Prieš dvejus metus Godos Verikaitės ir Aušros Česnauskytės Architektūros fondo Eksperimentų platformoje pradėti vystyti „Neofuturistiniai pasivaikščiojimai“ praėjusį savaitgalį tyrinėjo Niujorką, kur tarptautinėje jaunuosius Europos architektus ir dizainerius pristatančioje „ECO Solidarity“ programoje kūrėjos šiuo projektu atstovavo Lietuvai.

Goda Verikaitė ir Aušra Česnauskytė. Austės D. Perez nuotr.

Europos Sąjungos valstybių nacionalinių kultūros institutų tinklo EUNIC NY organizuojama „ECO Solidarity“ programa gegužės 21–23 d. pristatyta „ICFF + WantedDesign Manhattan“ parodoje, eksponuojamoje Niujorko Javitso centre. Europos dizainerius ir architektus pristatančioje programoje daugiausia dėmesio skirta empatiškam dizainui, siekiančiam spręsti opiausias pasaulyje žmonių sveikatos ir gerovės problemas.

Šioje programoje Lietuvai atstovavo kūrėjos Goda Verikaitė ir Aušra Česnauskytė – architektės, dizainerės, vystančios eksperimentinių urbanistinių tyrimų ir ateities pasakojimų kūrimo metodus. Savo praktikoje jos sujungia architektūrą, performansą ir spekuliatyvų dizainą. Projekto „ECO Solidarity“ programoje kūrėjos kartu su Lietuvos kultūros institutu ir Architektūros fondu surengė kūrybines dirbtuves „Neofuturistiniai pasivaikščiojimai: Niujorkas“.

Dirbtuvės kvietė miesto gyventojus spekuliuoti apie klimato kaitos padarinius Niujorkui ir Hadsono upės ekosistemai bei ateities gyvenimą neįprastomis sąlygomis. Pasivaikščiojimo dalyviai tyrinėjo miestą ir kūrė pasakojimus apie naujas Niujorko ateitis (angl. fictions). Šiuo pasivaikščiojimu „neofuturistai“ ieškojo kaip spekuliatyvaus dizaino ir istorijų kūrimo praktikos gali padėti atrasti naujus ryšius tarp žmogaus, miesto ir vandens.

„Nuėjome tūkstančius žingsnių Niujorko gatvėmis ir įsiliejome į beprotišką miesto ritmą. Tyrinėdamos Hadsono upės pakrantę, sekdamos požeminiais šaltiniais, užkastais kanalais ir ateities potvynio ribomis, ne tik susipažinome su Manhatano vandens ekosistemomis, bet ir diskutavome apie globalias kylančio jūros lygio grėsmes miestams. 

Labai džiaugiamės, kad Niujorko vandenys atplukdė ne tik naujas kolektyvines idėjas ir miesto ateities scenarijus, bet ir ypatingus žmones, praturtinusius mūsų projektą ir laiką Niujorke savomis žiniomis, patirtimis ir magiška šiluma. Didelis ačiū Architektūros fondui, Gražinai Michnevičiūtei, Vyteniui Jankūnui ir Jonui Mačiuikai“, – įgyvendinto pasivaikščiojimo patirtimis dalinasi dirbtuvių autorės Goda Verikaitė ir Aušra Česnauskytė.

„Neofuturistiniai pasivaikščiojimai“ Niujorke. Vytenio Jankūno nuotr. 

Pasivaikščiojimo įspūdžius nupasakojo ir Lietuvos kultūros atašė Niujorke Gražina Michnevičiūtė: „Šis pasivaikščiojimas – puikus būdas pajusti, tarsi pačiupinėti miestą, sužinoti istorijų ir vienu ritmu keliauti su grupe žmonių. Kelionę pradėjome užkopę į „High Line“ parką (tai buvusios Lenapių genties žemės), surengėme keletą „Fluxus“ įkvėptų performansų, aplankėme Soho rajone buvusius „Fluxus“ namus (istorinę lentelę kažkas nuo pastato pasisavino, tad palikome bent simbolinius užrašus), ėjome Canal gatve, po kuria iki šiol teka upelis (po Manhatanu vingiuoja net 66 įvairūs upeliai), ir pažymėjome, kur mokslininkų skaičiavimu bus apsempta miesto dalis, o baigėme kelionę „Collect Pond“ parke Kinų kvartale, čia kadaise buvo tvenkinys, kur rinkdavosi vietos gyventojai Lenapiai.“

„Neofuturistinių pasivaikščiojimų“ iniciatyva prasidėjo pirmajame Architektūros fondo organizuojamos Eksperimentų platformos sezone – alternatyvioje edukacinėje mentorystės programoje jauniesiems architektams ir kūrėjams. Vilniuje ir Londone ši idėja buvo pristatyta performatyvių pasivaikščiojimų formatu, o vėliau išsivystė į kūrybinių dirbtuvių-pasivaikščiojimų (ang. walkshop) seriją, keliaujančią po skirtingus Europos miestus ir plečiančią „neofuturistų“ bendruomenę. Pasivaikščiojimai jau buvo pristatyti įvairiuose dizaino ir architektūros renginiuose Europoje: „Dutch Design Week“ Eindhovene (2021), Londono Architektūros festivalyje (2021), simpoziume „Erdvės Politika“ Vilniuje (2022), „Walking as a Research Practice“ konferencijoje Amsterdame (2022), „The New European Bauhaus“ festivalyje Briuselyje (2022).

„Neofuturistiniai pasivaikščiojimai“ Niujorke. Vytenio Jankūno nuotr. 

„ECO Solidarity“ projektą 2020 m. Lenkų kultūros institute Niujorke inicijavo Izabela Gola, bendradarbiaudama su „Studio Rygalik“ ir „WantedDesign“. Šis projektas buvo pristatytas 2021 m. kaip virtualaus „ICFF + WantedDesign Manhattan CLOSEUP“ renginio dalis, taip pat virto internetinės parodos dalimi www.wanteddesign.online, bendradarbiaujant su 8 EUNIC organizacijomis ir dalyvaujant 8 dizaino studijoms.