Kūrėjai kviečiami į praktinius DI mokymus (R. Snarskio nuotr.)

Jau šį penktadienį Vilniuje vyks pirmasis šalyje tokio pobūdžio renginys kūrėjams ir kūrybinių industrijų atstovams – „ArtTech: DI ir autorių teisės kūrybinių industrijų sektoriuje – kur problema?“. Šie praktiniai mokymai atidarys tęstinį renginių ciklą, kviečiantį pradėti atvirą diskusiją, mokytis ir kartu ieškoti sprendimų, kaip dirbtinį intelektą atsakingai ir tvariai integruoti į kūrybos procesus.

Renginio ašis – atsakinga kūrėjo tapatybė DI eroje

Ciklą „DI_Learn_03 – Dirbtinis intelektas ir dabarties inovatoriai“ penktadienį atidarančio renginio fokusas nukreiptas į autorių teisių apsaugą. Renginio temos apims DI (dirbtinio intelekto) taikymą išskirtinai kūrybinėse veiklose, bus svarstomi iš to kylantys teisiniai iššūkiai, aptariamos etinės dilemos, ieškoma sprendimų į kurėjams šiuo metu itin aktualius ir opius klausimus: kaip šiuolaikiniais technologijų laikais apsaugoti savo intelektinį indėlį, kaip nepažeisti kitų kūrėjų teisių, kur baigiasi autorystė. 

Pagrindinis renginio išskirtinumas tai, kad programa suformuota „learning by doing“ principu – žinių bus galima ne tik įgyti, bet ir su mentorių pagalba iškart jas taikyti praktikoje. 

Po pranešimų ir gyvų diskusijų, dalyviai nagrinės realius, kūrybinių industrijų atstovų pristatytus pavyzdžius, kartu ieškos sprendimų, kaip įveikti iššūkius, kurie kyla kūrybai pasitelkiant DI įrankius.

Kultūros, teisės ir technologijų sričių ekspertai

Siekiant visapusiškai aptarti temą ir analizuoti ją iš esmės, renginyje įžvalgomis dalinsis visų aktualių – kultūros, teisės, technologijų – sričių ekspertai.

Videomeno kūrėjas, teatro dailininkas ir 3D bei videoinstaliacijų autorius Rimas Sakalauskas, dalinsis patirtimi iš kūrėjo perspektyvos – kaip DI taikymas keičia meno procesus ir koks galimas šio įrankio poveikis kūrybai. 

„Esu sukūręs darbų, nenaudodamas DI įrankių, kurių nelaikiau meno kūriniais. Yra darbų, kurių kūrybai su DI įrankiais, skyriau ypatingai daug laiko ir suvokiu tai kaip savo autorinį darbą. Kritiškai ir atvirai svarstyti apie autorystę buvo, yra ir bus aktualu. O kokia ji DI kontekste – nauja meno forma, kūrybos įrankis, efektyvesnis procesas, ar plagiatas – priklauso ir nuo mūsų į darbą įdėtų pastangų“, – sako R. Sakalauskas.

„Triniti Jurex“ advokatė ir patentinė patikėtinė Lina Zubovienė, sukaupusi didelę patirtį intelektinės nuosavybės, technologijų ir žiniasklaidos teisės srityse, renginyje kalbės apie tai, kaip DI keičia mūsų supratimą apie autorystę, kokius iššūkius kelia teisinei kūrinių apsaugai ir kokias rizikas reikėtų įsivertinti, kai technologijos tampa kūrybos dalimi. 

„DI keičia kūrybos procesus – atveria naujas galimybes, tačiau kartu kelia ir naujus iššūkius. Naujovių neturėtume bijoti, tačiau turime suprasti, kokius pokyčius jos atneša ir kokias rizikas gali sukelti“, – teigia L. Zubovienė.

DI inžinierius, konsultantas, į DI kūrėjų 100-uką įtrauktas Tomas Sakro, pateiks sisteminį požiūrį apie DI priemonių veikimo principus ir kaip, įgalinant algoritminius sprendimus, kurti atsakingai.

„Mistifikuoti DI nereikėtų, tai skaičiavimais pagrįstas įrankis, kuris mokosi iš mūsų pačių duomenų. Kuo geriau suprasime jo veikimą, tuo geriau jis gebės atliepti mūsų poreikius. Kūryba ilgą laiką buvo išskirtinai žmogaus galia, bet šiandien DI jau geba generuoti turinį, kuriam reikėdavo daugelį metų kauptos žmogiškosios patirties. Todėl labai svarbu kūryboje su DI išlaikyti žmogiškąją intenciją ir šiam tikslui technologijų, DI įrankių logikos, šaltinių, poveikio išmanymas tampa nebe pasirinkimu, o būtinybe“, – sako T. Sakro.

Agnesta Filatovė (R. Daskevičiaus nuotr.)

Tarpdisciplininis bendradarbiavimas = naujos galimybės

Kaip sako renginį organizuojančios „ArtTech Agency Lithuania“ vadovė ir bendraįkūrėja Agnesta Filatovė, bendruomenė kviečiama ne tik dalintis patirtimis, atvirai diskutuoti, stiprinti žinias, kartu ieškoti tvarių sprendimų, bet ir užmegzti vertingų kontaktų. 

„Specialiose renginio greitųjų susitikimų sesijose, dalyviai galės individualiai pasikalbėti ir pasidalinti idėjomis su kūrybinių organizacijų atstovais ir ekspertais, o tai užtikrins grįžtamąjį ryšį, profesionalius komentarus. Naujos, aktualios pažintys gali paskatinti kūrėjus drąsiau leistis į eksperimentus, būti pasirengus iššūkiams, o įgytos žinios – pažvelgti į DI kaip į partnerį savo kūrybai. Vertingas tarpdisciplininis bendradarbiavimas yra varomasis visos kūrybinių industrijų ekosistemos kuras“, – kviesdama į renginį sako A. Filatovė.

„ArtTech: DI ir autorių teisės kūrybinių industrijų sektoriuje – kur problema?“ gegužės 16 d., 10–14 val., vyks VILNIUS TECH Kūrybinių industrijų fakultete, Trakų g. 1, Vilniuje. 

Renginys skirtas kūrybinių industrijų atstovams, kūrėjams, dirbantiems dizaino, muzikos, audiovizualinėje ir kitose srityse, kultūros vadybininkams, ir visiems, besidomintiems DI taikymu kūrybinėse veiklose. 

Paskutinė galimybė užsiregistruoti į renginį: https://www.arttechagency.lt/event-details-registration/arttech-di-ir-autoriu-teises-kurybiniu-industriju-sektoriuje-kur-problema/form

Iki metų pabaigos planuojama surengti dar keturis „DI_Learn_03 – Dirbtinis intelektas ir dabarties inovatoriai“ ciklo renginius: tris ideatonus ir renginių ciklą finalizuosiantį hakatoną.

„ArtTech Agency Lithuania“ – pirmoji Lietuvoje organizacija, jungianti meną, kūrybą ir technologijas. Agentūros misija – skatinti inovacijas kultūros ir kūrybos sektoriuose, stiprinti kūrėjų technologinį raštingumą bei plėtoti tarpsritinį bendradarbiavimą. „ArtTech“ inicijuoja edukacines programas, tyrimus ir projektus, kurie padeda kūrėjams atsakingai integruoti skaitmenines technologijas į kūrybos procesus ir kurti tvarią, konkurencingą kūrybinę ekosistemą Lietuvoje. 

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projektą įgyvendina „ArtTech Agency Lithuania“. Projekto partneriai – VILNIUS TECH, AGATA.