Šią gegužę Palangos botanikos parkas bei jame veikiantis Palangos gintaro muziejus atgijo ne tik pavasarinėmis spalvomis, bet ir išskirtiniu švaros jausmu. Profesionalios valymo įrangos gamintojos „Kärcher" komanda Lietuvoje savanoriškai ir nemokamai nuvalė pagrindinius architektūros ir kraštovaizdžio elementus. 

„Palangos miesto botanikos parkas – vienas lankomiausių gamtos ir kultūros objektų Lietuvoje, ypač – šiltuoju metų laiku. Tikime, kad aplinka, kuria rūpinamės ir prižiūrime kartu, taps dar patrauklesnė žinomo pajūrio miesto traukos centro lankytojams, – sako Mindaugas Levickas, „Kärcher" vadovas Lietuvoje. – Mūsų įmonės socialinės atsakomybės projektai skirti būtent tokioms erdvėms, kurios turi didelę istorinę vertę, suteikia apsilankymo prasmę ir džiaugsmą.“

Išvalyta 50 objektų

Per dvi intensyvaus darbo dienas 20 „Kärcher" komandos atstovų iš viso išvalė 50 svarbių objektų parke bei gintaro muziejuje. Pirmąją dieną buvo išvalyta grafo F. Tiškevičiaus statytų rūmų cokolinė dalis, fasadiniai laiptai ir šiaurinė baliustrada, laiptai link rozariumo centre esančios „Rebekos“ statulos, skulptūra „Eglė žalčių karalienė“ bei gintaro muziejaus kiliminiai takai. 

Antrąją dieną buvo išvalyta didžiajame parteryje priešais rūmus esanti „Laiminančio Kristaus“ skulptūra, tvenkinių liepteliai, fontanai, vazos, botanikos parko skulptūros, įėjimai iš Vytauto gatvės, kiliminė danga koplyčioje.

Iš viso valymo projekto eigoje buvo panaudota virš dviejų dešimčių „Kärcher" valymo prietaisų: aukšto slėgio plovimo įrenginių, grindų bei kilimų valymo mašinų, kiemo šluotų, naujausių „eco!Booster“ plovimo antgalių ir kt. Visi valymo darbai atlikti ekologiškai, nenaudojant chemikalų.

Skulptūros – nuolatinės priežiūros reikalaujanti Palangos botanikos parko dalis

„Labai džiaugiamės, kad „Kärcher“ visame pasaulyje vykdo iniciatyvas, kurios pasiekė ir mūsų visų pamėgtą Palangos botanikos parką. Parke gausu skulptūrų – jos tapo neatsiejama kraštovaizdžio dalis, suteikianti išskirtinumo bei žavesio. Tačiau joms reikalinga kasmetė profesionali priežiūra bei valymas“, – sako Palangos miesto botanikos parko direktorė Vida Gerikienė.

Mindaugas Levickas, Kärcher vadovas Lietuvoje

V. Gerikienės teigimu, Palangos miesto botanikos parkas yra peizažinio tipo, jame apstu didelių medžių, nuo kurių skulptūros apsineša žiedadulkėmis, o nuo aplinkos veiksnių jos pradeda žaliuoti ir tuomet išorinis vaizdas labai suprastėja.

„Skulptūras veikia vėjas, saulė, lietus, pavėsis ir, žinoma, oro tarša. Skulptūros – istorinio paveldo dalis, jas privalu saugoti ir tinkamai prižiūrėti, – aiškina V. Gerikienė. – Profesionaliai atlikti skulptūrų valymo darbai padarė matomą vizualų pokytį, kuris parodys, jog yra rūpinamasi ne tik želdiniais, bet ir parko aplinkoje esančiais mažosios architektūros elementais.“

Pasak botanikos parko vadovės, lankytojai yra pamėgę įvairias parko vietas, o per metus čia apsilanko apie pusė milijono poilsiautojų iš Lietuvos ir užsienio. Didžiausio žmonių srauto paprastai sulaukiama liepą, kai lankytojų dėmesį traukia parke suformuoti gėlynai, kurie kiekvienais metais vis kitokie. Didžiajame parteryje tarp augalų yra klasikinio stiliaus vazos, primenančios Tiškevičiaus laikų aplinką. 

Jos taip pat atlieka svarbų vaidmenį, nes yra neatsiejama parko visumos dalis, kaip ir kitos skulptūros. Parke ypač dažnai rengiamos vestuvių, krikštynų ar šeimų šventės. Fotosesijų metu išryškėja parko aplinkos elementai ir išpuoselėtas peizažas.

