Tekstas Kristinos Noreikienės
Nuotraukos LONO

„Prisiminkite tylą salėje, prieš prasidedant koncertui. Tą akimirką pranyksta kasdienybės rūpesčiai, ir jūs panyrate į garsų jūrą. Ar ši akimirka jums nepanaši į jausmą prieš užmiegant?“ – rašoma įmonės LONAS kataloge, pristatančiame atnaujintą muzikinę lovų kolekciją. Ją kuriant ir atnaujinant daug prisidėjo dizainerė Rasa Balaišė. Kūrėją kalbiname apie tai, kaip prasidėjo ir tebesitęsia jos ir jau daugiau nei 25-erius sėkmingos veiklos metus skaičiuojančios įmonės bendradarbiavimas ir kuo ypatinga atnaujinta muzikinė LONO lovų kolekcija, kurios visi komponentai turi muzikinius pavadinimus ir dera tarpusavyje lyg vieno instrumento stygos.

Kada ir nuo ko prasidėjo Jūsų bendradarbiavimas su LONU ir kaip jis palaipsniui peraugo į muzikinės lovų kolekcijos kūrimą bei atnaujinimą?

Glaudus bendradarbiavimas su LONU prasidėjo prieš pustrečių metų, kai atėjo metas atnaujinti čiužinių kolekciją. Šioje srityje atrasti kažką savita ir nauja – nemenkas iššūkis. Pradėjau nuo autorinio audinio dizaino. Taip besigilindama į miegamojo baldų temą įgijau patirties ir žinių, o, atnaujinus čiužinių kolekciją, natūraliai kilo poreikis kilstelėti ir pačių lovų „kartelę“.

Kokios svarbiausios užduotys Jums buvo keliamos?

Viena iš pagrindinių užduočių dirbant su projektais LONUI buvo išlaikyti tradicijos tęstinumą – išanalizuoti esamas kolekcijas, atrasti jų pliusus bei minusus ir, išsaugant laiko patikrintus veiksnius, subtiliai įterpti kažką naujo. Taip pat sutarėme koncentruotis į kokybę, o ne kiekybę.

Kas sudaro naująją lovų kolekciją ir kokie esminiai pokyčiai joje atsispindi?

Naujoji lovų kolekcija pasižymi gerokai platesniu galvūgalių aukščių diapazonu, praplėsta praktiškų ir kasdienybę patogesnę darančių aksesuarų bei audinių pasiūla. Analizuodama buvusią kolekciją, kurią sudarė dešimties skirtingų lovų asortimentas, pastebėjau, kad čia dominuoja labai panašių aukščių galvūgaliai (100–115 cm). Žinodama, kad užsakovų poreikiai neretai „peržengia“ šias ribas, nusprendžiau siūlomų aukščių diapazoną praplėsti nuo 80 iki 140 cm. O ieškodami būdų, kaip lanksčiai prisitaikyti prie įvairiausių poreikių, sukūrėme modulinę sistemą „Jazz“. Tiek buvusioje, tiek ir atnaujintoje kolekcijoje išliko tas pats lovų kiekis – dešimt, tačiau galimybės kiekvienam susikurti kažką individualaus ir tinkamo įvairiausios stilistikos interjerams labai prasiplėtė.

Pagrindinės muzikinės lovų kolekcijos naujienos – „Opera“, „Rondo“ ir „Jazz“. Kuo jos išskirtinės?

Šios trys lovos – tai visiškai nauji projektai, dėl kurių kolekcijoje atsirado charakteringiau išreikštų gabaritų įvairovė. Aukščiausio galvūgalio lova „Opera“ išsiskiria dar ir tuo, kad vertikaliomis įsiuvų linijomis čia atkartojama tam tikrų proporcijų ritmika, įkvėpta mūsų senųjų skersadryžių audinių. „Rondo“ – tarytum kontrastas „Operai“, nes tai – lova itin žemu galvūgaliu. Šiam modeliui būdingi suapvalinti tūriai ir minkštumą pabrėžiantys vertikalūs dirželiai. Naujoji modulių sistema „Jazz“, kurioje galvūgaliai komponuojami iš modulinių kvadratų, taip pat darniai įsiliejo į jau esamą kolekcijos visumą. Ši modulių sistema turi beribes tarpusavio derinimo galimybes ir leidžia lanksčiai bei kūrybiškai susikomplektuoti norimą galvūgalį – nuo paties minimalistiškiausio iki architektūriškai integruoto interjero sprendimo.

