MOBILUMAS, INOVATYVUMAS, MODERNUMAS

„Spiral“ Csanad Meszes, Vengrija, įmonė MCS3D Bt., 2010

ArchiCAD studentų konkursas, Geriausia interjero vizualizacija – Vyacheslav Stupchenko, Nacionalinis Aviacijos Universitetas, Dizaino studentas, 2010

„Aukštuminis pastatas“ ArchiCAD studentų konkursas. Geriausias aukštuminis pastatas. Korotetsky Dmitry, studentas, 2010

Darmstadtium, Wissenschafts- und Kongresszentrum Darmstadt, Germany Architects: fs-architekten Paul Schröder Architekt BDA and Chalabi architects

Modernus pasaulis kviečia keisti požiūrį į darbo organizavimą ir mobilumą. Vis daugiau žmonių dirba iš namų arba keliauja po visą pasaulį, todėl darbas internetu tampa vis aktualesnis. Dabar architektai, dirbantys su ArchiCAD, gali dirbti kartu, net ir būdami skirtinguose kontinentuose. Toks darbas tapo galimas, naudojant atnaujintą ArchiCAD Teamwork sistemą.

ArchiCAD veikimo principas paremtas BIM (Building Information Modelling – Pastato Informacinio Modelio) kūrimu, taigi projektuojamas pastatas nėra braižomas, jis yra statomas virtualioje erdvėje, tuo pat metu kuriant 3D planus, pjūvius, ir netgi projektinė dokumentacija kuriama keliais pelės spragtelėjimais. ArchiCAD turi viską, ko gali prireikti architektui bet kuriame projektavimo proceso etape. Naudodami tą patį failą – integruotą virtualaus pastato 3D modelį – galite atlikti bet kokio profilio studijas, suskirstydami objektą pagal zonas, sukurdami įvairias 3D elementų grupes, paruošdami pilną statybinių brėžinių dokumentaciją, kur, keičiantis masteliui, kinta ir jų detalumas, tuo pačiu sukurdami medžiagų, durų, langų bei kitų statybinių elementų specifikacijų sąrašus, pjūvių bei fasadų brėžinius, 3D pjūvių vaizdus, fotorealistinius vaizdus ir daugybę kitų dalykų. ArchiCAD’o virtualusis pastatas, skirtingai nuo kitų 3D modelių, yra išsamus, visą pastato informaciją talpinantis modelis.

Vis daugiau architektų atsisako 2D braižymo, kuris tapo nebeaktualus ir nebeinformatyvus, nes ne tik architektai, bet ir užsakovai nori matyti pastato pasikeitimus 3D vaizde ir realiame laike.

Siekiant geriau pristatyti projektą ir palikti kuo geresnį įspūdį užsakovams, Grap his oft sukūrė daugiau naujų įrankių projektui pristatyti. Tai tokie ArchiCAD priedai, kaip VBE (Virtual Building Explorer), kur jūs galite pasivaikščioti po virtualų pastatą. Čia jaučiatės, tarsi žaisdami virtualų žaidimą, kurį galite matyti netgi pro 3D akinius. Kitas naudingas priedas – tai ECO Designer, kur nuo pat projekto pradžios galite sužinoti namo aptarnavimo sąnaudas ir apskaičiuoti šildymo/vėsinimo sąnaudas; ši informacija ypač aktuali užsakovui bei padeda apsispręsti dėl projekto alternatyvų.

Didelis programos privalumas yra ir tai, kad ArchiCAD yra multiplatforminė sistema, kuri veikia tiek su Windows, tiek su MAC operacinėmis sistemomis.

Taip pat ši programinė įranga nestovi vietoje, o tobulėja kartu su greitai besikeičiančiu pasauliu. ArchiCAD programa kas metus tobulinama, kiekvienais metais išleidžiama nauja versija. ArchiCAD 13 šūkis buvo Teamwork – komandinis darbas. Pastato Informacinis Modeliavimas (BIM) kūrybinei grupei neretai sukelia didelių keblumų: ruošiant didelių apimčių pastatų projektus bei administruojant kolektyvo darbo eigą, projekto koordinatorius dažnai atsiduria aklavietėje. ArchiCAD 13 pristatė kompanijos GRAPGISOFT Pastato Informacinio Modeliavimo BIM tarnybinių stočių administravimo sistemą BIM Server™ – pirmąjį tokio tipo sprendimą komandinio darbo srityje. Delta Server ™ technologija leidžia sumažinti kompiuterinių tinklų apkrovą bei padidinti duomenų apsikeitimo spartą ne tik vidiniame tinkle (Network), bet ir per internetą. Pavieniai architektai turi galimybę jungtis į laikinas grupes bendram projektui atlikti. Be to, stambios projektavimo įmonės gali pritraukti „papildomų jėgų“ laikinam darbui ir taip sutaupyti lėšų neįsigyjant papildomos įrangos dėl momentinio darbo krūvio padidėjimo.

