Oro kokybė namuose - ypatingai svarbi. Šiame straipsnyje kalbame apie oro jonizaciją, kuri yra būtina, oro kokybei gerinti.

Anijonai ir sveikata

Turbūt niekas nedrįs ginčytis, kad miške ar prie vandens telkinio oras ypatingai švarus. Dažnai būdami tokioje aplinkoje, negalime nepasidžiaugti ir garsiai pastebime: koks gaivus oras! Mokslininkai nustatė, kad šį efektą sukuria anijonai – neigiamai įkrauti atomai. Atomai virsta anijonais praradę vieną elektroną. Būtent jie mums suteikia žvalumo ir energijos. Šalia krioklio ar prie jūros, anijonų koncentracija šimtus kartų didesnė nei įprastinėje buitinėje aplinkoje. Be to, buvo nustatyta, kad pilname anijonų ore greičiau gyja žaizdos. Šarminimosi proceso metu valosi kraujas, stiprėja imunitetas, teigiamai veikiama vegetacinė nervų sistema.

Kodėl būtina dirbtinė oro jonizacija?

Didėjanti gyventojų populiacija, sparčiai besivystančios technologijos ir augantis vartojimas vis labiau teršia aplinką. Joje susidaro teigiamų ir neigiamų jonų disbalansas, kuris aplinką paverčia biologiškai neaktyvia. Tokioje aplinkoje mes jaučiamės vangiai, ima skaudėti galvą. Ypatingai didelis neigiamas poveikis oro kokybei atsiranda dėl kompiuterių ar kitų elektros prietaisų gausos patalpose. Tad oro kokybei gerinti būtina dirbtinė jonizacija.

Koks jonizatorių veikimo principas?

Dauguma jonizatorių veikia neigiamos vainikinės iškrovos principu. Oras aplinkoje nuolat papildomas gausybe anijonų, kurie ir yra švaraus oro pagrindas. Patalpose, kur anijonų koncentracija yra 100 000/1 m3, mes jaučiamės tarsi miške. Be to, neigiamos jonų dalelės įkrauna neutraliąsias dulkių, žiedadulkių bakterijų daleles taip leisdamos jas pašalinti specialiai jonizatoriuose įrengtose (teigiamai įkrautose) gaudyklėse. Įvairūs teršalai, susidarę nuo tabako dūmų, ar kenksmingi cheminiai junginiai ( CO, SO2) taip pat sudaro ore teigiamus jonus. Atkūrę anijonus, išvalome patalpose orą ir neutralizuojame daugelio medžiagų neigiamą poveikį. Patalpoje išnyksta blogas kvapas, nes būtent dėl blogųjų dalelių buvimo mes ir jaučiame kvapus. Oro jonizacija ypač rekomenduojama sergantiems alergijomis ir astma.

Aktuali statistika:

Vidutiniškai žmogus įkvepia 16-20 kartų per minutę.

Biuro tarnautojas patalpose praleidžia 90% viso savo darbo laiko.

Oro judėjimas patalpoje turėtų būti 0,3 m/s tam, kad nekvėpuotume iškvėptu oru.

Žmogui reikia 50 m3 oro per vieną valandą, kad CO2 kiekis atitiktų leistiną normą.

Kelyje (automobilių kamštyje) ore pasiskirsto mažiau nei 100 anijonų/1 m3.

Gamtoje (miške, pajūryje) – maždaug nuo 2 000 iki 10 000 anijonų/1 m3.

Prie Niagaros krioklio – virš 200 000 anijonų/1m3.

Tekstas: Vytautas Gurevičius

1019