Nuotraukų autorius Raimundas Urbakavičius

Už lango tvieskiant saulei, o oro temperatūrai pastato viduje persiritus per 28 laipsnių, biuro darbuotojų produktyvumas, kaip nustatyta tyrimais, sumažėja net 40 procentų. Nuostolių patiria ir biuro pastatų administratoriai, kuriems karščiai gerokai išaugina sąskaitas už elektros energiją, sunaudojamą oro kondicionavimui. Specialistų skaičiavimais, vienu laipsniu sumažinti temperatūrą patalpose kainuoja triskart brangiau, nei laipsniu ją padidinti žiemos metu.

Šaltos žiemos ir karštos vasaros Baltijos regione architektus verčia ieškoti energiją taupančių sprendimų projektuojant administracinius pastatus, kurių daugumą šiais laikais sudaro grakščios aliuminio konstrukcijos ir vitrininiai langai.

Architektūrinių stiklų gamintojas „Guardian“, kurio stiklą naudoja ir daugelis Baltijos šalių stiklo paketų bei langų gamintojų, Europos rinkai pristatė stiklo rūšį paketams - SunGuard SNX 50/23 Šis stiklas praleidžia 50 proc. saulės šviesos ir sulaiko net 77 proc. saulės energijos. Naudojant šį naują gaminį standartinio stiklo paketo gamybai, langams suteikiama optimali terminė izoliacija (U koeficientas – 1.0 W/m2K). SunGuard SNX 50/23 stiklas yra sertifikuotas pagal Europos Sąjungos aplinkosaugos reikalavimus, o taip pat atitinka BREEM (pastatų poveikio aplinkai ir energetinio efektyvumo įvertinimo metodas) reikalavimus pastatams.

„Tai komerciniams pastatams skirtas multifunkcinis stiklas, turintis aukščiausią apsaugą nuo saulės energijos, išlaikantis aukštą šviesos pralaidumą ir turintis žemiausią šilumos pralaidumo koeficientą, kuris ypač aktualus šaltuoju sezonu. Fasadinis SNX 50/23 stiklas, padengtas trigubu sidabro atomų sluoksniu, apsaugo patalpas nuo karščio vasarą ir sulaiko šilumą žiemą, be to leidžia į patalpas patekti natūraliam apšvietimui. Stiklo paketai su šiuo nauju stiklu atitinka pastatų A energetinės klasės reikalavimus, o jų savybės leidžia padidinti pastatų energetinį naudingumą – tai ypač svarbu investuotojams į administracinių patalpų objektus”, - teigia Vaidas Petkevičius „Guardian Glass“ S.A. rinkodaros vadovas Baltijos šalims.

Dėl šių ypatingų savybių SunGuard SNX 50/23 stiklo paketai gali būti naudojami stiklo fasadų apdailai tiek piečiausiose, tiek šiaurinės Europos šalyse.

Vieni pirmųjų architektūros projektų Lietuvoje, kuriems buvo panaudoti „Guardian“ multifunkcinai stiklai, buvo Vilniaus Universiteto Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras bei naujai statomas Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras, abu įsikūrę Saulėtekio gatvėje.

Modernioje bibliotekoje, kurios architektų grupė buvo apdovanota už geriausius architektūrinius ir urbanistinius sprendimus, sumontuoti didžiuliai stiklo fasadai, žvelgiantys į mišką ir stiklinis stogas, suteikiantis vidinėms erdvėms daugiau natūralios šviesos.

„Modernaus architektūrinio projekto stiklo fasadų sprendimams buvo pasirinktas naujojo „Guardian“ SunGuard SNX 50/23 pirmtakas - stiklas SunGuard SN 51/28 su dviguba sidabro danga. Šio stiklo dienos šviesos laidumas siekia 51 proc. ir jis praleidžia 28 proc. saulės energijos. Šilumos taupymo savybės šių dviejų stiklų beveik tokios pačios, tačiau SunGuard SNX 50/23 sulaiko 5 proc. daugiau saulės energijos. Tai svarbus parametras objektuose, kurių vitrininiai langai nukreipti į pietinę ar vakarinę pusę, nes leidžia sumažinti išlaidas patalpų kondicionavimui ir vėdinimui,“ - pažymi V.Petkevičius.

Pasak JAV stiklų gamintojo „Guardian“ atstovo, pastaruoju metu nekilnojamo turto vystytojai visoje Europoje itin atidžiai renkasi fasadinius stiklus ir paiso jų techninių savybių dėl griežtėjančių reikalavimų pastatams. Kaip numato ES pastatų energinio naudingumo direktyva, nuo 2018 metų visi nauji viešosios paskirties pastatai turės būti beveik energijos nenaudojantys pastatai, o visi didesni nei 500 m2 pastatai turės būti sertifikuoti. Nuo 2015 metų šis reikalavimas bus taikomas visiems didesniems kaip 250 m2 viešosios paskirties pastatams. ES valstybės narės turės užtikrinti, kad visi nauji pastatai nuo 2020 metų būtų beveik nenaudojantys energijos.

Tokie reikalavimai statybų kompanijoms ir investuotojams kelia daug klausimų. „Jau šiandien planuodami naujus projektus, specialistai turi įvertinti visų naudojamų statybinių medžiagų energetinį efektyvumą. Mūsų kompanijos Europos technikos ekspertų grupė sukūrė specialią skaičiuoklę, leidžiančią suskaičiuoti bei įvertinti stiklų šviesos laidumo bei energetinio efektyvumo charakteristikas pagal galiojančius Europos standartus EN 410 ir EN 673. Šis instrumentas palengvina specialistų darbą“, - teigia V.Petkevičius.

Skaičiavimo instrumentą galima rasti: www.eu.en.sunguardglass.com

Apie „Guardian“

„Guardian“ - tai tarptautinė kompanija, užimanti lyderio pozicijas architektūrinio stiklo rinkoje, taip pat gaminanti ir kitas statybines medžiagas komerciniams, gyvenamiesiems pastatams, interjerui bei automobiliams. Kompanijos centrinė būstinė yra JAV, Auburn Hilse, Mičigane.

Kompanijos sukurti SunGuard serijos produktai yra skirti pastatams skirtingose klimato zonose. Pasaulyje pirmaujantis kompanijos Mokslo bei inovacijų centras kuria inovatyvias stiklo dangų technologijas, suteikiančias „Guardian“ gaminiams išskirtines savybes. Kompanijos padaliniuose ir gamyklose Šiaurės Amerikoje, Europoje. Pietų Amerikoje, Azijoje, Afrikoje ir Vidurio Rytuose dirba apie 18 000 darbuotojų.

Daugiau informacijos:

www.sunguardglass.com, www.guardian.com