kampuose“. Iš po baldo ištraukus papildomą sekciją, aukščiu ji susilygina su likusiu baldu ir visas kampas tarnauja kaip dviguba lova.

Akordeonas – transformacija vyksta išlankstant čiužinį į priekį, kai atlošo dvigubas čiužinys tiesiog išsitiesia ir tampa gulimu paviršiumi. Šis mechanizmas patinka jaunimui.

Nestandartiniai transformeriai – tai solidesnių gamintojų specialiai sukuriamos keistos transformacijos, kurios pateikiamos kaip dizaino ir modernumo požymis. Neįtikėtinai keistai judantys atlošai, porankiai, sėdynės, atskiros dalys viena kitos atžvilgiu – tai konstruktorių ir dizainerių ieškojimo ir realizavimosi poligonas. Kai kurie sprendimai išties genialūs, o kai kurie sukelia paprastą klausimą: „O kam to reikia, ir dar taip sudėtingai?“

Dizainas ir transformacija

Jeigu susimąstytume, kiek kartų per metus mūsų namuose nakvoja svečiai, galėtume įvertinti, ar transformuojamas baldas mums reikalingas. Daugelis inertiškai ieško baldo su miegamu mechanizmu, tačiau tiesa yra ta, kad kuo mažiau papildomų funkcijų norime „išlaužti“ iš savo sofos, tuo stilingesnė ir išraiškingesnė ji gali būti. Kiekvienas mechanizmas reikalauja sau papildomos vietos, konstrukcijos ypatumų, o tai riboja formų įvairovę. Taigi, šiuo atveju tikrai galioja taisyklė „mažiau yra daugiau“ – mažiau mechanizmų, daugiau dizaino. Baldai su mechanizmu negali būti „pakelti“ nuo žemės ant lengvesnių kojų – jiems būtinai reikia dėžės (išskyrus akordeono, klik-klak mechanizmus). Baldai su mechanizmu turi būti tik standartinių formų ir dydžių, nes konstrukcijos matmenys priklauso nuo mechanizmų dydžių.

Tiems, kas turi didesnį butą ar namą rekomenduotume įsigyti specialias sudedamas ar pripučiamas lovas, kurios gali būti naudojamos „ekstra“ atvejais, o savo svetainės baldams leisti būti maksimaliai gražiems ir efektingiems, nes su jais jūs gyvenate kasdien, o su svečiais – kelis kartus per metus.