1 vieta - Rapolo Gražio projektas BRIAUNOJE

2
 vieta - Justino Kudzmano projektas MAŽDAUG

3
 vieta - Audronės Drungilaitės projektas KRYPTYS

Publikos favoritas - Lauros Malickaitės projektas SPIRAL

Barboros Adamonytės projektas STULPAS

Igno
 Survilos projektas SUSI

Agnės
 Viktažentytės projektas VIENAKOJIS

Neseniai įvyko Vilniaus dailės akademijoje rengiamo dizaino idėjų konkurso „Iššūkis: durys“ finalas. Dalyviai ir šiais metais pažėrė daug netikėtų idėjų, kaip galima iš naujo išrasti duris – iš pirmo žvilgsnio, rodos, trivialų interjero elementą. „Konkursinė užduotis nelengva, tai tikrai yra tam tikras iššūkis mūsų studentams. Būtent tuo šis projektas ir įdomus“ – mano konkursą jau antrus metus iš eilės kuruojantis Dizaino katedros dėstytojas doc. Šarūnas Šlektavičius.

Konkurso vertinimo komisija, kurią sudarė VDA dėstytojai ir konkurso iniciatoriaus UAB „Veneks“ deleguoti atstovai, pirmąsiais tris vietas skyrė originaliems erdvės formavimo sprendimams. Publikos favoritas buvo renkamas socialiniame tinkle „Facebook“ patalpintoje darbų galerijoje, ją galima rasti adresu Facebook.com/IssukisDurys.

Daugiausiai publikos simpatijų užsitarnavo Lauros Malickaitės idėja „Spiral“, duris pavertusi išskirtiniu ir estetišku šviestuvu. Neintensyvią šviesą skleidžiantis durų kontūras padeda orientuotis tamsoje – tai patogu ne tik namuose, o ir visuomeninės paskirties patalpose, pavyzdžiui, naktiniuose klubuose.

Trečiosios vietos nugalėtoja Audronė Drungilaitė sėkmingai išsprendė žmonių srautų viešose erdvėse suvaldymo problemą. Ašiniu principu veikiančios durys turi plokštumas, kuriomis reguliuojamos žmonių judėjimo kryptys. Atidarytos durys praėjimą padalina į dvi dalis, o susidaręs kampas kiekvienoje durų pusėje padeda suvokti, kurią angos sienoje pusę rinktis, nes žmonės dažniausiai intuityviai renkasi platesnį praėjimą. Sprendimas sukurtas galerijoms ir muziejams – erdvėms, kuriose svarbi judėjimo kryptis ir eksponatų žiūrėjimo tvarka. Šios durys ne tik padeda išvengti susidūrimo su priešprieša judančiais žmonėmis, o ir padeda nukreipti žiūrovus reikiama linkme.

Ne mažiau įdomus Justino Kudzmano sprendimas nedidelėms erdvėms „Maž‘Daug“, konkurse pelnęs jam antrąją vietą. Šios durys – tai aplink savo ašį besisukantis puscilindris, kurio pagalba praplečiama už durų esanti erdvė. Tereikia atsistoti cilindro viduryje ir apsukti jį, kad išgaubta dalis atsidurtų išorėje, ir itin mažos patalpos plotas padidės. Sprendimas gali būti labai naudingas ne tik mažuose tualetuose, vonios kambariuose ar dušo kabinose, o netgi jachtose, kateriuose ar lėktuvuose.

Rapolo Gražio idėja duris paversti multifunkcine širma įtikino vertinimo komisiją skirti autoriui pirmąją vietą. Durų veikimas iš pažiūros gana paprastas: durų varčioje įtaisyta dar viena plokštuma, kurią esant reikalui galima ištraukti bei naudoti kaip idėjų, skelbimų ar piešimo lentą, o sudarius kampą tarp varčios ir ištraukiamos plokštumos – paslėpti už durų esantį patalpos kampą ar sienos dalį. Sprendimas pritaikomas tiek biuruose, mokymo įstaigose ar kitose visuomeninėse erdvėse, tiek privačiuose būstuose. Pavyzdžiui, užsukus svečiams durimis galima paslėpti rūbų kabyklą, o galimybę piešti ant plokštumos neabejotinai įvertins vaikai.

Praėjusių metų konkurso laimėtojų darbais jau tapo projekto iniciatoriaus UAB „Veneks“ gaminiais, kurie buvo pristatyti Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusioje tarptautinėje parodoje „Baldai 2013“. Šių metų konkurso nugalėtojų darbai taip pat gali tapti bendrovės gaminiais: „Realizuoti šias idėjas – iššūkis ne tik dizaineriams, o ir mums, gamintojams. Tačiau mes ir neieškome lengviausių kelių – esame nestandartinių sprendimų įgyvendintojai, todėl gaminame tai, kas reikalinga žmonėms. Turime stiprią konstruktorių komandą, kuri nuolat realizuoja sudėtingus mūsų užsakovų ir interjero kūrėjų sumanymus. Manau, išspręsti technologinius klausimus pavyks ir šį kartą“, – teigia „Veneks“ vadovas D. Kaltonas.

Parodos „Baldai 2013“ Dizaino galerijoje pristatyti gaminiais tapę konkurso dalyvių darbai sulaukė nemenko susidomėjimo. „Tikrai nustebino, kiek daug žmonių domėjosi galimybe užsisakyti Simonos Gluškevičiūtės ir Beatos Patašiūtės praėjusiais metais sukurtas duris. Tiesą sakant, nebuvome tam pasiruošę – dalyvavimo parodoje tikslas buvo pristatyti originalias idėjas, o ne gauti užsakymų. Tačiau įsitikinome, kad šie darbai „Veneks“ gaminiais tapo pelnytai. Ar šiių metų konkurse gimusios idėjos taps produktais, kuriuos galėsime išvysti tikruose interjeruose – parodys laikas“, – užbaigia D. Kaltonas.

Konkurso organizatorius: Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedra, dizainas.vda.lt

Konkurso iniciatorius: UAB „Veneks“, www.veneks.lt

Aušrinės
 Augustinaitės projektas YRA-NĖRA

Vidmantės
 Bosevičiūtės projektas PERSIDENGIANČIOS DURYS

Viliaus
 Dringelio projektas LUPA

Rapolo
 Gražio projektas UŽDARYK MANE

Andrej
 Koreivo projektas DOORIGAMI

Elenos
 Veleckaitės projektas SIŲSTUVAS

Lauros
 Malickaitės projektas AUGU

Povilės
 Šlepetytės projektas VIRBALAS

Eglės
 Stonkutės projektas ATIDARYTVUAS

VENEKS
 ekspozicija parodoje Baldai