Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Architektai: „Palette Architecture LLC“
Kraštovaizdžio dizainas: „Isobel Herbold Design“
Vieta: Bruklinas, Niujorkas, JAV
Įgyvendinta: 2018 m.
Fotografijos: Emily Gilbert

 „Palette Architecture“, įmonė, kuri orientuojasi į tvarios aplinkos kūrimą ir kokybiškesnę šiuolaikinio gyvenimo kasdienybę, pristatė „CUBE | House“ projektą. Niujorke, istoriniame rudų plytų Bruklino peizaže iškilo nauji išskirtinės stilistikos tūriai. 

Architektūros studijos partneriai susivienijo ir įkūrė firmą „Palette Architecture“, vedami bendros misijos – sukurti fizines erdves, kurios pagerintų ir praturtintų kasdienį žmonių gyvenimą. Kūrybinis įmonės procesas skatina dialogą su klientais, konsultantais ir statybininkais, ragina kurti atsakingesnę ir humaniškesnę aplinką. Tai atspindi ir naujas jų įgyvendintas projektas – „CUBE | House“.

XX a. pabaigos itališko stiliaus namui prireikė atnaujinimo. Ankstesniems savininkams pašalinus originalias detales, pertvaras ir medžiagas, pastato dvasia ir identitetas tapo nebeaiškūs. Projektavimo užduotyje, kurią gavo architektai, buvo raginama prikelti originalų namo charakterį ir tuo pat metu sukurti šiuolaikinius ryšius su pastato ir Bruklino rajono istorija ir gamta.

Peteris Milleris, „Palette Architecture“ partneris sako, kad, atsižvelgiant į projektavo užduotį, jų komandos architektūrinis požiūris buvo dvejopas. „Mes tarsi sukūrėme pastato istorijos ir detalių slenkstį, iškaldami 5 metrų kvadratinę skylę namo gale, kuri pereina į šiuolaikinį dizainą kubo formos priestate, esančiame galiniame kieme“, – pasakoja architektas. 

Atvėrus galinę namo sieną, atsiskleidžia kontrastingos namo aukštų savybės. Nors viršutiniame aukšte išlikę daug originalių pastato detalių, apatiniame aukšte – ne. Apatiniame lygmenyje plonas metalinis karkasas įrėmina angą, paryškindamas kontrastą, atviros pastato ir priestato erdvės susijungia į vieną.  Viršutiniame aukšte įrengta stiklinė pertvara, kuri suteikia subtilų šydą tradiciniam viršutinių aukštų charakteriui. Remiantis XIX a. Bruklino statybos tradicijomis, stiklinė siena tampa porėtu slenksčiu tarp seno ir naujo.

Naujasis kubo formos tūris yra minimaliai dekoruotas dvigubo aukščio priestatas. Jis skiriasi nuo viršutinių aukštų, nes jame nėra jokių pertvarų. Nedidelių virtuvės spintelių pratęsimas, elegantiškos, pagal užsakymą pagamintos eglutės rašto grindys ir plonos šviestuvų linijos sukuria harmoningą ir minimalistinę šios erdvės estetiką. Pagalbines funkcijas atliekančios zonos, kaip antai sandėliukas, rūsys ir vyno saugykla, neišdarko erdvės harmonijos, o tikslingai užpildo ją vakariniame virtuvės pakraštyje.

Galinėje kubo pusėje įrengtos ketverios durys ir stiklo siena, nukreipta į vidinį kiemą ir už jo plytinčius sodus. Tarp vietinių žolių ir krūmų buvo sukurtos kelios paslėptos sėdėjimo vietos, taip pat terasa pramogoms. 

„Kubo forma leidžia įrengti įvairias lauko erdves, o kruopščiai suprojektuotos angos pabrėžia ryšį su gamta, – aiškina architektas P. Milleris. – Pavyzdžiui, kubo viršuje įtaisytas didelis, asimetriškas stoglangis, kuris suteikia apčiuopiamą ryšį su išorine aplinka, todėl gyventojai gali stebėti oro ir paros meto pokyčius iš vidaus. Stoglangis taip pat sukuria vizualų ryšį tarp stogo terasos ir viduje esančių žmonių. 

Priešingai nei apatiniuose aukštuose, viršutiniai lygiai yra labiau atskirti ir kompleksiškesni savo funkcijomis. Pirmame aukšte svečiai pasitinkami atviroje, tačiau oficialioje svetainėje. Didžiulės durys atsiveria į biblioteką. Unikali itališka apdaila, lipdiniai ant sienų ir spalvos išskiria biblioteką bei svetainę ir tuo pat metu atkuria tikrą originalaus pastato charakterio pojūtį. Iš prieškambario į intymesnį antrą aukštą veda atnaujinti mediniai laiptai. Laiptų viršuje įrengtas asmeninis darbo kambarys, papuoštas knygų lentynomis ir stiklinėmis durimis, kurios veda į stogo terasą. Iš jos atsiveria kerintis vaizdas į sodą. Antrame aukšte taip pat yra pagrindinis miegamasis, kuriame jaukiai rusena židinys, atnaujinta miegamojo niša ir marmuru dengtas vonios kambarys. Trečiame aukšte yra pora miegamųjų ir vonios kambarių, kiekvienas su unikaliomis sienų dangomis, armatūra ir apšvietimu.

„Tradicinės, puošnios viršutinių aukštų detalės prieštarauja paprastoms, minimalistinėms kiemo detalėms apatiniame aukšte, – apibendrina Peteris Milleris. – Tačiau kubas juos harmonizuoja ir tarpininkauja kuriant interjero ir kraštovaizdžio sąveiką.“

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas „Centras“

#Architektūra

2022-09-16