Palangos gintaro muziejus – vienas žinomiausių lankytinų objektų Lietuvoje

Palangos gintaro muziejaus direktorės Sigita Bagužaitės-Talačkienės teigimu, Lietuvoje greičiausiai neatsirastų nė vieno gyventojo, kuris nežinotų apie Palangos gintaro muziejų ar nebūtų jame apsilankęs. Šis Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padalinys yra vienas lankomiausių objektų ne tik Palangoje, bet ir visoje Lietuvoje. Per metus muziejuje apsilanko virš šimto tūkstančių lankytojų, todėl jo priežiūrai ir švaros palaikymui skiriama ypač daug dėmesio.

„Labai džiaugiamės, kad sulaukėme „Kärcher“ savanoriškos pagalbos ir dėkojame ne tik šios bendrovės vadovybei, suprantančiai mūsų bendro Lietuvos paveldo išsaugojimo svarbą, bet ir atsidavusiems darbuotojams, kurių kruopštumo dėka atsinaujino muziejaus kiliminės dangos, buvo nuvalytos pastato lauko dalys, kasmet veikiamos gamtos stichijų“, – sako S. Bagužaitė-Talačkienė.

Muziejaus vadovė pastebi, jog dėl įstaigos geografinės padėties specifikos – jūros, audrų ir vėjų, smėlio, parko augmenijos – Palangos gintaro muziejus susiduria su išskirtiniais iššūkiais, palyginti su kitais muziejais, veikiančiais miestų centruose.

„Mūsų muziejus yra įsikūręs istorinio parko apsuptyje ir yra F. ir A. Tiškevičių formuotos rezidencijos dalis. Todėl po stipraus lietaus ar polaidžio metu, lankytojai ateidami į muziejų neišvengiamai atsineša gana daug žemių ar net smulkių akmenukų. Vasarą nuo grindų ir kitų dangų tenka susiurbti nemažai pajūrio smėlio, todėl kapitaliniai valymai reikalingi bent du kartus per metus, – aiškina muziejaus vadovė. –  Džiaugiuosi, kad naująjį vasaros sezoną, kai nuo gegužės 15 d. muziejus pradeda dirbti ilgiau, lankytojus galėsime pasitikti ne tik su atsinaujinusia kultūrine programa, pristatančia Japonijos istorijos lobyną, bet ir švaresnėmis erdvėmis.“

Palangos botanikos parkas ir gintaro muziejus iš viršaus

Vaza botanikos parke

Laiminantis Kristus

Botanikos parko tvora

90 metų – 90 valymo projektų visame pasaulyje

Šiemet minėdami 90-ąjį įmonės veiklos jubiliejų „Kärcher“ darbuotojai visame pasaulyje per šventinius metus įgyvendins 90 nemokamų valymo projektų viešosiose erdvėse, tokiose kaip aikštės, parkai, paplūdimiai, upių pakrantės ir istoriniai pastatai. Apie kiekvieną atskirą projektą bus pranešama viešai. Nuo š. m. kovo pabaigos jau įgyvendinti šeši dideli valymo projektai. Visą pavasarį ir vasarą visame pasaulyje planuojamas didelis valymo darbų skaičius.

„Kärcher“ vadovo Lietuvoje M. Levicko pasakojimu, visi valymo darbai atliekami naudojant specializuotą aukšto slėgio „Kärcher“ valymo įrangą, be jokių cheminių medžiagų. Taip užtikrinama ne tik efektyvi, bet ir aplinkai draugiška priežiūra, svarbi saugant unikalias gamtos ir architektūros vertybes.

Per pastaruosius 45 metus „Kärcher“ įgyvendino daugiau kaip 200 nemokamų kultūros paveldo valymo projektų visame pasaulyje, prisidėdama prie reikšmingų istorinių objektų išsaugojimo. Tarp jų – tokie pasaulinio garso paminklai kaip Kristaus Atpirkėjo statula Rio de Žaneire, Laisvės statula Niujorke, Mount Rushmore prezidentų galvos Pietų Dakotoje, Brandenburgo vartai Berlyne, Šv. Petro aikštės kolonados Vatikane ir daug kitų. Šie projektai ne tik atkuria architektūrinių šedevrų estetinį grožį, bet ir padeda išsaugoti jų kultūrinę vertę ateities kartoms. „Kärcher“ valymo darbai atliekami bendradarbiaujant su restauratoriais ir paveldosaugos ekspertais, naudojant aplinkai draugiškas technologijas be cheminių medžiagų, todėl pasirūpinama, kad poveikis jautriems paveldo paviršiams būtų  subtilus, bet efektyvus.

„Kärcher“ Lietuvoje taip pat nuosekliai vykdo socialinės atsakomybės iniciatyvą, kasmet dovanodama profesionalų valymą visuomenei reikšmingiems kultūros objektams. Per keletą pastarųjų metų buvo išvalyta Vilniaus Rotušės aikštė, Šv. Jonų bažnyčios laiptai, Užutrakio dvaras, Panevėžio J. Miltinio dramos teatro patalpos.