Sausas oras namuose gali turėti neigiamą poveikį jūsų sveikatai, nuotaikai ir net interjerui. Jei jaučiatės nuolat pavargę, sergate dažniau ar pastebite, kad jūsų oda, plaukai ir lūpos yra sausi ir įtrūkę, galbūt to priežastis yra per maža drėgmė jūsų būste. Kaip sužinoti ar namuose oras yra per daug sausas? Pateikiame dažniausius požymius.

Vienas iš pirmųjų požymių, kad namuose oras yra per daug sausas, yra elektrostatinis krūvis. Jei kiekvieną kartą, kai paliečiate durų rankeną, metalinį daiktą ar kitą žmogų, jaučiate smūgį ar girdite spragtelėjimą, tai reiškia, kad ore yra per mažai drėgmės. Sausas oras skatina elektrostatinio krūvio kaupimąsi ant paviršių ir jo išsiskyrimą kontaktuojant su kitais objektais. Tai ne tik nemalonu, bet ir gali pakenkti jūsų elektronikai ar sudirginti jūsų odą.

Sausas oras namuose gali sukelti dehidrataciją, nes jis išgarina drėgmę iš jūsų kūno. Jei jaučiatės nuolat ištroškę, silpni, jaučiate galvos skausmą ar pykinimą, tuomet galbūt jums trūksta skysčių organizme. Dehidratacija gali turėti rimtų pasekmių jūsų sveikatai, todėl svarbu gerti pakankamai vandens ir vengti alkoholio ar kofeino turinčių gėrimų, kurie dar labiau dehidratuoja organizmą.

Jei namuose šalta, nors termometras rodo aukštą temperatūrą, tai taip pat gali būti sauso oro požymis. Sausas oras greičiau atima šilumą iš jūsų kūno nei drėgnas oras, nes jame mažiau vandens garų, kurie izoliuoja šilumą. Be to, sausame ore greičiau išgaruoja prakaitas ir drėgmė iš odos, o tai dar labiau sumažina kūno temperatūrą.

Sausas oras namuose gali sukelti kraujavimą iš nosies dėl to, kad jis sausina gleivines nosies ertmėje. Gleivinės tampa trapios ir įtrūksta, o tai sukelia žaizdeles ir kraujavimą. Kraujavimas iš nosies gali būti pavojingas ne tik dėl kraujo netekimo, bet ir dėl infekcijos rizikos.

Sausas oras namuose gali neigiamai paveikti jūsų odos ir plaukų būklę. Sausas oras mažina odos elastingumą ir drėgmę, o tai lemia odos pleiskanojimą, niežėjimą, sudirginimą ir įtrūkimus. Sausas oras taip pat sausina plaukus ir lūpas, o tai gali sukelti plaukų slinkimą, lūžinėjimą ir įtrūkimus. Sausa oda ir plaukai gali būti ne tik estetinė problema, bet ir ženklas, kad jūsų organizmui trūksta drėgmės.

Sausas oras namuose gali didinti jūsų streso lygį ir mažinti jūsų nuotaiką. Sausas oras gali sukelti galvos skausmą, nemigą, nuovargį ir nerimą, o tai neigiamai veikia jūsų emocinę būseną. Be to, sausas oras gali sumažinti jūsų koncentraciją ir produktyvumą, nes jis apsunkina kvėpavimą ir deguonies tiekimą smegenims.

Sausas oras namuose gali pakenkti ne tik jums, bet ir jūsų interjerui. Sausas oras gali sukelti medienos, parketo, baldų ir kitų medžiagų susitraukimą, įtrūkimą ar deformaciją. Jis taip pat gali pabloginti augalų būklę ir gyvybingumą, nes jie praranda drėgmę per lapus.

Kaip pagerinti oro kokybę namuose?

Jei pastebėjote vieną ar daugiau iš minėtų požymių, galbūt tai yra ženklas, jog reikia padidinti drėgmę jūsų namuose. Drėgmės kiekis ore turėtų būti tarp 30 ir 50 procentų optimaliam komfortui ir sveikatai užtikrinti. Yra keletas būdų, kaip padidinti drėgmės lygį namuose:

Naudoti drėkintuvą. Drėkintuvas yra prietaisas, kuris purškia vandenį ore ir padidina jo drėgnį. Drėkintuvai gali būti skirtingo dydžio ir tipų, priklausomai nuo kambario ploto ir poreikių. Prieš naudodami drėkintuvą, pasitikrinkite jo instrukcijas ir reguliariai valykite bei keiskite vandenį. Be to, oro sausintuvas turėtų būti tinkamai sureguliuotas, jeigu jį naudojate namuose kartu su kitomis oro kontrolės priemonėmis.

Virkite vandenį ant viryklės. Virinant vandenį ant viryklės ar elektrinio virdulio, išgaruoja daug vandens, kuris padidina drėgmę kambariuose. Tai yra paprastas ir pigus būdas pridėti drėgmės ore, ypač žiemą.

Auginkite augalus. Augalai yra natūralūs drėkintuvai, nes jie išskiria vandenį per savo lapus transpiracijos procese. Augalai taip pat pagerina oro kokybę, nes jie sugeria anglies dvideginį ir išskiria deguonį. Pasirinkite augalus, kurie gerai toleruoja sausą orą, pvz., kaktusus, sukulentus ar orchidėjas.

Naudokite eterinius aliejus. Eteriniai aliejai yra natūralios aromatinės medžiagos, kurios gali pagerinti jūsų nuotaiką ir sveikatą. Jie taip pat gali padidinti drėgmę namuose, jei naudojate difuzorių ar garintuvą su eteriniais aliejais.

Tik tinkamai pasirinkus namų oro kontrolės priemones galima išvengti įvairiausių problemų, kurias gali sukelti tiek sausas oras, tiek ir drėgmė. OroTech.lt komanda padės jums susitvarkyti su drėgmės problemomis, apsilankykite.