Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Architektai: Bourgeois / Lechasseur architects
Vieta: Kvebekas, Kanada
Sklypo plotas: 8 300 m²
Pastato plotas: 80 m²
Įgyvendinta: 2021 m.
Fotografijų autoriai: Adrien Williams + Maxime Brouillet

 

Vos keletas metrų nuo įspūdingiausių Kvebeko miesto ir jo apylinkių kraštovaizdžių galima rasti naują išskirtinį atostogų namą. Reflection (liet. Atspindys) yra Kvebeke įsikūrusių Bourgeois Lechasseur architektų darbas, perteikiantis šiuolaikinį, universalų požiūrį į išsinuomojamus atostogų namelius. Pirmiausia autoriai eksperimentavo su prabangiais Charlevoix Dômes būstais, o paskui – su šiek tiek nostalgiškais Cabin A. Reflection. Tai yra naujausias jų projektas, apimantis dviejų šiuolaikinių namelių sąveiką miške.

Į intymų santykį su gamta

Nuo pat įkūrimo 2011 m. Bourgeois / Lechasseur architects studija sulaukė dėmesio dėl kruopščiai parengtų komercinių ir privačių projektų. Architektų susižavėjimas didingais Kvebeko kraštovaizdžiais ir dramatiškomis Magdalenos salų uolomis paskatino juos nuolat ieškoti naujoviškų sprendimų, nepamirštant savo šaknų. Būtent tokį autorių požiūrį atspinti ir projektas Reflection.

Plokščiame žemės sklype netoli vieno iš populiariausių Kvebeko slidinėjimo kurortų Massif Petite-Rivière-Saint-François pastatyti du identiški nameliai. Didžiausiu iššūkiu architektams buvo įtraukti namelių svečius į intymų santykį su gamta, o ne tiesiog juos akinti stulbinančiais vaizdais. Pagrindinis dizaino tikslas, pasak Bourgeois / Lechasseur architecs komandos, – sukurti būstą, kuris beveik išnyktų tarp medžių.

Bendra atvykimo ir automobilių stovėjimo aikštelė pasiekiama neasfaltuotu keliu, sujungtu su vietiniais pėsčiųjų takais. Siekiant užtikrinti maksimalų svečių privatumą, du minimalistinio dizaino nameliai buvo pastatyti penkiasdešimties metrų atstumu vienas nuo kito. Vienas jų žvelgia į rytus, o kitas – į vakarus. Ryškiausias jų architektūrinis bruožas – visiškai įstiklintas veidrodinis fasadas miško fone. Tamsintos medinės juostos dengia kitus tris fasadus, sustiprindamos įsiliejimo tarp šalia esančių medžių pojūtį.

Ištrinamos interjero ir eksterjero ribos

Šiek tiek į vidų įstumti įėjimai į abu namelius, esantys kiekvieno jų šone, pertraukia fasadų vientisumą. Šis žingsnis būdingas Bourgeois / Lechasseur specialistams, nes jiems aiškiai patinka sulieti ribas tarp eksterjero ir interjero. Lauko fasaduose naudojama tamsaus medžio apdaila, regis, persikelia į vidų per visą svetainės ilgį, o viduje naudojamos šviesios pušies medienos lubos atkartojamos lauke, įėjimo zonoje. Kiekviename iki šešių asmenų apgyvendinančiame namelyje yra jauki svetainė-valgomasis su židiniu, taip pat du uždari miegamieji ir prašmatnus vonios kambarys. Negana to, svečiai gali mėgautis atpalaiduojančia lauko SPA aplinka.

Greita surenkamoji gamyba

Šiam projektui įgyvendinti Bourgeois / Lechasseur architektai nusprendė eksperimentuoti su surenkamaisiais gaminiais. Kiekvienas Reflection namelis susideda iš dviejų modulių, surinktų gamykloje dar prieš išplukdant juos į statybvietę, kur moduliai buvo sujungti tarpusavyje. Toks santykinai paprastas procesas, pasak autorių, vis dėlto sukėlė netikėtų iššūkių, įskaitant įvairias mechanines modulių jungtis. Galutinio surinkimo metu reikėjo kruopščiai koordinuoti darbus statybvietėje: čia buvo išlietos betono plokštės ir sumontuotos ilgos veidrodinės stiklo sienos.

Itin daug dėmesio buvo skirta veidrodinių fasadų apdorojimui, pirmiausia siekiant išvengti pavojingų paukščių atsitrenkimų. Atlikus analizę ir tyrimus buvo sukurtas produktas, kurį patvirtino gerai žinoma Audubon draugija ir keletas kitų paukščių apsaugos asociacijų. Žmogaus akiai beveik nepastebimi paukščius atgrasantys langų žymekliai buvo kruopščiai sumontuoti gyvenamąją erdvę dengiančių stiklų išorėje.

„Daugelio kanadiečių širdyse slypi tas nostalgiškas gamtos ilgesys, dažnai įsivaizduojamas kaip kaimiškas rąstinis namelis, pasislėpęs kažkur miške. Tačiau šiandieniniai keliautojai ieško patogumo ir poezijos. Būtent tai Reflection projektas ir suteiks svečiams,  pasinersiantiems į aplinkinį mišką“, – sako Bourgeois / Lechasseur meistrų komanda. Šios firmos darbai jau ankščiau sulaukė didelio pripažinimo dėl Est-Nord-Est – tarptautinės menininkų rezidencijos, esančios 100 kilometrų į rytus nuo Kvebeko. Vėliau architektai pastatė ir daugiau projektų visame Šárlevojaus (Charlevoix) regione, vienoje patraukliausių Kvebeko turistinių vietų, kurioje taip pat išlaikomas pagrindinis Bourgeois / Lechasseur kūrėjų dizaino principas – ryšys su supančia gamta.

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas „Centras“

#Architektūra

2022-06-07