Stambūs objektai reikalauja ir glaudaus visų projektavimo stadijų ryšio, o architektai atlieka pagrindinį vaidmenį koordinuojant visus projektavimo etapus. Šių metų ArchiCAD 14 versijos šūkis yra OPEN Design Collaboration, šioje versijoje akcentuojamas bendradarbiavimas, pasitelkiant IFC technologiją. Architektai, konstruktoriai ir inžinieriai gali nesijaudinti dėl formatų ir programinės įrangos nesuderinamumo, ArchiCAD’as atviras visiems. ArchiCAD 14 kreipia IFC technologiją į visavertę darbo eigos sprendimų priemonę, kuri leidžia sklandžiai bendradarbiauti su inžinieriais, nepriklausomai nuo jų darbo priemonių (naudojamų programų) ir

specifikos. Šis „atviras“ požiūris į bendradarbiavimą tarp skirtingų projektavimo sričių gerokai praplečia projektuotojų galimybes integruotam projekto pristatymui, todėl projektas pateikiamas daug greičiau, o koordinuojant sumažėja ir klaidų tikimybė.

ArchiCAD yra atviras ne tik profesionalams, bet ir studentams, dėstytojams bei mokymo įstaigoms. Studentai bei dėstytojai gali nemokamai gauti naujausią programos versiją, apsilankę www.designsolutions.lt bei užsiregistravę www.myarchicad.com puslapiuose. Tuo tarpu mokymo įstaigos turi galimybę nemokamai gauti neriboto darbo vietų skaičiaus akademinę ArchiCAD licenciją.

ArchiCAD programa buvo kuriama ir yra tobulinama atsižvelgiant į vartotojų nuomonę, įskaitant tiek pavienius architektus, tiek stambius architektūrinius biurus su šimtais CAD vartotojų, kurių projektai apima nuo paprastų vasarnamių iki pramoninių bei visuomeninių kompleksų. Kompanijos GRAPHISOFT inovacinė inžinerija užtikrina, jog ArchiCAD bet kokiu atveju lieka lengvai suprantama ir įsisavinama programa, kad ir kokie galingi būtų jos instrumentai. ArchiCAD’o darbalaukis leidžia greitai ir nesunkiai pasiekti naudojimo aukštumas. Patirtis rodo, kad vidutinis vartotojas gali pradėti produktyviai dirbti šia programa jau po savaitės pratybų.

Virš tūkstančio platintojų daugiau nei 80-yje pasaulio šalių užtikrina geriausią aprūpinimą GRAPHISOFT produktais tarp kitų CAD platintojų ir visuomet suteiks Jums puikų aptarnavimą, kur Jūs bebūtumėte. Kompanijos GRAPHISOFT ir jos atstovų parama – darbo programa, apmokymai ir patarimai – užtikrins Jūsų kompanijos sėkmingą darbą!

 

 Architektų atsiliepimai:

 

 
 Eglė Švedaitė, VDA studentė

 

 

 

Eglė Švedaitė, VDA studentė

 

 

 

 

Indrė Motiejūnaitė, UAB ARCHIDATA architektė

„Paskaitų metu išvydusi ArchiCAD galimybes, noriai pradėjau naudotis ja paskaitų metu, dirbdama prie projektų, ruošdama kursinius darbus bei kitas užduotis. Tai tapo vienu mano iš pagrindinių užduočių atlikimo įrankių. Ruošiantis paskaitoms, tenka išbandyti daugybę vieno ar kito projekto variantų, ir man patinka ArchiCAD lankstumas, atliekant pataisymus. Medžiagų panaudojimas padeda patikrinti mano sumanymų tinkamumą. Programa labai padeda pajusti erdvinį tūrį, o ir erdvinių objektų projektavimas palengvinamas braižant 2D bei stebint kartu iškeliamas ir 3D projekcijas. Užtenka vienos programos rengiant planus, išklotines, detales, vizualizacijas ir trimačius objektus – kas ir yra architektų bei interjero dizainerių kasdienė duona pateikiant darbus užsakovui ar pristatant savo idėjas dėstytojui.“

 

„Jau trejus metus dirbu ArchiCAD programa. Programa suteikia galimybę kurti trimatį statinio modelį, naudojant pagrindinius elementus – sienas, perdangas, šlaitinius stogus, langus, duris, laiptus ir kt. Elementus galima rinktis iš programos bibliotekos siūlomų variantų, pagal poreikį keičiant jų formą, proporcijas, matmenis. Patogu tai, kad programa automatiškai generuoja pastato pjūvius, fasadus, išklotines. Koreguojant trimatį statinio modelį, projekcijos automatiškai atnaujinamos. Projekcijas galime versti 2D brėžiniais, juos koreguoti dvimatėje erdvėje ir paruošti leidimui. Baigiamajame projekto rengimo etape mūsų – projektuotojų – darbą palengvina programos galimybė generuoti pastato patalpų eksplikacijas (skaičiuojami ir sumuojami patalpų plotai), langų, durų specifikacijas. Koreguojant 3D modelį, šie duomenys atnaujinami.“

 

Teksto autorė architektė Aleksandra Ščava