Moterų duetas nuskynė Pritzkerio premiją

 

2020-aisiais prestižiškiausią architektūros srities laimėjimą – Pritzkerio premiją – užtarnautai nukovė energingas airiškasis moterų duetas – Yvonne Farrell ir Shelley McNamara (studija Grafton Architects) – kartu dirbantis jau daugiau nei keturis dešimtmečius! Architekčių projektai pasižymi atsakingu požiūriu į vietos kontekstą, poveikį bendruomenės gyvenimui, todėl jautrūs aplinkai sprendimai ir atlikti jų darbai kuo toliau, tuo dažniau patenka į svarbių architektūros apdovanojimų laureatų ratą.

 


Yvonne Farrell ir Shelley McNamara studiją įkūrė dar 1978 m. Dubline, Airijoje. Nemažai projektų įgyvendinta savame krašte, tačiau duetas imasi darbų ir kitose šalyse. Per daugybę metų atsakingo ir kruopštaus darbo moterys tapo žinomos visame pasaulyje ne tik dėl pačios specialybės, bet ir dėl architektūros bei bendruomenės santykio išmanymo, specifinės proceso eigos. Grafton Architects įgyvendino projektų Peru, Italijoje, UK, Prancūzijoje, na ir, žinoma, gimtojoje Airijoje.

Dar nuo 2003-ųjų architektės pradėjo skinti laurus įvairiuose konkursuose, 2012 m. Venecijos bienalėje šis duetas laimėjo Sidabrinį liūtą, 2015m. gavo žinomą Mies van der Rohe apdovanojimą, dar nuo 2013 m. būdavo pripažįstamos įvairiose konkurso RIBA kategorijose, o šiemet taip pat pelnė auksinį RIBA’os medalį! Pritzkerio prizo laimėtojams tradiciškai įteikiamas bronzinis medalis, 100 000 piniginė premija ir didžiulė garbė.

 

 


Per architektūros istoriją Pritzkerio premijas yra gavusios vos trys garsios architektės: Zaha Hadid, Kazuyo Sejima (su Ryue Nishizawa) bei Carme Pigem (su Rafaeliu Aranda ir Ramónu Vilalta). 

Pritzkerio premijos žiuri komisijos narių nuomone, laimėtojų „mastelio ir proporcijų pojūtis padeda joms suformuoti intymias erdves net gana sudėtingomis sąlygomis nesvetingoje, atšiaurioje aplinkoje“.

Daugiau nuotraukų:

      

Žurnalas Centras