Kokie audiniai naudoti naujojoje kolekcijoje? Žinia, dalies jų ornamentika įkvėpta tradicinių lietuviškų raštų.

Audinys LONO muzikinėje lovų kolekcijoje yra ypač svarbus komponentas – visi modeliai išsiskiria tekstiliniais paviršiais. Konkretus audinys, parinktas tam pačiam lovos modeliui, gali stipriai nulemti galutinį rezultatą, sukurti skirtingą charakterį. Dėl to norėjosi sukomplektuoti audinių pasiūlą, turinčią tiek plačią spalvų paletę, tiek pluošto sudėties įvairovę. Ne mažiau svarbus buvo praktiškumas. Norėjau parinkti patvarius, lengvai valomus audinius, ilgai išlaikančius estetines savybes. Todėl pasiūlą papildė net augintinių nagams atsparios medžiagos. Taip pat jau keletą metų vis didesnio dėmesio sulaukia ir senųjų lietuviškų audinių raštų įkvėpti gobelenai. Todėl ši kolekcija buvo papildyta, praplėsta spalvinė gama.

Kolekcija papildyta ir įvairiais priedais: skirtingomis lovų kojelėmis, kišenėmis, spintelėmis, miego zonos apšvietimo galimybėmis...

Lovos charakteriui, jos stilistikai daug įtakos turi ne tik audinys, jo spalva, tekstūra, gabaritai, bet ir, tarkime, skirtingos kojelės. Todėl buvęs vienas neutralus kojelių modelis atnaujintoje kolekcijoje papildytas trimis skirtingo aukščio medinėmis arba metalinėmis kojelėmis.

Kadangi dizainerio misija – pagerinti gyvenimo kokybę tiek estetiškai, tiek funkciškai, neretai tenka atspėti žmonių lūkesčius, pastebėti potencialias problemas ir jas išspręsti. Šiuo atveju buvo svarbu išspręsti nesudėtingo tvarkos palaikymo ir patogaus apšvietimo klausimus. Taip sukurtos uždaros spintelės „Nata“, kurių paviršius dengtas tekstile. Tai suteikia galimybę nesudėtingai derinti papildomus baldus prie pasirinkto lovų gobeleno.

Smulkiems daiktams laikyti bus pasiūlytos mobilios tekstilinės kišenės. Neatsiejama kolekcijos dalimi jau tapo pačių įvairiausių matmenų dekoratyvinės ir funkcinės pagalvės. Be to, atnaujintoje kolekcijoje bus galimi du miego zonos apšvietimo variantai – prie galvūgalio montuojami lankstūs šviestuvėliai ir lovos apačioje įrengiamas jutiklinis LED apšvietimas.

Kaip naujojoje kolekcijoje atsispindi muzikos tema?

Ši tema LONO gaminių kolekcijose atsirado neatsitiktinai. Tikriausiai kitaip ir būti negalėjo, nes įmonės steigėjui Kazimierui Jakučiui bei visai šiame šeimos versle dirbančiai šeimai muzika yra neatsiejama gyvenimo dalis. „Net nuolat skubant, lekiant muzika visuomet šalia. Ji įkvepia, ramina ir leidžia pabėgti nuo kasdienybės rūpesčių. Būtent tokių pojūčių linkima ir ilsintis ant naujųjų LONO lovų“, – teigia K. Jakutis. O ir pati muzikos tema plati ir neišsemiama: tiek terminų, tiek žanrų, tiek asociacijų prasme. Muzikiniai pavadinimai lovoms duoti asociatyviai, ieškant tinkamiausio sąskambio tarp pavadinimo ir vizualios baldo išraiškos.

Svarbus paskutinis akcentas

Šiais laikais gausi pasiūla vis dažniau asocijuojasi su varginančiomis tinkamiausio varianto paieškomis. Apsisprendimą palengvins vienoda visų LONO muzikinės kolekcijos lovų modelių kaina: galėsite išsirinkti ne ekonomišką kompromisinį, o išties labiausiai patinkantį variantą. Galutinę kainą lems tik konkrečių aksesuarų ar skirtingų kainų kategorijų audinių pasirinkimas. Todėl nuo šiol jūsų miegamasis bus toks, kokio norite, o ne kokį galite turėti.

Nuotraukos:


Daugiau informacijos lonas.lt

Žurnalas „Centras“