Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Oficialus projekto pavadinimas: INFINIT
Architektai: Studio Reaktor
Vieta: Praha, Čekija
Plotas: 1 400 m
Įgyvendinta: 2021 m.
Fotografijos: BoysPlayNice

 

Architektų Jakubo Heidlerio ir Jano Kačerio įkurta Čekijos architektūros studija Studio Reaktor suprojektavo sveikatingumo parką Senograbio (Senohraby) mieste, Čekijoje, kuris kviečia lankytojus atsipalaiduoti glaudžiai bendraujant su gamta. Pasak autorių, projekto konceptas remiasi tuo, kad dizainas ir aplinkinis kraštovaizdis palaiko nuolatinį glaudų dialogą. Šiuolaikiniam skubančiam žmogui suteikiama galimybė pasisemti tikrai unikalios patirties. 

Visai netoli Sazavos upės vingių, miško apsuptyje, iškilo visiškai naujos struktūros sodas, skirtas suteikti viešbučio, kuriam jis priklauso, svečiams gilaus poilsio ir ramybės būseną. INFINIT’s Wellness in a Magical Garden pasiekiamas per daug tamsių koridorių – pagrindinė mintis yra keliauti per įvairius tamsius praėjimus ir skirtingus sveikatingumo kambarius, kurie pamažu ruošia pasivaikščiojimo pabaigoje laukiančiai kulminacijai: mistiškam sveikatingumo sodui.  Iš rūsio tamsos patenkama į šviesų gamtos grožį, kur ramioje aplinkoje klesti augalija, vėjas ir vanduo. Kaip aiškina studijos įkūrėjai architektai Jakubas Heidleris ir Janas Kačeris: „Į sodą patenkama tamsiais viešbučio rūsio koridoriais. Šiuose koridoriuose yra vietos sveikatingumo centro pagalbinėms patalpoms, per jas eidami svečiai taip pat ruošiasi potyriams, kurie laukia kitame gale. Nes kai žmonės pagaliau nukeliauja į sodą, jiems atsiveria netikėta erdvė, visai kitokia, nei jie gali tikėtis. Erdvė, išsiskirianti svajinga atmosfera, būdinga vietai, skirtai atsipalaiduoti.“ Tai – tiesioginis architektų kruopštaus darbo rezultatas.

Sode stūksančios penkios nedidelės architektūrinės struktūros suteikia įtraukiančių potyrių. Jos sukurtos tam, kad svečiai galėtų pasimėgauti poilsiu. Įrengti paslaptingi kaitinimo kambariai – pirtys, kurių kiekviena turi savo dizainą ir išsiskiria skirtingais aromatais, muzika ir temperatūra – nuo klasikinės suomiškos iki žolelių ar medaus, įskaitant tepidariumą ir poilsio kambarį. Tuo tarpu sodo kraštovaizdis seka visur. Einant takais į įvairias gydymo procedūras, lankytojus supa nuostabi gamta su vešlia augalija. Kalnų pušys, aukšta žolė ir natūrali flora sukuria idilišką sveikatinimo aplinką. „Kitaip tariant, Infinite Sen galėtume apibrėžti kaip nedidelį kaimelį parke, kuriam būdinga magiška atmosfera“, – dėsto Studio Reaktor architektai.

Nedidelis sode tyvuliuojantis ežeras projekte vaidina pagrindinį vaidmenį. Ežeras yra tikrasis intervencijos taškas, apsuptas įvairių tipų pirčių, poilsio zonų ir oranžerijos, kur iš šviesių šulinių kabo vešlūs paparčiai, o fasadą puošia vijokliniai augalai su gultais ir sėdimosiomis vietomis baro zonoje. Lauko poilsio zona kviečia svečius mėgautis sodu iš patogių krėslų, o bare kasdien ruošiami švieži ir sveiki užkandžiai.

Ši išskirtinė Čekijoje suprojektuota erdvė buvo sukurta naudojant natūralias medžiaga, padedančias išlaikyti organišką išvaizdą. Čia atvykusieji tampa gamtos dalimi, o gamta yra dizaino dalis. Pastatai ir išorinis pasaulis egzistuoja darnoje vienas su kitu. Atskiri elementai, kuriuose yra įvairių pirčių, padengti medžio dailylentėmis, kurios matomos ir šių struktūrų interjere. Nors pagrindinė architektų pasirinkta medžiaga yra pirčių statybai naudojama mediena, interjero žaismingumą kuria ir svečių patirtį paįvairina įvairūs kvapai, temperatūra ir muzika. Išskirtiniausi dekoro elementai ir puošmenos panaudoti apeiginėje pirtyje, kuri naudojama kolektyvinei patirčiai ir ritualams. Atsivėsinimui įrengta netaisyklingos formos plokštėmis dengta spindinčių akmenų zona, kurioje yra ir pirties šeimininkų patalpa.

Studio Reaktor architektai Senohraby pirčių pasaulį suvokia kaip svajingą labirintą sode, kelionę į atsipalaidavimą. Remiantis šia idėja, sodo kraštovaizdis nusėtas takeliais ir slėptuvėmis. Aukštoje žolėje ir kalninėse pušyse paslėptos lemputės žymi svarbias vietas, o metalinių runų formos dekoro elementai padeda orientuotis svečiams, traukia akį ir kviečia žvilgtelėti į pirtis. Įvairaus pločio medinės dailylentės sustiprina intymumo ir privatumo jausmą ten, kur reikia, todėl svečiai gali atrasti savo ramybės pasaulį – Infinit Sen. 

INFINIT’s Wellness in a Magical Garden – ideali vieta pasprukti nuo šiuolaikinių miestų šurmulio ir atrasti tą ypač reikalingą poilsį. Tai unikalus dizainas, leidžiantis pamiršti kasdienius rūpesčius. Dėl tikslingai įgyvendintų architektūrinių ir urbanistinių sprendimų, galima sakyti, kad tai yra sveikatingumo vieta ne tik čia atvykstantiems žmonėms, bet ir aplinkui esančiam gamtos pasauliui. 

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas „Centras“

#Architektūra

2022-08-02