LNTPA nuotraukos

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) šį rudenį pakvietė savo narius ir partnerius į profesinį turą po amžinąjį miestą – Niujorką. Intensyvi ir architektūrinio potencialo prisotinta programa atliepė esminius kelionės poreikius ir pagrindinį šūkį: „Miestas visada laimi: atsinaujina, prisitaiko, įtraukia. Pasaulio nekilnojamojo turto (NT) sostinė Niujorkas Lietuvos miestų kūrėjams demonstravo įspūdingus urbanistinius objektus, kuriuose vienas ryškiausių akcentų – sena  virsta nauja. 

LNTPA vadovas Mindaugas Statulevičius neslėpė susižavėjimo Niujorko drąsa keistis, transformuotis ir tartis su miesto bendruomenėmis, verslu dėl jo ateities: 

„Miestas, kuris auga ir nuolat keičiasi, kuriam COVID-19 laikotarpis lėmė negrįžtamus pokyčius, kurio NT rinka turėjo transformuotis ar prisitaikyti. Miestas, kuris dar tik prisijaukina aktyvų dviračių eismą ir kurio meras palaiko miestiečių bei verslo aktyvumą kuriant savo aplinką šūkiu „CityofYES“ (lt. TAIP miestas)“. 

Prieš porą metų Niujorko meru išrinktas Ericas Adamsas pasaulio sostinę atėjo kurti su plačiai atvertais vartais pozityvumui, teigdamas, kad pavers Niujorką „TAIP miestu“ – TAIP mano kieme, TAIP mano kvartale, TAIP mano kaimynystėje. Nepaisant pastaruoju laiku kylančių globalių ekonominių įtampų, būsto įperkamumo ir prieinamumo iššūkių bei klimato kaitos sukeltų stichijų, Niujorko vadovui, atrodo, pavyksta rasti taiklių sprendimų megapoliui prisitaikant prie šiandienos aktualijų. 

„Viena tokių sėkmės priežasčių, labai tikėtina, negyvybingų, atgyvenusių objektų, erdvių prikėlimas antram gyvenimui. Viena įspūdingiausių, unikalumu stebinančių  erdvių – „High Line“ parkas. Įsivaizduokime, 2 km nenaudojamą geležinkelio vėžę, skrodžiančią kiaurai miestą, paversta nuostabiu parku-pėsčiųjų taku, kuriame dera turtinga augalija, meno ekspozicijos, poilsio zonos. Ir visa tai vyksta gyvenamųjų ir biuro pastatų apsuptyje, centrinėje miesto dalyje. Sektinas pavyzdys miestams, kaip apleistus, nenaudojamus elementus sėkmingai konvertuoti ir įveiklinti bei sukurti ypatingą atmosferą“, – įspūdžiais dalinasi Mindaugas Velička, LNTPA narys, bendrovės „Etapas group“ direktorius. 

NT plėtotojas priduria, kad „prioritetinis pastatų ar patalpų įgalinimas yra tiek tvarumo, tiek ekonominio aspektų augimas, kuriuo protinga pasitikėti. Siekiant tapti to dalimi, reikalingi pokyčiai bei prasmės suvokimas – seną paversti nauju“.

Vilma Bružienė, LNTPA narė, bendrovės „Town projects“ bendraįkūrėja ir vadovė, išskiria kitą sėkmingą konversijos pavyzdį Niujorke – buvusio cukraus fabriko Brukline „Domino Sugar“ pokyčius: „Neįmanoma nesižavėti tokiais sprendimais. Buvusio cukraus fabriko transformacija į biurus, išsaugojant senąjį fasadą, o pastato viduje įrengiant įspūdingą, žalią, augalais apraizgytą sieną su specialiu apšvietimu. Toks meistriškas naujo ir seno suderinimas tikrai nepaliko abejingų, o architektų kūrybiškumas vertas ovacijų“, – kalba V. Bružienė.

Miesto, verslo ir bendruomenės efektyvaus dialogo rezultatas – žalioji oazė „Little Island“. Tai yra dirbtinis, tarsi plūduriuojantis salų parkas Hadsono upėje, vakarinėje Manhatano dalyje. Teritorija atsirado po uragano Sandy, kuris 2012 m. bemaž nušlavė senuosius molus:

„Šioje vietoje norisi atkreipti Lietuvos atsakingųjų institucijų dėmesį į tai, kaip kūrybiškai ir perspektyviai galima sumoderuoti rekreacines erdves miesto teritorijoje: jos tampa draugiškos ir prieinamos. Miestas leidžia, verslas investuoja ir sukuria traukos centrus, kuriais visuomenė ir svečiai – mėgaujasi. Ne draudimais, ne griežtinimais, o plačiu požiūri bei atvira diskusija turime kurti savo miestus, nes tik sujungę jėgas galime gauti gerą, visiems patrauklų rezultatą“, – kalba M. Statulevičius.  

LNTPA architektūrinė-urbanistinė pažintis driekėsi Manhatanu ir Bruklinu, tyrinėjant įdomiausius objektus bei erdves: unikalus gyvenamojo NT projektas Brukline, kurio plėtrą įgyvendina „Tankhouse Sebastian Mendez“ ir SO – IL, pirmasis tik elektra aptarnaujamas dangoraižis Niujorke, plėtojamas „Alloy Development“, Bruklino pakrantės konversijos pažiba – jau minėtasis buvęs cukraus fabrikas „The Refinery at Domino“, kurį projektuoja „Practice for Architecture and Urbanism (PAU)“ ir Mateo Fernández-Muro. 

LNTPA delegacija turėjo išskirtinę galimybę susipažinti su Jungtinių tautų (JT) būstine, jos erdvėmis, posėdžių salėmis bei išgirsti Lietuvos ambasadoriaus JT Ryčio Paulausko pasakojimus apie darbą organizacijoje, jos užkulisius ir gyvenimą didžiausiame pasaulio mieste. 

Taip pat asociacijos narių laukė pažintis su lietuviu architektu Vaidotu Vaičiuliu, kuris pastaruosius metus darbavosi „REX Architecture“ biure prie vieno įspūdingiausių kultūros objektų Niujorke, atidaryto tik šių metų rugsėjį – „Perelman Performing Arts Center“. Šiandien V. Vaičiulis savo tarptautinę karjerą tęsia „Olson Kundig“ architektų biure.

Pasaulyje pirmaujantys NT rinkų analitikai ir konsultantai iš JLL biuro Niujorke su LNTPA delegacija pasidalino naujausiais duomenimis apie NT rinkos būseną, atskleidė, kuria kryptimi NT sektorius juda bei kokias tendencijas įžvelgia specialistai. Niujorko valdžios būsto paklausos ambicijos siekia 500 tūkst. būsto vienetų per ateinančius 10 metų, t. y. po 50 tūkst. butų per metus. 

LNTPA narius priėmė ir Niujorko miesto plėtros departamento specialistai. Jie lietuvių delegacijai surengė išskirtinį susitikimą, kuriame išsamiai pristatė miesto urbanistinius planus, plėtros tikslus, papasakojo, su kokiais planavimo iššūkiais susiduria Niujorkas ir kokios priemonės taikomos sprendžiant kylančias problemas. 

LNTPA delegaciją sudarė 24 Lietuvos NT rinkos profesionalais: vystytojai, architektai, teisininkai, konsultantai ir fondų valdytojai. Profesinis turas truko beveik savaitę. 

Niujorkas – miestas, kuris sako TAIP!

#NT rinka

2024-02-05