NT paskirtis (nuotr. Pexels, Ketut Subiyanto)

Planuojate įsigyti nekilnojamąjį turtą (NT)? Nepriklausomai nuo to, ar jo ieškote gyventi ar kitoms veikloms vykdyti, vienas pirmųjų dalykų, kuriuos turite išsiaiškinti, – kokia planuojamo įsigyti NT paskirtis. Būtent oficialiuose dokumentuose įrašyta paskirtis nurodo NT naudojimo tikslą. Tai gali būti gyvenimui, ūkinei komercinei veiklai ar kitoms veikloms vykdyti skirtos patalpos. Kokios yra esminės jų paskirties grupės ir kodėl taip svarbu jas žinoti?

Apie 2 pagrindines pastatų paskirties grupes

Yra dvi pagrindinės pastatų grupės, į kurias šie skirstomi pagal naudojimosi paskirtį. Tai yra gyvenamosios ir negyvenamosios patalpos. Kaip jau galima suprasti iš pavadinimų, pirmoji grupė skirta besidairantiems gyvenamųjų patalpų, o štai antros grupės pastatai skirti įvairioms kitoms veikloms. 

Būtent negyvenamosios paskirties pastatai, kurie dar turi skirtingus pogrupius, dažnam kelia daugiau klausimų. Kokie galimi negyvenamosios paskirties pastatų pogrupiai? Tai gali būti, pavyzdžiui:

• maitinimo;

• transporto;

• prekybos;

• sporto;

• kultūros ir kt.

Įprastai, tokie pastatai priskiriami prie tam tikros paskirties pogrupio, jeigu jo visas bendrasis plotas arba didžiausioji jo dalis naudojama tai paskirčiai. Klausiate, o kaip tai atvejais, kai pastate yra įvairiausių paskirčių patalpos? Pavyzdžiui, prekybos centras, kuriame įsikuria tiek įvairios parduotuvės, tiek kavinės, sporto klubai, kino teatrai ir pan.? Tokiais atvejais komercinio objekto paskirtis priklausys nuo to, kurios grupės patalpų suminis bendrasis plotas yra didžiausias.

Kodėl svarbu ne tik aiškiai suvokti pastato paskirtį, bet ir paisyti su šia siejamų reikalavimų?

Svarbu suvokti, kad pastatai pagal tam tikras paskirtis yra skirstomi ne be reikalo. Statybų teisė šias apibrėžia tam, kad būtų galima kurti aiškią teisinę sistemą ir apsaugoti tiek gyventi, tiek vystyti verslą patalpas įsigyjančiųjų interesus. Iš esmės, pastato paskirtis lemia savininkų teises ir pareigas naudojantis patalpomis. 

Keli esminiai aspektai, kuriuos svarbu žinoti ir kurie parodo, kodėl svarbu suprasti planuojamo įsigyti NT paskirtį ir su šia siejamus reikalavimus:

• Skirtingos paskirties ir, jei toks yra, paskirties pogrupio NT yra taikomi skirtingi saugos, sveikatos ir kt. reikalavimai. Pavyzdžiui, dėl apsaugos nuo triukšmo, gaisrinės saugos, automobilio stovėjimo vietų skaičiaus ir kitų aspektų.

• Pagal patalpų paskirtį yra numatytos ir veiklos, kuriomis galima jose užsiimti. Pavyzdžiui, kaimo turizmo sodybos ir kempingų pastatai būtų priskiriami poilsio paskirčiai, o štai kino teatrai ar parodų centrai įkuriami kultūros paskirties grupei priskiriamose patalpose.

• NT paskirtis gali lemti ir kitas jo savininkams svarbias aplinkybes, tokias kaip mokesčiai. Esate fizinis asmuo, planuojantis įsigyti mokslo, poilsio, ūkio ar garažų paskirties NT? Arba, pavyzdžiui, fermą? Tuomet svarbu pasidomėti ir NT mokesčio lengvatos galimybėmis (iki tam tikros statinių ir inžinerinių statinių bendros vertės).

Kas bus, jei pažeisite įstatymo numatytą tvarką? Įstatymuose yra numatytos ir tam tikro dydžio baudos tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims. Tiesa, jei fiziniams asmenims numatyta bauda siekia iki 1500 Eur, juridiniams asmenims gali tekti pakloti net iki 7240 Eur.

Kaip ir daugelyje kitų teisės sričių, statybų teisėje šiuo klausimu taip pat yra išimčių. Kalbame apie situacijas, kai įsigiję NT galima naudoti jį nepakeitus paskirties (taigi, galima sakyti, – ne pagal paskirtį). Pavyzdžiui, jei pastatas yra gyvenamosios paskirties, jame dažnu atveju galėsite vykdyti meninės kūrybos veiklą ar teikti švietimo arba tam tikras sveikatos priežiūros paslaugos. 

Kai kuriais atvejais negyvenamosios paskirties pastatuose, norint vykdyti kitam paskirties pogrupiui priskiriamas veiklas, galima pogrupio nekeisti. Pavyzdžiui, kultūros paskirties pastate, tikėtina, galėsite vykdyti sporto veiklą ir pan.

Taigi, turimo ar planuojamo įsigyti NT paskirtį svarbu ne tik žinoti, bet ir pasidomėti šios paskirties grupei (ir pogrupiui) priskiriamiems reikalavimams. Aiškiai suvokdami savo teises ir pareigas, siejamas su patalpų paskirtimi, galime objektyviai įsivertinti galimas investicijas, išvengti nemalonių situacijų ar baudų, o prireikus ir apginti savo interesus.