Mintims šokinėjant nuo džinsuoto Jėzaus, prie karinių veiksmų Ukrainoje, tokių per nelyg aktualių, kad net nebeįdomių, nusprendžiau paliesti dar vieną, šiandien pakankamai opią problemą, su kuria pastaruoju metu susiduria žmonės vienokių ar kitokių priežasčių vedini masiškai perkantys butus. Norėčiau pakalbėti konkrečiai apie naujos statybos butus, į šią temą dar galėtų įeiti būsimi kotedžų savininkai. Vienašeimių namų būsimus gyventojus, kol kas palikime ramybėje. Jie yra ne tokia probleminė grupė, kaip pirmieji pasiryžėliai. Priežastis, pastūmėjusias mane sugeneruoti šią temą, pagimdė nemažai artimo rato žmonių, būsimų naujakurių naujieji nekilnojamo turto pirkiniai, bei dažnėjančios užklausos būtent naujojo būsto įsigijimo tema.

Taigi pirmoji pastraipa tegul taip ir vadinasi- nemokama konsultacija. Jei bent vienas ar du žemiau išvardinti punktai, jums, gerbiami būsimi naujakuriai, padės priimti geresnį sprendimą renkantis iš tiesą sakant ne tokios jau ir plačios NT pasiūlos, tai jau bus didelis šio straipsnio pasiekimas. Pradedame. Pirmasis ir bendriausias pastebėjimas analizuojant butų planus dar internetiniame statytojo tinklalapyje- žiūrėkite ne kiek kvadratinių metrų sudaro bendrą buto plotą, o ar bute nėra ilgų siaurų koridorių, kurių neišnaudosite niekaip, į kuriuos netilps bent 60 cm gylio drabužinė, o už jų plotą, juk reikės susimokėti. Žinoma ant besitęsiančių sienų galite susikabinti paveikslų, tik abejoju, ar tai yra prioritetas jaunai šeimai renkantis būstą. Taip pat ar erdvės (svetainės, kambarių) nebus ilgos ir siauros. Būtina įsidėmėti, jog erdvės pojūtį sudaro ne buto kvadratūra, o jos tūrio konfigūracija. Paprasčiau kalbant, jei patalpos yra labiau kvadrato formos, tos pačios kvadratūros patalpa atrodys erdvesnė nei tokia pat, tik siauro stačiakampio formos. Kitas bendras pastebėjimas, ypač aktualus ne itin didelio ploto butams- venkite tokių, kurių sienos nėra statmenos viena kitai. Tokio buto planas atrodo labai mandrai, tik ką jūs dėsite į tuos smailus kampus? Be dulkių kamuolių ar gėlių vazono ten nelabai kas tilps. Mokėsite už susidariusį plotą juose, apdailą, o negalėsite net baldo pastatyti, juolab, kad „kampuotos“ konfigūracijos sienos baldus išstumia į patalpų vidurį, taip sumažindamos praėjimus ir erdvių ergonomiką. Jei visgi nuspręsite surizikuoti ir susisukti lizdelį tokio tipo bute, nespjaukite į specialisto konsultaciją. Nesmagu juk būtų įsigijus 60 kv.m. būstą jaustis jame kaip 30 kv.m. butuke.

Dar vienas „filtras“ tiems, kurie žiūrinėja 30-40 kv.m. butus. Pasidomėkite apie galimybes atskirti miegamą zoną. Tegul ji bus ir visai nedidukė, atskirta tik daline siena ar stumdomomis pertvaromis, bet tokiu būdu jūs pakelsite būsto vertę jei ateity sugalvosite jį parduoti, o kasdieninį gyvenimą padarysite kokybiškesnį. Kritiškiau žiūrėkite į tokius butus, kur bet kuriuo atveju gautųsi vienas erdvus kambarys apjungtas su virtuve. Besirenkantys nedidelio ploto butus turėtų ypatingai gerai apgalvoti kiekvieną kampą, nes erdvės klaidoms čia bus nedaug.

