Prano Gailiaus „Liuksemburgo sodai“ galerijoje Kunstkemera

"Liuksemburgo sodai"

"Liuksemburgo sodai"

"Liuksemburgo sodai"

Pranas Gailius

š. m. balandžio 12 d. (ketvirtadienį) 14 val. galerijoje „Kunstkamera“ (Ligoninės g. 4, Vilnius) įvyks spaudos konferencija, skirta Prano Gailiaus kūrybos parodai bei kūrybos albumo pristatymui. Spaudos konferencijoje dalyvaus menotyrininkė Regina Urbonienė, parodos kuratorė Simona Makselienė bei kiti.

Pranas Gailius – vienas kūrybingiausių išeivijos menininkų, jau daugiau nei šešis dešimtmečius gyvenančių ir kuriančių Paryžiuje. Paryžius, jo atmosfera stipriai įtakoja Gailiaus kūrybą. Savo abstrakčiose kompozicijose jis žaismingai, poetiškai perteikia vaizdą, spalvas. P. Gailiaus parodos eksponuotos Berlyne, Miunchene, Štutgarte, Čikagoje, Tokijuje, Ženevoje ir kt. Šioje parodoje atsiveria puiki proga iš arčiau susipažinti su ankstyvaisiais dailininko darbais. Parodoje taip pat bus rodoma filmuota medžiaga apie Praną Gailių.

Parodoje „Liuksemburgo sodai“ – pristatomas niekur nerodytas 1952-1958 metų Prano Gailiaus tapybos darbų ciklas, išsiskiriantis jaunatviška nuotaika bei linksmu, ryškiu koloritu. Beveik visi parodoje eksponuojami kūriniai sukurti Paryžiuje, Liuksemburgo sode į kurį dailininkas eidavo kartu su savo draugu kompozitoriumi Pierre‘u Migaux. Tai buvo mėgstama pasivaikščiojimų vieta. Drauge ten praleista daug laiko pleneriškai fiksuojant sodo gyvenimą. Tai buvo miesto gyvenimas, bet drauge be to skubraus gatvės ritmo. Šio ciklo piešiniuose iškyla kasdieniški gyvenimo vaizdai: moterys su vaikų vežimėliais, besibučiuojančios porelės, laikraščius skaitantys miestiečiai, žaidžiantys vaikai. Tai buvo linksmas, studentiškas laikas, žmonės besąlygiškai džiaugėsi taikiu gyvenimu.

Kaip prisimena pats Pranas: „Migaux buvo labai turtingos šeimos atžala, aš – visiškai be nieko, ir mes kartu durnavodavom ieškodami panų ir džiaugdamiesi gyvenimu nuo ryto iki vakaro“. Tačiau, kaip pastebi parodos kuratorė Simona Makselienė: „tai nebuvo atsitiktiniai darbai: juose, kad ir sąmoningai to nereflektuojant, buvo sprendžiami tam tikri meniniai uždaviniai, visų pirma – kompozicijos, erdvės perteikimo. Pats Pranas dabar labiausiai vertina tuos šio ciklo darbus, kuriuose geriausiai pavyko perteikti erdvę. Reikia turėti omeny, kad visi šio ciklo darbai yra nedideli, kai kurie – netgi maži, tad erdvės perteikimo uždavinys mažame formate yra sudėtingas iššūkis, kurį Pranas ir siekė įveikti šiame cikle.“

Dailininkas (tapytojas, grafikas) – Pranas Gailius gimė 1928 m. Mažeikiuose. Per Antrąjį pasaulinį karą pasitraukė iš Lietuvos. 1945 m. apsigyveno Strasbūre, piešimo mokėsi Taikomosios dailės mokykloje. 1950 m. studijavo F. Ležė (Fernand Léger) meno akademijoje, nuo 1953 m. – Aukštojoje nacionalinėje dailės mokykloje Paryžiuje. Retrospektyvinė dailininko kūrybos paroda Lietuvoje pirmą kartą surengta 2005 m. Lietuvos dailės muziejuje. P. Gailiaus kūrinių yra įsigiję Prancūzijos modernaus meno centras, Nacionalinė Prancūzijos biblioteka, Lietuvos muziejai bei kolekcininkai iš įvairiausių pasaulio šalių.

Paroda galerijoje „Kunstkamera“ atvira lankytojams nuo š. m. balandžio 13 d. iki gegužės 12 d.

 

Daugiau informacijos:

Inesa Kuliavaitė

Meno galerija „Kunstkamera”, Ligoninės g. 4, Vilnius.

Tel./faks. +370 52307 200/ +370 685 76500

inesa@menorinka.lt

 

Galerijos darbo laikas: 

II-V nuo 10:00 iki 18: 00 val.
  VI nuo 12:00 iki 16:00 val.