Projekto autorius: Espen Surnevik
Užsakovas: PAN-tretopphytter
Vieta: Jesosenas (Gjesåsen), Norvegija

Įgyvendinta: 2018 m.
Plotas: 40 m²
Tekstas: Gintautės Kisieliūtės
Fotografijų autorius: Rasmus Norlander, Espen Surnevik, Maren Hansen

Nuomojami originalūs nameliai ant pastolių – tai pirmieji projekto PAN-cabin prototipai, kuriuos užsakė milžiniško Norvegijos miškų ploto savininkai. Kadangi teritorija driekiasi pasienio ruože, ji vadinama Finnskogen (liet. suomiški miškai). Kol kas pastatyti du nameliai, bet planuojama dar dviejų statyba. Vidaus plotas siekia apie 40 m², bendras patalpų aukštis – 5,4 m. Antresolėje įrengta miego zona, joje stovi dvigulė lova, o apačioje galima suguldyti dar 4 žmones. Sienose paslėptos papildomos miego vietos gali būti atveriamos tik prireikus.

Namukai turi savarankišką elektros ir vandentiekio sistemą, šildymą. Pilnavertiškai veikiantis vonios kambarys su dušu leidžia jaustis komfortiškai, o pro didžiulius langus galima grožėtis medžių viršūnėmis ir stebėti miško gyvenimą visose patalpose. Elegantiška juoda virtuvė – ryškiausias interjero akcentas, tačiau visur vyrauja papildantys juodi grafiniai elementai: turėklų tinklas, ranktūriai, sulankstomųjų lovų kraštai, šviestuvai, langų rėmai, rankenos, jungikliai. Fasadas, stogo čerpės ir pastoliai – taip pat juodi. Žiemos metu ant tamsių išorinių paviršių išryškėja sniego sukurtas piešinys, tad namelis tarsi susilieja su aplinka ir tampa vos pastebimas.

Pagrindine namelio konstrukcine medžiaga pasirinktas plienas: dėl jo būstas kybo net 6 m aukštyje. Apdailai naudojamas juodas oksiduotas cinkas ir juodas plienas. Konstrukcijų matmenys, skersmuo ir tvirtumas skiriasi – atlikus bandymus, buvo išrinktas geriausias variantas, apgalvota kiekviena detalė jos funkcija, taip pat atsižvelgta ir į estetinį vaizdą. Vidaus apdaila – pušies mediena, o tekstilės gaminiai buvo pagaminti iš vietinės vilnos. Interjerui daug dėmesio neskiriama, nes siekta sukurti kuo funkcionalesnį, ergonomiškesnį miško namelį, kurio grožio epicentru taptų vaizdas pro langus. O štai išorinė stilistika pavergia žavesiu. Moderni namelio ant vištos kojos versija atrodo itin intriguojančiai, o paslaptingumo suteikia atoki sraigtinių laiptų laiptinė tinklinėmis „sienomis“, kurią su namu jungia lieptelis. Lieptelį galima naudoti ir kaip balkoną.

Architekto Espeno Surneviko projektams būdingas norvegiškų tradicijų puoselėjimas ir tikėjimas, jog vietovaizdis ir kultūra suteikia didžiulių galimybių augti architektūros potencialui. Apibūdindamas PAN-cabin, autorius džiaugiasi rezultatu, tinkamu įvairiam landšafto kontekstui. Anot jo, tokį namelį galima būtų pritaikyti tiek Sacharos dykumoje, tiek Andų kalnuose. Toks architektūrinis rezultatas pasiektas konstrukcijas ir struktūras pateikiant kūrybiškai, meniškai ir sužadinant žmogaus emocijas, nostalgiškus jausmus. Panašūs projektai pasiseka ne dėl stilistikos, o gebėjimo prisitaikyti prie unikalių poreikių, susijusių su vietine gamta, klimatu, medžiagomis. To visuma sukuria klientus ir svečius džiuginančią pojūčių dermę, kuri įkvepia ir primena, jog paprastumas ir aiškumas kartais kur kas stipriau paliečia širdyje nešiotus jausmus.

Nuotraukų galerija:

Žurnalas „Centras“

#Architektūra

2019-09-09