Besidairantiems į lofto tipo butus- įsivertinkite laiptų, turėklų kainą. Ji nėra maža, ir dažnai naujuosius savininkus, kurie įsivertina tik apdailos kaštus, labai nuskausmina. Jei į patalpą yra patenkama tiesiai iš lauko, patartina įsirengti tambūriuką. Įsivertinkite ir tai, juk gyvename ne Pietuose. Tokio tipo erdvės dažnai reikalauja nestandartinių sprendinių, taigi jei darbai vyks „pasidaryk pats“ principu, peržiūrėkite bent jau kiek įmanoma daugiau pavyzdžių tokių butų, kaip yra sprendžiamos erdvės po laiptais ir t.t. Nepabijokite kviestis statybininkų konsultacijai. Taip sužinosite bent preliminarias darbų kainas, juk dažnai pirmi pokalbiai nieko nekainuoja. Kuo daugiau domėsitės, tuo paprasčiau bus susidaryti viziją galutinės sumos, kuri bus reikalinga būsto įrengimui ir taip nuspręsti, ar vertas šis būstas tokių investicijų, ar visgi geriau pasidairyti kitų variantų.

Jei renkatės butą su daline apdaila (keistai vadinamos plikos sienos su porele styrančių laidų palubėj) ir nusprendėte rozečių ir jungiklių vietas numatyti patys, susistatykite mintyse kaip stovės baldai, kur bus staliukas, kur sofa, kur spintelė ir t.t. Stenkitės nedaryti kas metrą po rozetę, o įsivertinti jų vietas taip, kad vėliau nusipirkę išsvajotą sofą jų neuždengtumėte. Jei renkatės būstą name statytame žiemą, turėkite omenyje, kad jame bus daug statybinės drėgmės. Šildykitės patalpas ir rinkite iš jų drėgmę, prieš atlikdami apdailos darbus. Žinokite, šiuo metu statybų rinkoje šioks toks sujudimas, darbininkai skuba, nes yra susiplanavę darbus mėnesiams į priekį ir gali nepažiūrėti, kad sienų giluminiai sluoksniai dar drėgni. To pasekoje, sienų dažus, tapetus išmuš pūslėmis ir teks perdarinėti dalį apdailos.

Jei purtotės nuo minties, kad teks šnopuoti statybininkams į sprandus ir dairotės į butus su apdaila atlikta statytojo- būkite kritiški, juk mokate pinigus. Nepasiduokite spaudimui, kad iki jūsų laukia dar keli varvinantys seilę dėl šio svajonių būsto. Jei taip būtų, su jumis niekas nešnekėtų- jis paprasčiausiai jau būtų nupirktas. Atsistokite kambario viduryje ir apžiūrėkite sienas. Jos turi būti lygios, neturi būti spalvos, paviršiaus pakitimų. Išduosiu paslaptį- norit pamatyti visus nelygumus? Pridėkite ausį prie sienos veidu atsisukę į langą. Nors gal geriau nereikia... Paskui praeis noras pirkti. Jei matote broką apdailoje- skilusias plyteles, ar neužsilikonintus kampus vonioje, plytelių tarpų užpildo trūkumą, nelygiai dažytas sienas, subraižytą grindų dangą, reikalaukite, kad pardavėjas viską ištaisytų. Nebūkite nuolaidūs- jūs nubrėžiate tokią kokybės ribą, kurioje patys gyvensite.

Moralas. Berašydama straipsnį supratau, kad suminėjau tik nedidelę, bet turbūt objektyviausią dalį visų niuansų, kuriuos reikėtų žinoti prieš įsigyjant būstą. Nepaminėjau buto lokacijos miesto atžvilgiu svarbos, ir kitų pakankamai subjektyvių dalykų, apie kuriuos rašyti matyt nėra prasmės, nes kiekvienas ras savų argumentų kodėl pavyzdžiui pasirinko butą su langais į rytus Pašilaičiuose, o ne kur Naujamiestyje, ar kodėl jam tiko gigantiškomis begonijomis tapetuota miegamojo siena. Svarbu pačiam pirkėjui domėtis, rinkti informaciją, nes aklas pasitikėjimas viskuo tai panašiau į loterijos bilietą, kuris nebūtinai bus laimingas. Svarbiausia, kad ši didelė investicija atneštų kuo didesnę tiek moralinę tiek finansinę grąžą pirkėjui.

Fotografijų autorius: Andrius Večiaslavas Popa

Parengė: interjero dizainerė Raminta Kupčiūnaitė
tel. 8 645 805 31, el. p.
in.formus@hotmail.com
www.informus.lt